25 Nisan 2018, Çarşamba

Üst Menu

DHKP-C Büyükelçilik Saldırısını Üstlendi

DHKP-C Büyükelçilik Saldırısını Üstlendi
Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) dün Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğini hedef alan intihar saldırısını üslendi
02 Şubat 2013
-A +A

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) dün Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğini hedef alan intihar saldırısını üslendi.

Amerika'nın Sesi haberine göre, Büyükelçiliğin dış çeperinde kurulu güvenlik noktasında düzenlenen bombalı saldırıda adı ‘Ecevit Şanlı’ olarak bildirilen eylemciyle birlikte, Türk güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Elçiliği ziyaret amacıyla aynı noktada bulunan gazeteci Didem Tuncer de ağır yaralandı.
 
DHKP-C bugün internet üzerinden yaptığı açıklamada, Amerika’yı “halkların katili” diye tanımladı.
 
Halkınsesitv.com adresinden yapılan açıklamada, “Burası Anadolu, İsyanların, Halk Ayaklanmalarının Yurdu! Burası Anadolu Dünya Halklarının Baş Düşmanı Amerika Defol! Bu Vatan Bizim!” denildi.
 
DHKP-C gerekçesi olarak Amerika’nın Irak, Suriye, Mısır ve Libya politikasını işaret etti, temel olarak şu ifadelere yer verdi: “1 Şubat 2013 tarihinde Feda Savaşçımız Alişan Şanlı tarafından dünya halklarının katili Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’ne girilerek feda eylemi gerçekleştirilmiştir. Ankara Büyükelçilik Binası başta olmak üzere Amerikan elçilikleri dünyanın ‘en iyi korunan’ binalarıdır. Ancak, feda bilinciyle donanan,  halk ve vatan sevgisiyle dolu devrimci iradenin karşısında hiç bir güvenlik önlemi duramaz.  Amerikan Elçiliğine gerçekleştirilen feda eyleminde feda savaşçımız Alişan Şanlı şehit düşerken bir de Amerika’ya uşaklık yapan ‘güvenlik görevlisi’ ölmüştür.”
 
DHKP-C’nin koyduğu dipnotta, eylemcinin nüfus adının “Ecevit” olduğu, ama kendisinin “Alişan” adını tercih ettiği belirtildi.
 
DHKP-C açıklamasının tamamına örgütün internet sayfasından sayfasından ulaşılabilir.
 
ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde
 
DHKP-C Amerika, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin yabancı terör örgütleri listesi arasında yer alıyor.
Diğer sol ve devrimci örgütlerin içinden çıkarak 1994’te kurulan örgüt, Türkiye’de silahlı yollardan Marksist-Leninist ilkelere dayalı bir sistem kurmayı amaçlıyor. Geçmişte Özdemir Sabancı suikastı (1996) ve emniyet mensuplarını hedef alan saldırılarıyla tanınan  sol görüşlü örgüt, aynı zamanda Türkiye’deki Amerikan askeri varlığını da hedef alan eylemleriyle tanınıyor.(Amerika'nın Sesi)