23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

''Çekilme Süreci'' Provoke Edilebilir mi?

''Çekilme Süreci'' Provoke Edilebilir mi?

KCK Yürütme Konseyi başkanı Murat Karayılan beklenen ‘’Çekilme’’ açıklamasını yaptı nihayet.

 

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır Newroz’unda yaptığı çağrı zaten böyle bir çekilmenin olacağını göstermişti, ama zaman konusunda kuşkular vardı. Murat Karayılan’ın 8 Mayıs’tan itibaren çekileceklerini deklere etmesi Ateşkesten sonra alınan en önemli karar oldu. Bundan sonra problemsiz bir çekilmenin olması herkesin temennisi…

 

Problemsiz bir çekilmenin nasıl olacağı aslında çok karışık değil.

Murat Karayılan’ın açıklamasında PKK’nin çekilme süreci ile ilgili beklentileri altı madde şeklinde sıralandı.

 

Bu maddeleri hatırlayalım:

 

‘’1- Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

 

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

 

3- Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan (Irak Kürdistanı)'dır. Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

 

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır.

 

5- Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

 

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.’’

 

Yukarıdaki maddelerin özeti şu: PKK en kısa zamanda sınır dışına çıkacak, yeter ki müdahale olmasın.

 

Genel kanaat; Hükümetin çekilme konusunda ‘’görmezden gelme’’ şeklinde bu aşamayı bitirmek istediği yönünde.

 

Provokasyonlara açık bu süreçte azami bir dikkat gösterilmesi elzem...

 

Ordu içinde bazı ''derin yapıların'' bu süreci provoke edebileceği hesaba mutlaka katılmalı.

 

Aynı ''derin yapıların'' PKK içinde de olabileceği gözardı edilmemeli.

 

İki taraf da dikkatli olmalı...

 

 

***

PKK’nin Ateşkes ilanından sonra Sınır dışına çekilme kararı önemlidir.

 

Bundan sonra beklenen adımlar daha çok Hükümetin inisiyatifindeki konular…

 

Anadilde Eğitim, KCK adı altında yapılan operasyonlarla tutuklanan kişilerin serbest bırakılması, Demokratik bir Anayasa ile Kürtlerin gasp edilmiş haklarının iade edilmesi kısa-orta vadede beklenen adımlar.

 

PKK’lilerin topluma entegre edilmesi, gerekli yasal alt yapı hazırlıkları belki orta vadeye kalabilir, toplumun bazı kesimlerinde maalesef hazım problemi var…

 

Silahın Kürt siyasetinden çıkması/çıkacak olması bazılarınca eleştirilse de sivil/şeffaf/ demokratik siyasetle günümüzde daha hızlı sonuç alınacağı kesin.

 

Örgüt mantığıyla hareket eden yapılar belki de doğaları gereği şiddeti bir çözüm aracı, toplum mühendisliğini de bir ‘’bilinç yaratma’’ şeklinde sunabiliyorlar.

 

Şeffaf/legal siyasetin mantığı daha farklı olduğundan farklı kesimlerin/meşreplerin bir araya gelmesi, işbirliği yapması daha mümkün ve gerçekçidir.

 

İnanıyorum ki asker ve gerilla cenazelerinin tarih olduğu bir ortamda hak talepleri daha yüksek sesle dile getirilecektir.

 

***

İsmail Beşikçi faktörü...

 

İsmail Beşikçi’nin geçen gün Radikal gazetesinde çıkan, Hür Bakış'ta da yayınladığımız röportajı çok önemli tespitler içeriyordu.

 

Beşikçi, röportajda derin sosyolojik analizlerin yanı sıra güncel siyaseti de çok iyi tahlil etmiş.

 

Farklı düşündüğüm bazı noktalar olsa da İsmail Beşikçi’nin fikirlerinin her zaman dikkatle dinlenmesi, üzerinde düşünlemesi gerektiğine inananlardanım.

 

İsmail Beşkiçi, röportajda özetle; Kürtlerin gasp edilen haklarından, kalıcı bir çözüm için Kürtlerin kendi kendini yönetmesi gerektiğinden söz ediyor.

 

Bu tespitlere aynen katılıyorum.

 

Hocamızın silahın devre dışı kalmasıyla ilgili tereddütleri, silahı bir sigorta gibi gören tespitlerine katılmamakla beraber başta Hükümet ve BDP çevreleri olmak üzere herkesin İsmail Beşikçi'nin fikirlerine önem vermesi gerektiğini düşünüyorum.

...

Asker ve Gerilla cenazelerinin az da olsa unutulmaya başlandığı, adına ''Çözüm süreci'' denen maratonda bazı sıkıntılar olsa da başarıya ulaşılması, hakkaniyetli bir barışa dönüşmesi için dua edelim...

 

Hem kavli hem de fiili...

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.