23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Çocukları Adalet Kurşunlarıyla mı Vururlar Anne!

Çocukları Adalet Kurşunlarıyla mı Vururlar Anne!

“söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil”

 

Sinemi pareleyen acımasız zamansallar yaşıyorum ergen çağımın  kıyıya yaklaşan suretinde. Bu şehre inat yine de dimdik kalacağım hayatın tam orta yerinde… Esmer tenleri ve belki de bıçaklanmış ürkekliği yaşayan tüm adamlardan daha adam çağın mazlum ve muhacir Ebuzerleri adına!

 

Ne gün yüzü görmüştür ömrüm ne de güneşi kucağında büyütebilmiştir çağım. Ne badirelerden geçti çocukluğum ahhh bilsen. Zamana küfretmedim ve zulmetmedim hiçbir zaman adalet duyguma… Benim vicdanım benim adalet duygum hak önünde herkesin eşitliği ilkesidir Adem’in Havva’ya aşık olduğu ilk günden beri. Ve benim kutsalım zulme başkaldırmaktır coğrafyamın en ötekileştirilmiş topraklarında. Yüreğimde bıçak izi, yüreğimde oddan pareler. Ne daha çok çoğalıyor yasak alfabem ne de tüketiyorum bencileyin harfleri. Şeceresini yitirmiş bir bezginliktir sözcüklerim. Ve tufan… Yakıtı ben olan, yakıtı sınırları ihlal eden kuşlar olan bir tufan. Sonrası aptalca bir sırıtış çağa ve zamana…

 

Çocuk yüzlü çocuklara bıraktığımdan beri mizan rengimi, mendillerle satılır oldu sokaklarda zamansız ağlayışlarım. Bilinmez kaç gece çırpındım çırılçıplak bir kadın yalnızlığında. Bilinmez kaç gece anarşize edildi, adaleti kendine riya belleyen soysuzların zehrinde vicdan.

 

Mülteci sözlerin ince keman taksimleri geçerken içimden, sızımın çığlık olması an meselesi.Çarmıha gerilmiş vicdanların, miadı dolmuş mahzenlerinden sesleniyorum dalgınlık evlerimin en ücra köylerine. Tüm patavatsızlıklaryerin dibine girsin!!! Canı cehenneme klonlanmış koyunların, n.n+1’in,fizik ve ötesinin, individualizmin, İngilizce ve hastalıklarının, pozitif hukukun!!! Heybemde hayallerim aç, ayaklarım çıplak. Hakikat, hakikat, yanardağ… Dönüşüm İnşirâhım olur Dûha yüklü şehirlere!

 

Varlığım şahitliğimdir sahnenin dramasına… Tagore’un papağanları bile hiç bu kadar erememişti bu sırra. Mazlumdan mağdurdan yabanıl düşlerden bir sanal alem, kendi üryanlığından utandı akıllara ziyan çocuk yüzlü melekler. Masumluğun adının kirletildiği, sevdalara karalar çalınıp telli duvaklı ağıtlar yakılan, haksızların hak bellediği bir diyar olmuş bu diyar.

 

Ah bu diyar… Kim öksüz bıraktı seni bilinmez. Dili olsa da konuşsa şu küçeler. Uğurlardan söz etse şahid ol Ya Rab şahid ol… 12 yaşa 13 kurşun. 34 cana 34 cehennem. Ne Nedimeler gizlidir sende Dicle’nin kırgın yüzü. Putlar şaha kalktıkça kirleniyor suretin, kirlendikçe çirkinleşen çehrenle bir kez daha yut Nedimeleri bir kez daha yak Süleymaniye’yi, Duhok’u, Silopi’yi, Pervari’yi, Roboski’yi. Dua et duymasın Ronya bu kara yazını.. Görmesin Ağrı bu onursuz başını… İntiharı senin kirletilmişliğinde arayan Fırat duysa yanardağ olurdu bu adalet kurşunuyla… Seni de bu gece vurdular ah adalet… Zalimin kılıcı merhamet, zalimin kılıcı Samiri’nin buzağısı!!!

 

Diclenin yorgun Berçem’i, Demirci Kava’nın isyanı nisanın büyülü yaz yağmurlarına bırakan çılgın ateşi, ey usanışlarınahdi! Dirilt beni ve sonra uyut  Kehf’in mahzeninde, şaire nisbet seninde bir avuç derdin olsun ağlanacak… Ve çağlanacak bir hayalin olsun kurduğun.  Bir de sen alıp kalbini gidersen içimden tekrar tekrar, sözden kesilince bir kadın geriye ne kalırsa, işte o kalır benden geriye.

 

Şehir, sessiz adımlarla yarınına tohumlar besleyecek toprağı bekliyor. Ne yaşanmışlıklara gebe oysaki bu sürgün, hangi adanmışlıklara… Susuz bir toprak hangi serencamda sessiz nidalarla zamansız çığlıkları kaldırabilir ki? Hangi serseri mayın dizginlerini ta bağrına şehrin bağrına çılgınca infilak ettirebilir ki? Kaçıncı sürgün bu yüreğim kaçıncı aldanış? Hangi çırpınış kurtarır seni bu dehlizden hangi adanmışlık. Ada! Ada ki dinsin bu kahırlı sürgün. Yansın kandilleri şehrin ve dinsin tam orta yerindeki bu kalleşçe diaspora. Burası Diyarbakır ve hep öyle kalacak!

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.