17 Eylül 2019, Salı

Üst Menu

Dedelerle Torunlar

Dedelerle Torunlar

Seçimle yattık, seçimle kalktık. Doğudan batıya, gece’den güne her şey seçim’di. Meydanları dolduran kalabalıklar, son ses bağıran liderler, yasaklar, suçlamalar, reklâmlar, vs. Sabahın ilk saatlerinden gece yarılarına dek süren temaşa, nihayet geldi geçti. Seçim in galibini hangi kriter belirler daha belli değil. Ama  memleketin doğusundaki “ tarihi değişim’’ iyimser duyguların şimdiki  adresi.

Kürt siyasal hareketinin 24 yıllık politik macerası, peyder pey toplumsal bir dinamik ve ana muhalefet konumuna ilerken, beraberinde Kürt tarihi ve geleceğine dair sayısız değişime de yol açmaktadır. Elbette Kürtlerin kendi doğal ve medeni  aidiyetlerine dair bir partinin, Türkiye’de siyasal bir alana sahip olması sıradan bir durum değil. Ama bununda ötesinde  kendi aidiyetleri için mücadele eden Kürtlerin; beraberinde başka halkların kaygı ve hassasiyetlerini de, ana gündemine almaları çok daha dikkat çekici bir durum. 80 yıldan fazla dünya’dan izole edilmek istenen ve tüm tarihi varlıkları yok sayılan bir kültürün tekrardan medeniyet sahnesine çıkışı, elbette modern çağın yeni  tarihsel bakışı olacaktır.

Kürtler ve beraberindeki bileşenler, baştan beri  bu  seçimi bir politik dönüşüm olarak tarif edip, kamuoyuna ve kitlelerine bu yönlü bir tartışmayı aylar evvelinden duyurdular. Buna rağmen ülkenin gündemi; genel siyasetinin kronik ve ufuksuz çekişmelerinden sıyrılamadığı için, seçimin  bu özgün ve ciddi  yanı  pek görülemedi. Oysa doğuda beklenti, degişim isteği ve  kaderine sahip çıkma  havası köylerden kasabalara, şehirlere dalga dalga yükselişteydi. Elbette iktidarın  yolsuzluğu hukuksuzluğa çevirme baskısı, ayrıştırıcı dayatmaları görmezden gelinmeyecek kadar aleniydi. Ancak başta CHP  olmak üzere,  diğer partilerin Kürt sorununu, demokrasi, toplumun değişen beklentilerine   göreceli davranışları, seçimi ruhsuzlaştıran en büyük etkendi. CHP’nin Kürt sorunundan uzak tavrı, MHP’nin kendi kutbunun ötesine geçemeyişi, Erdoğan in rakip seçme becerisi batıdaki sahanın AKP ye  kaptırılmasına neden oldu.

Buna rağmen seçimin en güzel haberi Serhat’ın  bazı ilçelerinin yaptığı tercihte saklı.Bir nevi Séx Said’in, yurdu olan toprakların 80 yıl sonra sahiplerine,itibarlarına kavuşma anında.! Evet bu seçim Serhat’a  ve Erzurum ovasına; 80 yıldır düşen her damla kanın, her insanın, her acının, her umudun ve her direniş çabasının dirhem dirhem itibarını geri kazandırma ve iade etme seçimi oldu. Kazanılan sadece sosyal ve siyasal imkanlar değildir. Kazanılan bir tarihin yoksullaştırılmış parçası, çalınmış ekonomik, kültürel ve sanatsal  mirasının el değiştirmesidir. Mahrum edilmiş insani gelişmemişliğinin  reddidir. Serhat Kürtleri her daim Kürdistan’ın manevi iradesini, kültürel derinliğini bu minvalde temsil etmiştir. Séx Sait’ten, Xalit bey’e, Keremé kolağası’ndan Ferzende’ye,Silémané Ehmed bey’den, Fézo u Ellican’a dek, devir aldığı direniş ve aidiyet bağlarını her neslin belleğinde yaşatmıştır.Serhat halkının yaşamı, ulusal tarihinin siyasal  olaylarıyla birebir örtüşen zenginliktedir.Cumhuriyet tarihinin en ağır faturası serhat bölgesine çıkarılırken,Serhat halkı da bu bedelleri unutmamacasına kulamlar,şiirler,ninniler,ağıtlar,masallar,tecrübeler ve büyük umut kaynağı  olarak bu süreçleri   kültürel mirasa çevirmiştir.  Dedelerinin  miraslarına sadık kalmışlardır. Bu yanıyla bu seçimler Dedelerle torunların, geçmişle geleceğin, tarihle, günümüzün, eşitlikle isyanın birbirini selamladığı ve kabullendiği gündür. Sadece oy vermek değil,  yabancılığa ve uzun hasretlere son demek, olan bu seçim aynı zamanda Kürtlere dayatılan tarihi asimilasyonunda son mezarı olmuştur. Sandıktan Kürtlere sadakat, sorumluluk ve kendi  ülkesini düzenleme  çıkmıştır. 

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Ekim.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
13.Temmuz.2015 Pazartesi
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe