22 Kasım 2019, Cuma

Üst Menu

Bosna'nın Anneleri

Bosna'nın Anneleri
Kış mevsiminin en sevmediği renk kırmızı olmalı. Zira göze sığmayan aklığın keyfini, alımını ve övüncünü ondan başka her renk bozabilir. Hele kan rengi! Aşka ve çiçeklere nam veren kırmızı; söz konusu insan teni, kış  ve kar oldumu ölüm, vahşet ve acı bulaştırır. Cazibe ile ölümün kaderi eşitlenir o anda.
 
5 Şubat 1994'te Markale Pazarı'na düşen bombalarda, kırmızı rengi adına utancın olduğu gün olmalı. Kış  ortasında savaşın ve düşmanlığın yağdırıldığı o saatlerde, insan olmakta, en az kar olmak kadar kirlendi. İkinci dünya savaşından sonra Avrupa'da yaşanan en korkunç savaş burda oldu. Bosna savaşı, iç savaş, kavramının en kanlı tecrübe cephesidir. Kimin, kimi, niçin ve neden öldürdüğü savaş karşısında hiç önemli değil. Önemli olan ölen ve öldürülenlerin ardında kalan yaşamın sakat, boş ve kapanmaz yaralarıdır. Savaş radyasyonun topraktan, tarihten ve insan bedeninden, hazıfasından senelerce çıkmayışıdır. Siyanür misali geçtiği, dokunduğu ve dokunulduğu her şeyi, her yeri zehirlemesidir.
 
Sarayevo'daki Markale Pazarı'nda patlayan bomba ve ardında yaşanan can pazarını bir kere izleyen herkes Bosna savaşını unutamaz. Asrımızın son savaş perdesi körfezde Halepçe katiamı, göçü ve Yugoslavya'nın dağılması ile açılmıştı. İki yakanın dağılma perdesi Bosna da sayısız felaketin ardında durdurulurken, doğu yakasındaki savaş yirmi beş yıldır oynuyor,oynatılıyor. Modern dünyanın alanını küçülttüğü savaş dünyası, boyutlarını politik, ekonomik, etnik,dini ve askeri taktiklerle gün geçtikçe büyütüyor.
 
Bosna'da savaşın vahametini dünyaya haykıran ise Bosnalı annelerin yılda bir, yakınlarının kemiklerini tabutlarla gömme  töreni oluyor. Savaşın korkunç  dersi, Bosnalı annelerin sayısız mezara  gömdükleri bu kemiklerdir.
 
Bosna’nın anneleri, uygarlığın orta yerindeki en acılı kar lekesini hala beyaz örtüleriyle yıkamaya devam ediyorlar..!
 
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Ekim.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe
13.Nisan.2015 Pazartesi