09 Aralık 2019, Pazartesi

Üst Menu

CIA Türkiye'deki darbe girişimini resmi sitesine ekledi

CIA Türkiye'deki darbe girişimini resmi sitesine ekledi
CIA, resmi internet sitesindeki "The World Factbook" bölümünü güncelleyerek 15 Temmuz darbe girişimini ekledi.
14 Ağustos 2016
-A +A
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), resmi internet sitesindeki Türkiye bölümünü güncelleyerek darbe girişimine yer verdi.
 
CIA resmi sitesinde ülkelere dair farklı birçok bilgilerin paylaşıldığı "The World Factbook" bölümünü güncelleyerek Türkiye'de 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimini ekledi.
 
9 Ağustos tarihinde yapılan güncellemede, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı bazı unsurların, İstanbul ile Ankara'daki devletin ve savunma sisteminin önemli noktalarında bir darbe girişiminde bulunduğuna yer verildi.
 
Yapılan güncellemede, şu bilgilere yer verildi:
 
"Sokakları toplu bir şekilde saran Türk halkının, darbeci güçlerle karşı karşıya gelmesi sonucunda yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti ve 2000'in üzerinde kişi yaralandı. Türk hükümet yetkilileri, askeriye içerisinde çok sayıda kişiyi tutukladı ve binlerce yargıç ve gazeteciyi gözaltına aldı, darbeyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle binlerce öğretmeni görevlerinden uzaklaştırdı. Hükümet yetkilileri, darbeyi düzenleyenlerin, Türkiye tarafından terör organizasyonu olarak tanımlanan ve çok sayıda ülkede dini ve sosyal faaliyetler yapan "Gülen" hareketiyle bağlantısı olmakla suçluyor."