22 Ağustos 2018, Çarşamba

Üst Menu

Çocuk Bienali’nde Kobanêli çocukların resimlerine sansür!

Çocuk Bienali’nde Kobanêli çocukların resimlerine sansür!
4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde Kobanêli çocukların resimlerinde yer alan sarı, kırmızı, yeşil renkleri nedeniyle AKP’li Beyoğlu Belediyesi sergiyi kaldırdı.
21 Nisan 2016
-A +A

4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde Kobanêli çocukların resimlerinde yer alan sarı, kırmızı, yeşil renkleri nedeniyle AKP’li Beyoğlu Belediyesi sergiyi kaldırdı. Projeyi hazırlayan uluslararası ‘Help Kobanê’ grubu üyesi Nurdane Türkmen, renklere bile tahammül edemeyen zihniyet karşısında şok olduklarını belirtti.

4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Bianeli'ne katılan "Çavê Min" adlı projede yer alan Kobanêli çocukların resimleri, sarı, kırmızı, yeşil renkler içerdiği için kaldırıldı. Proje çerçevesinde gösterilmesi düşünülen Kobanê belgeselinde de Kobanêli çocukların anlatımları sakıncalı bulunarak gösterimi engellendi. Bianel yetkilileri. Kobanêli çocukların çizdiği resimler de bianele ev sahipliği yapan AKP'li Beyoğlu Belediyesi tarafından alelacele askıdan indirildi. Avrupa'nın birçok ülkesinde temsilcilikleri olan "Kobanê Help" grubundan Nurdane Türkmen'in hazırladığı proje, Kobanêli çocukların çizdiği resimler, Kobanê'yi anlatan fotoğraflar ve belgeselden oluşuyor. Yasağa ilişkin konuşan Türkmen, artık renklere dahi tahammül edemeyen zihniyet karşısında şok olduklarını belirterek sansür ve yasak sürecini anlattı.

Avusturya’da ‘Help Kobanê’ adlı grubunun bünyesinde çalışma yürüttüklerini belirten Türkmen, projenin merkezinde çocukların olduğu belgesel, resim sergisi ve fotoğraflardan oluştuğunu ifade etti. Projenin bianele başvurmadan önce Avusturya’da birçok yerde sergilendiğini belirten Türkmen projeyi arkadaşlarının önerisi ile Türkiye’deki İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne yolladığını söyledi. Projenin daha bianele başvurduğunda sansürün devreye girdiğini kaydeden Türkmen, sansüre ilişkin şunları ifade etti: “Projede Kobanêli çocukların çizdiği resimlerde YPG-YPJ yazıyordu. Gittiğimizde Kobanê daha yeni kurtulmuştu, çocuklar da bu sürecin sonucu olarak YPG-YPJ yazıyorlardı. Avusturya’dayken bianele örnekleri yolladım. Bize bunların sorun olacağını söylediler. Projenin bütününe engel olmasın diye üzerinde YPG-YPJ yazan resimlerin bazılarını çıkarmak zorunda kaldım. Ama Kürt bayraklı olanlarını çıkarmadım. Çıkarırsam projenin anlamını yitireceğini düşündüm. Onları getirdim.”

Çocukların resimlerdeki sarı, kırmızı, yeşil renklerinin bile sakıncalı bulunduğuna dikkat çeken Türkmen, yaşananları şu şekilde özetledi: “Sergide Kürt bayraklı olan resimleri de engellemek istediler. Ben çizimlerin çok önemli olduğunu söyledim. Bunu kabul etmedim. Engellenirse sansürlenen resimleri ters asacağını söyledim. İlk gün bu şekilde gösterildi. Daha sonra festivalin ev sahipliğini yapan Beyoğlu Belediyesi’nden yetkililer sarı, kırmızı, yeşil harflerden ‘Çavê min Kobanê’ yazılı ya da arka planında sarı, kırmızı, yeşil olan zeminin üzerine ev çizilmiş resimleri bahane ederek askıda olan resimleri söküp topladılar. Artık renklere bile tahammül edememeleri son nokta. Şok olduk.”

 

AKP’li belediye baskı yaptı

 

Kobanê’deki çocukların anlatımlarının yer aldığı belgeselin de yasaktan kurtulamadığını sözlerine ekleyen Türkmen, takıldıkları noktanın çocukların Kobanê’nin kurtuluşu için direnen büyüklerin hakkında görüş bildirmeleri olduğunun altını çizdi. Belgeseli, çocukların kendi ülkelerinde kalmak istemelerini Kürdistan’ı kuracağız olarak algılayan bianel yetkililerinin yasaklandığını belirten Türkmen, şunları kaydetti: “Belgesel ilk günden yasaklandı. Belgeselde bir yerde çocuklar, büyükler bizim için savaşıyor diyor. Biz de bu söylemin üzerine Kobanê’den cenaze görüntüsünü koyduk. Kadın savaşçılar cenazeyi taşıyorlar. Birkaç saniye gösterdim. Acaba bunlardan dolayı mı yasaklandı diye düşündüm. Ama yasaklanmaya ilişkin özellikle kuratör Seçil Hanım’a sordum. Çocukların anlatımından ‘Kürdistan’ı kuracağız’ diye bir ifade ortaya çıkabileceği için, dedi. Anladığım kadarıyla kendilerine AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nden baskı yapıyorlar. Ama çocuklar öyle bir şey de demiyor. Biz ülkemizde kalacağız, eğitimimize devam edeceğiz. Başka ülkeye gitmek istemiyoruz. Büyüklerimizin kanlarının yerde kalmasını istemiyoruz diyor.
Çocuklar Kobanê’yi anlatıyor

Kobanê’nin yeniden inşası için yardımlaşma ve katkı sunmayı amaç edinen ‘Help Kobanê’nin Çavê Min” projesi Kobanê’yi ve savaşı çocukların gözünden aktarıyor. Belgesel, resim sergisi ve fotoğraflardan oluşan projenin üç konu başlığı var. Üç konu başlığı altında “Ben ve Ailem”, “Özgür Çalışma” ve  “Çocuklar Kendilerini Anlatıyor” bölümleri yer alıyor. Çocuklar çizdikleri aile konulu resimlerinin üzerinde bir nokta işaretleyerek ailelerinin yanında kendilerini nerede gördüklerini belirtiyorlar. Belgeselde çocuklar okulda ve sokakta bize Kobanê’yi anlatıyor. Belgeselde bir yandan savaşın iç karartıcı tabloları ortaya koyulurken, diğer yandan bölgedeki çocukların geleceğe olan umutlu bakışlarına tanıklık ediyoruz. 7 tane fotoğrafçının fotoğrafları da  savaş sonucu yıkılmış olan Kobanê şehri ve çadır kentlerdeki çocukların gündelik yaşamına ışık tutuyor. Belgesel daha önce de Avusturya’nın savaş müzesi olarak bilinen ünlü Arsenal Müzesi’nde bir ay boyunca sergilendi. Belgesel önümüzdeki günlerde de Almanya’nın çeşitli kentlerindeki okullarda sergilenecek. (Özgür Gündem)