23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Dicle Anter: Genel af ortamın iyice olgunlaşmasına yardımcı olacaktır

Dicle Anter: Genel af ortamın iyice olgunlaşmasına yardımcı olacaktır
‘’Kürt sorununu çıkartan esas sebepleri ve dış güçlerin bu sorunun sürdürülmesindeki rollerini de iyi irdelemek lazımdır’’
17 Mart 2013
-A +A

BARIŞINI ARAYAN KÜRTLER - Yazı Dizisi

Hazırlayan: Behmen Doğu, Fatma Sancak, Züleyha Kahraman

Tüm zamanlarda, en fazla ihtiyaç duyulan evrensel değer, elbette barıştır. Gelecek nesillere umutlar ve güzel bir dünya bırakabilmek; insan yaşamını tüm değerlerin üzerinde tutabilmekle gerçekleşir ancak. Yaşam hakkını kutsayarak, ölümcül şartları ortadan kaldırmak, barışa saygı duymak ve onu sahiplenmek insani bir görevdir.

Kutsal bildiğimiz ‘Barış’ı desteklemek amacıyla Kürt toplumundan her çeşit düşünceye yer verdiğimiz “Barışını Arayan Kürtler” yazı dizisini sizlerle paylaşıyor; barışa ve demokratik çözümlere katkı sunabilmeyi temenni ediyoruz.

Barışını Arayan Kürtler” yazı dizisinde; Kürt toplumunun kanaat önderlerinin, mevcut Kürt meselesinin tarihi sürecine ve günümüz şartlarının meseleye nasıl bir yol çizebileceğine dair fikirlerine yer verilmiştir.

 

 

Dicle Anter

Kürt sorununu nasıl tanımlarsınız?

"Kürt sorununu çıkartan esas sebepleri ve dış güçlerin bu sorunun sürdürülmesindeki rollerini de iyi irdelemek lazımdır"

Kürt sorununu tanımlamak için geçmiş tarihi iyi araştırmak ve neden Kürt sorunu sorusunun cevabını irdelemek gerekir. Bu tarihçilerin işidir ama burada tarafsız olmak zorunludur ve doğru veriler elde edilmelidir. Bu topraklarda yaşayan insanların kimliklerini, kültürlerini ve dillerini yasaklamakla bir yerlere varılamayacağı günümüzde daha da ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kürt sorununu çıkartan esas sebepleri ve dış güçlerin bu sorunun sürdürülmesindeki rollerini de iyi irdelemek lazımdır. Bu soruların cevabını bulursak Kürt sorunun tanımlanmasını da açığa çıkartabiliriz.

MİT- İmralı sürecini mevcut görüşmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Bir taraftan çözüm için çalışmalar devam ederken askeri yönden yapılan operasyonlar bütün çabaları boşa çıkartabilir"

MİT- İmralı görüşmelerinin ne kadar olumlu olacağını ileriki günlerde göreceğiz şimdilik bu konu hakkında bir şey söylemek erken olur şunu da unutmamak lazım görüşmelere başlamak bile olumlu bir harekettir. Bilindiği gibi bu görüşmelerin başladığı günden itibaren “sızıntılar” yüzünden sekteye uğratılmaya çalışılmıştır. Bu da çözüm adına olumsuz bir gelişmedir. Bu kadar sızıntı olduktan sonra daha açık bir şekilde konuşulmalıdır. En son İmralı görüşmeleri de basına yansıdı. Bu sızıntıların yapılmasının amacı nedir. Sorun içinde sorun olmamalı, böyle devam ederse bir sonuç alınması zor olur. Muhalif partiler de bu konuda çözüm dışı görüşlerini irdelemektedirler. Bir taraftan çözüm için çalışmalar devam ederken askeri yönden yapılan operasyonlar bütün çabaları boşa çıkartabilir. Bu konuda silahların bir süre susması ve diyaloga bir şans verilmesi şarttır. Bölge halkı jetlerin gürültüsü altında ve siyasi tutuklamaların içerisinde bu sorunun nasıl çözüleceğini tedirginlikle beklemektedir. Madem görüşmeler devam ediyor o zaman onun gereği de yapılmalıdır. Siyasiler bu işi çözmek için kafa yormalıdırlar bu sorun “oy kaygısı” olarak görülmemelidir samimi olmak gerekir. Savaşın durdurulması için birlikte düşünme zamanıdır.

PKK, Kürt sorununun neresinde sizce?

