09 Aralık 2019, Pazartesi

Üst Menu

Abdülkadir Badıllı: Sorunlar eskinin kafatasçılık, turancılık ve koyu Türkçülüğündendir

Abdülkadir Badıllı: Sorunlar eskinin kafatasçılık, turancılık ve koyu Türkçülüğündendir
Abdülkadir Badıllı: “Şimdi çekilen ve sorun haline gelmiş olan sancılar ve problemler eskinin kafatasçılık, Turancılık ve koyu Türkçülüktendir”
14 Mart 2013
-A +A

BARIŞINI ARAYAN KÜRTLER - Yazı Dizisi-4 Bölüm

Hazırlayan: Behmen Doğu, Fatma Sancak, Züleyha Kahraman

"Tüm zamanlarda, en fazla ihtiyaç duyulan evrensel değer, elbette barıştır. Gelecek nesillere umutlar ve güzel bir dünya bırakabilmek; insan yaşamını tüm değerlerin üzerinde tutabilmekle gerçekleşir ancak. Yaşam hakkını kutsayarak, ölümcül şartları ortadan kaldırmak, barışa saygı duymak ve onu sahiplenmek insani bir görevdir.

Kutsal bildiğimiz ‘Barış’ı desteklemek amacıyla Kürt toplumundan her çeşit düşünceye yer verdiğimiz “Barışını Arayan Kürtler” yazı dizisini sizlerle paylaşıyor; barışa ve demokratik çözümlere katkı sunabilmeyi temenni ediyoruz.

Barışını Arayan Kürtler” yazı dizisinde; Kürt toplumunun kanaat önderlerinin, mevcut Kürt meselesinin tarihi sürecine ve günümüz şartlarının meseleye nasıl bir yol çizebileceğine dair fikirlerine yer verilmiştir."

Abdülkadir Badıllı

Yazar (Bediüzzaman Said Nursi'nin talebesi)

Tüm zamanlarda, en fazla ihtiyaç duyulan evrensel değer, elbette barıştır. Gelecek nesillere umutlar ve güzel bir dünya bırakabilmek; insan yaşamını tüm değerlerin üzerinde tutabilmekle gerçekleşir ancak. Yaşam hakkını kutsayarak, ölümcül şartları ortadan kaldırmak, barışa saygı duymak ve onu sahiplenmek insani bir görevdir.

Kutsal bildiğimiz ‘Barış’ı desteklemek amacıyla Kürt toplumundan her çeşit düşünceye yer verdiğimiz “Barışını Arayan Kürtler” yazı dizisini sizlerle paylaşıyor; barışa ve demokratik çözümlere katkı sunabilmeyi temenni ediyoruz.

Barışını Arayan Kürtler” yazı dizisinde; Kürt toplumunun kanaat önderlerinin, mevcut Kürt meselesinin tarihi sürecine ve günümüz şartlarının meseleye nasıl bir yol çizebileceğine dair fikirlerine yer verilmiştir.

Şimdi çekilen ve sorun haline gelmiş olan sancılar ve problemler eskinin kafatasçılık, Turancılık ve koyu Türkçülüktendir”

1- Kürt sorununu nasıl tanımlarsınız?

Allah’ın selamı üzerinize olsun

1: Kürt Sorunu yani Kürtlerin haklarına tecavüz gerçeği mazide yaşandı. Dillerini, örf ve adetlerini, giyim ve kuşamlarını yasaklayan olaylar başlarına geldi. Şimdi çekilen ve sorun haline gelmiş olan sancılar ve problemler eskinin kafatasçılık, Turancılık ve koyu Türkçülüktendir. Lakin bunlar da geçmişteki devlet politikasının fıtrata aykırı olan hatalı tutumlarındandı. Ben diyorum ki; şu anda o hatalar – hangi sebepten olursa olsun - yoktur, ya da büyük kısmı zail olmuştur. Bu halin kıymetini bilmek ve daha da müspete götürmek gerekir.

Maslahat için, asayiş için MİT elemanlarının onunla(Öcalan) yaptıkları görüşmeler muvafıktır, yararlıdır.”

2-MİT-İmralı sürecini, mevcut görüşmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

2: MİT – İmralı sürecini ben iyi ve yararlı karşılıyorum. Öcalan her ne kadar idama mahkum olmuş olarak müebbet hapse giriftardır, lakin hayatta olduğu için bütün haklardan mahrumdur denilemez. Öcalan’ın şahsi inancı ne olursa olsun tesir sahası geniş bir aktördür. Maslahat için, asayiş için MİT elemanlarının onunla yaptıkları görüşmeler muvafıktır, yararlıdır.

3-PKK, Kürt sorununun neresinde sizce?

3: PKK’nın Kürt sorununu başlangıç sürecinde dünyaya tanıtma, bildirme işinde bir nevi yararlılıkları oldu. Lakin Müslümanlıklarını inkar ve mazinin karanlıklarında kalmış ve bugün ismi var cismi yok ve Mecusiliğin temel dayanağı olan Zerdüşlük dinine siyasi inat namına dayanmaları Kürtlük davasını ve Kürtlüğün zatını lekelemektedirler. Dolayısıyla PKK’lar Kürtlük davasını bir tanıtmadan başka ölme-öldürme ile devamları ilk başta tanıtma işi panzehiri iken şimdiki haliyle zehirdir.

‘’eyalet sistemi ile bir baharı yaşayabilirler’’

4-Mevcut konjonktürde silahlardan arındırılmış, barış temelli bir 'Kürt Baharı' olabilir mi?

4: Evet, silahsızlanarak medeni ve siyasi bir iklimde hukuklarını arama tarzında akılane hareketlerde bulunsalar ve mutlaka Türk unsuruyla barış ve birlik içinde medeni bir hal gösterseler ümidim kavidir ki; bir eyalet sistemi ile bir baharı yaşayabilirler.

5-Sizce Kürt meselesi nasıl çözülür?

5: Kürt meselesinin çözümü hakkında düşüncemi 4. Maddede veciz olarak dile getirdim.

Hoşçakalın.

 

Yazı dizisi 8. gün Mücahid BİLİCİ

Yazı dizisi 7. gün Muhammed Sıddık Şeyhanzade

Yazı dizisi 7. gün Dicle ANTER

Yazı dizisi 6. gün Dengir Mir Mehmet FIRAT

Yazı dizisi 6. gün Hasip KAPLAN

Yazı dizisi 5. gün Mehmet Emin AKTAR

Yazı dizisi 5. gün İbrahim GÜÇLÜ

Yazı dizisi 4. gün Hüseyin YILMAZ

Yazı dizisi 4. gün Abdulkadir BADILLI

Yazı dizisi 3. gün Ahmet GÜNEŞTEKİN

Yazı dizisi 3. gün Yüksel AVŞAR

Yazı dizisi 2. gün Adnan FIRAT ve Nuşirevan ELÇİ

Yazı dizisi 1. gün Feridun YAZAR ve Ayhan BİLGEN