19 Şubat 2018, Pazartesi

Üst Menu

Darbe girişiminde ölen ve yaralanan siviller için maaş

Darbe girişiminde ölen ve yaralanan siviller için maaş
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 15 Temmuz darbe girişiminde yaralanan veya hayatını kaybeden sivillere ödenecek maaşları belirledi.
29 Temmuz 2016
-A +A
SGK, tarafından yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında malul olan veya hayatını kaybeden sivillerin hakları için kendileri veya hak sahiplerinin öncelikle valiliklere bu haklardan yararlanma başvurusunda bulunmaları gerekecek.
 
EN DÜŞÜK AYLIK TUTARI 3 BİN 203 LİRA
Buna göre, bağlanacak aylık işlemlerinde, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak, ancak ‘terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler’ gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplaması yapılacak. Bu çerçevede, bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 lira olacak. Hayatını kaybeden veya aylık almakta iken vefat edenlerin hak sahiplerine, vazife malullüğü aylığı, herhangi bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecek.
 
NAKDİ TAZMİNAT ÖDEMELERİ
Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira, diğer malullere ise malullük derecelerine göre 66 bin 447 lira ile 22 bin 149 lira arasında, yaralananlara da 17 bin 719 lirayı geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda Nakdi Tazminat ödenecek.
 
EK TAZMİNAT VEYA EMEKLİ İKRAMİYESİ
Memur olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan; hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek Devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunca emekli ikramiyeleri ödenecek. Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca ödenecek.
 
İSTİHDAM HAKKI
Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile ana, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi kamuda istihdam edilecek. Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi kamuda istihdam edilecek. 
 
SAĞLIK YARDIMI
Bu kapsamda aylık bağlananların ilaç, ortez/protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri ile yardımcı üreme yöntemi ve tedavilerinde katılım payı ve ilave ücret alınmayacak. Aylık bağlanan malullerin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları araç ve gereçler herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin SGK tarafından karşılanacak. Yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmayacak. Ayrıca, tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar geçen süre içerisinde verilen sağlık hizmetleri ve diğer haklardan aylık bağlanmış olanlar gibi yararlandırılacak.
 
DİĞER HAKLAR
Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olanlara asgari ücretin net tutarının iki katı tutarında 2 bin 354 lira aylık bakım ücreti ödenecek.
 
FAİZSİZ KONUT KREDİSİ
2016 yılı itibariyle 94 bin lira tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabilecekler.
 
Çocuklarına ise ilköğrenimde bin 398 lira, lisede 2 bin 98 lira, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 lira tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecek. Ayrıca, maluliyet derecelerine göre 2017 yılında ek ödeme yapılacak.
 
Yurtiçinde Devlet Demiryollarında, Denizyolları Şehir Hatlarında ve belediye toplu taşıma araçları ile belediye tarafından kurulan şirketler veya özel firmalar aracılığıyla yaptırılan toplu taşıma işinde kullanılan araçlarda ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecekler.
 
ELEKTRİK VE SU İNDİRİMİ
Su ücreti yüzde 50’den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı yüzde 40’ı geçmemek üzere belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden indirimli su ve elektrik kullanım hakkına sahip olacaklar. (ANKA)