08 Aralık 2019, Pazar

Üst Menu

Deniz Kuvvetleri için üç farklı seçenek

Deniz Kuvvetleri için üç farklı seçenek
DONANMA Komutanı Oramiral Nusret Güner’in istifa etmesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki komuta kademesi yeniden şekilleniyor
29 Ocak 2013
-A +A

Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’in istifa etmesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki komuta kademesi yeniden şekilleniyor.

İstifa eden Güner’in, ağustos ayında görev süresini dolduracak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilge’nin yerine atanması bekleniyordu. Güner’in istifası ile hem Deniz Kuvvetleri’nde oramiral rütbesinde paşa kalmadı, hem de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılacak olan atama zora girdi.
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki formül arayışında ise çeşitli seçenekler değerlendiriliyor.
 
Birinci formüle göre, ağustos ayında Yüksek Askeri Şûra’da emekli olacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilge’nin görev süresi uzatılabilir. İkinci formül, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu’nun oramiral rütbesine terfi ettirilmesi. Böylece, oramiralliğe terfi ettirilen Bostanoğlu’nun doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasının da yolu açılmış olacak. Son formüle göre ise, Donanma Komutanlığı’nın oramiral olan terfi rütbesi koramiralliğe indirilebilir.(Taraf)