21 Eylül 2018, Cuma

Üst Menu

73. Ferman’ın gölgesinde Ezidiler Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı

73. Ferman’ın gölgesinde Ezidiler Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı
Ezidilerin Meleke Tawisi’nin yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanılan Çarşema Sor Bayramı ya da Tausî Melek bayramı, dünyanın çeşitli yerlerine dağılan Ezidiler tarafından bugün kutlandı.
20 Nisan 2016
-A +A

Ezidiler için önemli bayramlardan biri olan ve baharı müjdelediğine inanılan Çarşema Sor, Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal’de olduğu gibi Almanya, Ermenistan, Türkiye gibi dünyanın farklı yerlerinde kutlandı.
Yıllardır Mezopotamya coğrafyasında Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutlanan, dünyanın mayalandığı gün olduğuna inanılması dolayısıyla, doğanın canlanışı, yeni bir yılda güzel günlerin habercisi olan Çarşema Sor Bayramı, geçen yıl IŞİD’in Ezidilerin yaşadığı Şengal’e saldırması ve birçok Ezidi’yi katletmesi nedeniyle buruk kutlandı.

 

Sarkisyan’dan bayram mesajı

 

Çarşema Sor bayramı nedeniyle siyasetçiler de kutlama mesajı yayınladılar. Agos’un haberine göre, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan’da yaşayan Ezidi halkı yayınladığı mesajda “Bu güzel ve aydınlık bayram, hem Ermenistanlı hem de Ermenistan’da yaşayan Ezidiler için savaşın karanlığı ile gölgeleniyor. Ermeni halkı, Ezidi kardeşlerinin sevincini olduğu kadar acılarını ve üzüntüsüne paylaşıyor. Umuyorum ki, bu bayram hepimiz için mutluluk, sevinç ve barış getirsin” dedi.

 

73. Ferman’a rağmen

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ezidi Ali Atalan da yayınladığı kutlama mesajında şöyle dedi:
“Bütün insanlığın tanık olduğu utanç verici katliamlar, sürgünler ve son olarak 2014 yılında Şengal’de imha amaçlı yaşatılan ‘73’üncü Ferman’ Ezidi toplumunun başına neler geldiği bağlamında dramatik bir  örnektir. Ezidi toplumunun inançlarını özgürce yaşayabilecekleri, hiçbir dışlanmaya uğramayacakları günlere kavuşmasını diliyor, gelecek bayramların Ezdîxan’da, Şengal’in  direniş ve özgürlük mücadelesi ruhuyla kutlanması temennisiyle Çarşema Sor’u içtenlikle kutluyorum. Yüzlerini güneşe dönüp önce yetmiş iki millet, sonra kendileri için dualar eden Ezidi toplumunun bayramı Çarşema Sor kutlu olsun…”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü de bir mesaj yayınlayıp kutladı:

 

“Çarşema Sor’un, IŞİD’in elinde esir tutulan başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere tüm Ezidilerin özgürleşmesi ve bu vahşetten uzaklaşmak için göç yollarına düşen binlercesinin topraklarına dönmesine vesile olmasını diliyoruz. Tüm insanlık ailesini Ezidilere dayatılan bu 73’üncü kıyıma karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çarşema Sor Bayramını kutlarken Ortadoğu coğrafyasının Ezidi halkı başta olmak üzere tüm halkların özgür, eşit ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyoruz.”

 

Çarşema Sor

 

Ezidi inancında büyük bir yere sahip olan Çarşema Sor bayramını Nisan ayının 13’den sonra gelen ilk Çarşamba kutlanır. Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutlanan ve Meleke Tawisi’nin yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanılan Çarşema Sor dünyadaki bütün Ezidiler tarafından Kürtlerin yeni yılı anlamıyla Tausî Melek bayramı olarak kutlanır. Nisan ayının doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, Mezopotamya’da kışın yaşanan zor yaşam şartlarının bittiği ve yaşama şartlarının doğa tarafından yaratılan imkanlarla kolaylaştığı ve bundan dolayı yaşama sıkı sıkıya sarılmaya başlanan ay olduğuna inanılır. Bundan dolayı Ezidiler Nisan ayını yılın gelini olarak görürler ve Nisan’da düğün yapmazlar. Yaşamın kaynağı ve rengi olarak görüldüğü için Çarşema Sor’da yumurtalar kırmızıya boyanır ve tokuşturulur. (İMC)