09 Aralık 2019, Pazartesi

Üst Menu

Ankara Karanlığı

Ankara Karanlığı
Bir propaganda aracı olarak kentlerin her zaman önemi vardır. Pek çok tarihi olgu kentlerle beraber anılır. Ankara'nın başkent hali düşünülürse kentin sokağında olup bitenin ardında politik mesaj aramakta kaçınılmaz oluyor.
 
Dolayısıyla Ankara garı'nda yapılan saldırının siyasal tekniği kadar psikoljik mesajının da görülmesi gerekiyor. Keza devletin Kürtler ve diğer ana akım muhaliflere bakışında fiziki, düşünsel kasıt kadar psikolojik kırım ve marjinalize etme gösterisinin de bir haritası vardır.
 
Pek çok olayın Türkiye’de kitle katliamı ile başlatıldığı düşünülürse, Ankara saldırısının da bir dizi politik çökertme getireceği açık. AKP’nin iktidarda kalma savaşı aslında tüm muhalif kesimler için son kulvar niteliğindedir. Artık sistemin reformesi, anayasal değişikler ya da demokratikleşme gibi  nosyonlar, alıcılık babında karşılığını yitirmiştir. Siyasal İslam ve onu ideolojik pedalı olan AKP'nin topluma uyguladığı manipülasyon serisi de sonlanmıştır. Bir nevi türbülansa giren Türkiye'nin Kürtlerle kuracağı birlik algısının önemi geleceğin yapısını belirleyecektir Keza Kürt sorunun artık ciddi bir ideolojik karşıtı yok siyaset zemininde. Kemalizmin ardından, siyasal İslam da Kürt realiteleri karşısında ezilmiş ve sahnede kalmak adın da sistemin son sembollerini de aşındırmıştır. Mafyaya el açan bir siyasal gücün meşruluğundan ziyade, meşhurluğu anılacaktır Demokrasi  ve özgürlüklere  infaz konseptleriyle cevap verilemesi de bu kanlı mirasın korkusundandır. 
 
Aslında 7 haziran Türkiye'de, iki ideolojik gücün varlıklarını deşifre etmiş ve siyasette Kürt alternatifini eklemlemişti. Ancak AKP 'nin milliyetçilik kapısında dilenmesi ve devletin tekçi refleksiyle Kürt olgusunu sansürlemesi iktidarın yıkıntı halini biraz gölgelemiştir. Ne var ki her iki eskimiş gücünde yasal ve toplumsal ömürleri dolduğundan, şiddet anlaşmalarının boyutu başta Kürtler olmak üzere diğer muhalif kitlelere acımasızca yansıtılmaktadır.
 
Türkiye özelinde artık özgürlük, ahlak ve demokrasi meselesinden ziyade, bir sistem tartışmasının yaşanacağı ve mevcut ortamın bir iç düzenleme yada klasik kardeşlik metaforundaki siyaset ve toplum psikolojisinin değiştiğini görmek gerekiyor.
 
Ankara saldırısının taraflara en radikal mesajı bu olmuştur. Kürt özgürlük hareketinin özerklik girişimi bu önseziden hareketle geliştiği için, Devlet şiddetinin Kürtleri toplu olarak adres göstermesi bu ön almanın eseri.
 
 
Kürtler açısından Kobani'de başlayan, HDP ile devam eden psikolojik üstünlüğün ısrarla şiddetle bastırılmasının altında gelecek yıllarda devletin kimi yöneteceği saldırganlığı vardır. Bu saldırıların ardında ortaya çıkacak tabloda kim nasıl yer alacak, sanırım bütün siyasi iddia sahibi kesimlerin hazırlanması gereken bir diğer nokta budur. Ankara'nın tarihi karanlığı ancak böyle aşılır.
 
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
13.Temmuz.2015 Pazartesi
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe
13.Nisan.2015 Pazartesi