23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Berkin’den Çağlayan’a ilk anda akla gelen sorular…

Berkin’den Çağlayan’a ilk anda akla gelen sorular…

Soru 1:  Devlet şahaneleri Gezi eylemlerindeki kalabalığın derdiyle dertlenseydi Gezi eylemleri olur muydu?

 

Soru 2: Gezi eylemlerindeki kalabalığın derdiyle dertlenmeyen devlet, güvenlik birimlerinin hak ve hukuku ayaklar altına alan orantısız güç kullanımını meşrulaştıran uygulamalarının önünü alsaydı Berkin Elvan ve diğerleri ölür müydü?

 

Soru 3: Vatandaşını şiddetle terbiye eden ve bu anlayışı meşrulaştırıp, vatandaşına öğreten, şiddet dışında hak arama yöntemlerinin olabileceğinin olanağını halkına sunamayan devlet, hukukun hak arama yönteminde biçare kalmayacağı bir zemin oluştursaydı, vatandaş hak arama yöntemi olarak şiddeti seçer miydi?

 

Soru 4: Hak arama yöntemi olarak seçilen terör eylemi, devlete Berkin’in haklı mücadelesini haksız gören toplumsal kesime “terör estirdiler, bunlar zaten Gezi’de de aynısını yaptılar” diyerek Berkin’in haklı ve meşru mücadelesini haksız gösterme girişiminde bulunma olanağı sağlamaz mı?

 

Soru 5: Berkin Elvan’ı ve diğerlerini katleden devlet etkin ve adil bir soruşturma yürütseydi, acaba DHKP-C’li Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alma girişiminde bulunur muydu?

 

Soru 6: Devlet meseleyi barışçıl yolla çözmek isteseydi, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alan DHKP-C’li gençlerle daha uzun süreli uzlaşmaya girmek yerine bu kadar ivedilikle operasyonel bir harekat başlatır mıydı?

 

Soru 7: Meseleyi barışçıl yolla çözmek istemeyen devlet “devlet için insan” değil “insan için devlet” anlayışını hedefleseydi süreç üç insanın ölümü ile sonuçlanır mıydı?

 

Soru 8: Olayın ardından açıklama yapan devlet aklı operasyonu gerçekleştiren güvenlik birimlerini tebrik etmek yerine, devlet şiddetini meşrulaştıran ve arttıran iç güvenlik yasalarının çıkarılmasını engelleseydi, bugün bu üç şahsın adliyeden cenazesi çıkar mıydı?

 

Soru 9: Devleti yönetenlerce “kutsal ve tekçi devlet anlayışı” bu kadar kutsanmasaydı; devlet Roboski’de kendi 34 vatandaşını gözünü kırpmadan katledebilir miydi, Çağlayan Adliyesinde kendi savcısını gözden çıkarabilir miydi?

 

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.