08 Aralık 2019, Pazar

Üst Menu

Batman’da bir şehit ve dostların ardından

Batman’da bir şehit ve dostların ardından

Ankara’daki toplantı sonrası, Kobani’de şehit olan DİK Batman delegemiz Necmeddin Özdemir’in şehadeti sebebi ile taziyeye gittim. Ailesindeki kadınlar ile görüştük. Eşi Laleş Hanım, annesi ve ablası ile görüşmelerimiz son derece verimli geçti. Şehit Necmeddin Özdemir ile ilgili inşallah müstakil bir çalışma yapacağımdan Batman’da yaptığımız diğer ziyaretler ve görüşmelerden bahsedeceğim.

 

Batman ziyaretimiz gıyaben tanıştığımız dostlarımız ile tanışmak ve hasbihal için de güzel bir fırsat oldu. Yaşar Aslan Bey- eşi, Mehmet Soysal-eşi ve Nurcan Gezer ve diğer adlarını yazamadığım dostlar ile paylaştıklarımızla son derece memnun ayrıldım Batman’dan.

Rojava/ Kobani için yardım ihtiyacı var

 

Şengal-Kobani yardım çadırını ziyaret ediyoruz. Kentte 20 bin Suriyeli göçmen var ama her biri kendi tuttukları evlerde kalmaktalar. Kobani’den gelen 130 civarında aile var. Her geçen gün yardım talebi artmakta ama mevsimin değişmesi ile gelen yardımların durduğundan bahsediyor yetkililer.

Çadırda bulunduğumuz o kısa aralıklar içinde başvurular hiç bitmedi. Yardımların gelmesinde bir durağanlık başlamasına karşılık yardım taleplerinin artarak devam ettiğini gözlemliyoruz.

400 bin nüfuslu şehir genelinde Kürtçe faaliyet gösteren üç dernekten biri olan ‘Ahmed-i Hani ‘ (EhmedaXani) derneğinin üç yıl önce kurulmuş. Avukat Nuri Mehmetoğlu derneğin başkanlığını yapıyor. Her biri ilmi alanlarda çalışmaları olan şahsiyetler var ekipte.

 

Kürtçe dil kursları açıyorlar ve tamamı Kürtçe olan kültürel etkinlikler yapıyorlar. Dil kurslarında verilen sertifikaları MEB kabul etmediği gibi MEB’in kendi düzenlediği kurslardan belgeli olan öğretmenlere de seçmeli Kürtçe dersi öğreticilik başvuruları kabul edilmiyor.

 

Kürtçenin en meşhur edebi eserlerinden olan ‘Mem- u Zin’divanı okumaları yapıyorlar. Batman’da Liseler arası Kürtçe şiir yarışması gerçekleştirmişler. 200 civarındaki şiir arasında 1. gelen öğrencinin kendi okulunda bile tebrik edilmeyişini buruk bir şekilde dile getiriyorlar.

 

Belediye’nin Şengal ve Kobani yardım çalışmalarına ayırımsız yardım ve destekleri olmuş.  Nubihar derneğinin Suruç’ta Konteynır kent çalışmaları devam ediyormuş. Gelen Ezidi aileler daha öncelerden köylerini boşaltarak Avrupa’ya giden 12 köye yerleşmişler. 

 

Eğitimci ve Kürtçe dersleri veren Mehmet Soysal ‘’Batman’nın üç yıldır bu yardımları hiç dışarıdan bir destek almadan kendi imkanları ile sürdürmeye çalıştığını’’ söylüyor ve ‘’Mültecisi olmayan şehirler neden bu yardımlara el atmıyor? Özellikle batı şehirlerimizde ki Müslüman kardeşlerimiz, Türk Müslümanların bu dayanışmaya destek çıkmalarını bekliyoruz’’ diyor.

 

Son istatistiklere göre Batman, işsizlik oranıyla 1.sıradaymış.  ‘’Maliye bakanı bizden ama böyle bir problemimiz var’’ diye siyasi desteksizliğe de işaret ediyorlar. Boşaltılan köylerden, şehir merkezlerine nüfus ile okullar hala normal bir sisteme dönememiş. Sınıflar kalabalık, iki öğretimli ve ihtiyacı karşılayamıyor.

‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ seçmeli dersinin halk tarafından anlaşılması ile ilgili sıkıntılardan bahsediyorlar.  Bu dersin adından dolayı halkın bu dersin ne olduğunu anlamadığını ifade ediyorlar.  Bilinmeyince seçmeli Kürtçe dersine talep de olmuyor.  Ancak birebir anlattıkları ile bir bilinç oluşturulmaya çalışılıyor.

Kürtçe hutbelerin yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekiyorlar. ‘Resmi dayanağı olmayınca imamlar cesaret edemiyor.  Diyanet işleri başkanının ‘Kürtçe hutbe verilebileceğini’ ifade etmiş olmasına rağmen bu oran % 5’i geçmiyor. Resmi güvence problemi yaşanıyor.’ demekteler.

 

Şehre doğal gaz gelmiş ama kazılan çukurlar bir yıldır hala kapatılmamış.

80 yaşındaki Nakiye abla ben notlarımı alırken Kürtçe olarak ‘Mahallemizde camii yok değil’ diyor.  50 bin nüfuslu mahallede tek cami varmış ve ihtiyaçları karşılamıyormuş.

Gündüz görüşmelerimizin haricinde akşam Ehmeda Xani derneğinde son derece güzel bir atmosferde sohbet ederken saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyoruz…

 

 

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.