17 Ekim 2018, Çarşamba

Üst Menu

ABD’li müzisyenlerden polis şiddetine ve ırkçılığa tepki

ABD’li müzisyenlerden polis şiddetine ve ırkçılığa tepki
ABD’de polis tarafından vurularak öldürülen siyahlar için müzisyenler, ölümleri protesto eden bir video paylaştı.
15 Temmuz 2016
-A +A
ABD’de polis tarafından vurularak öldürülen siyahlar için müzisyenler, ölümleri protesto eden bir video paylaştı. İçlerinde Rihanna, Beyonce, Pink, Bono, Janelle Monae, Adam Levine, Lenny Kravitz, Snoop Dogg ve Miguel gibi birçok ismin olduğu sanatçılar kaydedilen videoda “Eğer ABD’de yaşayan bir siyahsanız, öldürülmeniz için 23 tane neden var” diyerek  insanların ölüm nedenlerini sıraladılar.
 
#23WAYS hashtag’i ile Twitter’da da desteklenen videoda, dükkanın önünde CD satmak, kazadan sonra yardım çağırmak, gülmek, kız arkadaşının arabasına binmek, arkadaşlarıyla eve yürümek ve kırık fren lambasıyla araba kullanmak gibi ölüm nedenleri tek tek sayılıyor ve kurbanların fotoğrafları ekrana geliyor.
 
Videoda kampanyasının yürütücülerinden Müzisyen Alicia Keys Barack Obama’ya seslenerek, bütün vatandaşların eşit olduğunu, ırkçılık hakkında yasal düzenlemelerin yapılması konusunda çağrıda bulunuyor.
 
ABD'de dünkü ESPY's ödüllerinde de ülkenin en önemli sporcuları arasında yer alan NBA yıldızları LeBron James, Dwyane Wade, Chris Paul ve Carmelo Anthony ortak bir açıklamayla polis şiddetine tepki gösterdi.