08 Aralık 2019, Pazar

Üst Menu

ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bomba zanlısı DHKP-C'li

ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bomba zanlısı DHKP-C'li
ABD Büyükelçiliği'nde saldırı düzenleyen canlı bomba zanlısı: DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğu iddia ediliyor
01 Şubat 2013
-A +A

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 13:14'te ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama yaptı. "Büyükelçiliğin Paris Caddesi'ndeki iki nolu personel girişi nizamiyesinde canlı bomba olduğu tahmin edilen bir şahısta patlama meydana geldiğini" söyleyen Güler, "Canlı bombanın erkek olduğunun belirlendiğini, yasadışı sol bir örgütün militanı olduğuna dair ön bilgileri olduğunu ve parmak izinin incelendiğini" belirtti. Kendisi dışında bir kişinin ölümüne, bir kişinin de ağır şekilde yaralanmasına yol açan canlı bombanın DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğunu öne sürüldü.  

T24'ün haberine göre, olay ardından açıklama yapan Muammer Güler, Cumhuriyet savcısının bizzat olayın başında olduğunu, bomba ekipleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer bütün ilgililerin olay yerinde olduğunu söyledi.
 
Kendisinin de olayın olduğu saat itibarıyla Emniyet Genel Müdürü ile İçişleri Bakanlığı'nda bütün gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Güler, "Ankara Valimiz ve Ankara Emniyet Müdürümüz bizzat olay yerine gelerek buradaki gelişmeleri izlediler. Bir patlayıcı olduğu, içerdeki patlamanın oldukça nizamiyeye hasar verdiği, tabii cesetlerin de fazlaca parçalandığı ilk planda görülüyor" dedi.
 
Güler, canlı bombanın erkek olduğunun belirlendiğini,  yasadışı sol bir örgütün militanı olduğuna dair ön bilgileri olduğunu ve parmak izinin incelendiğini söyledi.
 
Bakan Güler, patlamada yaralanan Didem Tuncay'ın ise gözüyle ilgili bir problem olduğunu, hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.
 
Ecevit Şanlı kim?
 
ABD Büyükelçiliği'nde düzenlenen saldırıyı DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğu öne sürüldü.
 
Şanlı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası ile Harbiye Orduevi'ne 1997 yılında düzenlenen lavlı saldırılara katıldığı gerekçesiyle 1997'de tutuklanmıştı. Dönemin Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Şanlı'nın DHKP-C'nin Silahlı Propoganda Birliği'nden olduğunu açıklamıştı. 
 
2000 yılında F Tipi cezaevlerine karşı pek çok cezaevinde başlatılan açlık grevleri ve ölüm oruçlarına katılan Şanlı, ölüm oruçları başladığında Ümraniye Cezaevi'ndeydi. 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu'nun ardından Kandıra F Tipi Cezaevi'ne kondu. 
 
Sürdürdükleri ölüm orucu eylemi sonucu beliren sağlık sorunları nedeniyle kendi başlarına yaşamaları mümkün görülmeyen ve hayati tehlikelerinin bulunduğu belgelenen mahkumların tahliye edilmesi kararı ardından, İnsan Hakları Derneği, tahliye kararı verilen mahkumlar arasında saydığı Şanlı hakkında şunlar yazmıştı:
 
"Ecevit Şanlı: Kandıra F Tipi Cezaevi-Ümraniye Cezaevi olayları nedeniyle yargılandığı davada ara kararla tahliye edildi. Ancak serbest bırakıldığına dair bir bilgi bizlere ulaşmadı.'(T24)