PKK, Kürt sorununda önemli bir yere sahiptir. PKK ve Lideri olan Öcalan bu işin birinci muhatabıdır. Çözüm konusunda onların da düşünceleri olacaktır doğal olarak. Her ne kadar başbakan benim Kürt milletvekillerim var dese de bölgede belirli bir oy alsa da PKK’siz sorunun çözülmesi düşünülemez. Ayrıca seçim yasası da hükümetlerin lehinde olduğu için bu konuda temsiliyetin kimde olduğu açıktır. BDP’nin tabanını oluşturan kesim çocuğu dağda veya cezaevinde olanlardır. PKK ayrıca kendisini devamlı yenileyen bir örgüt olarak dünya kamuoyunda siyasi bir yere gelmiştir. Siyasi konumunu geliştiren örgüt hem ülkede ve bilhassa orta doğuda güçlü bir durumdadır. Onun için Kürt sorununda PKK önemli bir yerdedir.

Mevcut konjonktürde silahlardan arındırılmış barış temelli bir Kürd baharı olabilir mi?

Şu anda silahların susması ne kadar istesek de gerçekçi olmaz. Zira halen çatışmas/savaş devam etmektedir. O bakımdan “Kürt baharının” yaşanması zor görünmektedir. Şunu da unutmamak gerekir bu çatışma Türkiye’de yalnız yaşanmıyor. Suriye, İran, Türkiye ve Güney Kürdistan’da savaş olduğu müddetçe barış temelli Kürt baharı yaşanması zor gözüküyor.

Kürt sorunu nasıl çözülür sizce?

"Kürt kimliği ve dilinin anayasal güvenceye alınması en önemli başlıktır.’’

Söyleşinin başında söylemiştim tarihle yüzleşmek gerekir diye. İlk önce bu sorunun nedenlerini daha doğrusu son elli sene hatta daha öncesi ile yüzleşmek gerektiğini düşünüyorum. Herkes PKK teröründen bahsediyor ama devlet teröründen kimse bahsetmiyor. Zaten devlet terörü olmasaydı PKK’ de olmazdı. Devlet terörünün yapılanması ile yüzleşecek bir iktidar var mı şu anda ? Derin devlet yapılanmasının son durumu nedir veya bunun açığa çıkartılması ile ilgili bir çalışma var mıdır? Her iktidar kendi derin devletini oluşturuyor. Bu yapılanmalar olduğu müddetçe Kürt sorununun çözümü daha da zorlaşıyor. Kürt sorununun çözülmesi için ilk önce tarafsız “Hakikatleri Araştırma Komisyonu” kurulmalıdır. Hükümet Dersim katliamı için özür diledi. Aynı şekilde yetkililer “evet biz Kürtleri asimile etmek için her türlü yola başvurduk Kürt dilini yok saydık, Kürt yok dedik, hapse attık, işkence yaptık, namuslarınla oynadık bununla da yetinmeyerek birçok faili meçhul cinayet işledik onun için bu halka bir özür borçluyuz” demelidir. Yalnız Kürtler için mi hayır bunun yanında çok değerli Türk aydını ve insanı da öldürüldü. Çorum, Maraş ve Sivas katliamları işlendi bunların cevabını verecek bir hükümet olursa ancak her sorun çözülür. Öyle bir yaklaşım şu an gözükmüyor. Asimile politikasının şekli ekonomi olarak değişmiş ve bu tehlikeli bir yaklaşım olarak karşımızda duruyor. Hükümet yandaşlarına sunduğu imkânlarla sorunu çözeceğini umuyor ama bu halkı maddiyatı kullanarak asimile edemezsiniz. Bugüne kadar verilen mücadele bu kadar da ucuz değildir. Çözümün şartları bellidir. Kürt kimliği ve dilinin anayasal güvenceye alınması en önemli başlıktır. Genel af da ortamın iyice olgunlaşmasına yardımcı olacaktır. Bunlar hayata geçtikten sonra yol açılmış olur. 

 

 

Yazı dizisi 8. gün Mücahid BİLİCİ

Yazı dizisi 7. gün Muhammed Sıddık Şeyhanzade

Yazı dizisi 7. gün Dicle ANTER

Yazı dizisi 6. gün Dengir Mir Mehmet FIRAT

Yazı dizisi 6. gün Hasip KAPLAN

Yazı dizisi 5. gün Mehmet Emin AKTAR

Yazı dizisi 5. gün İbrahim GÜÇLÜ

Yazı dizisi 4. gün Hüseyin YILMAZ

Yazı dizisi 4. gün Abdulkadir BADILLI

Yazı dizisi 3. gün Ahmet GÜNEŞTEKİN

Yazı dizisi 3. gün Yüksel AVŞAR

Yazı dizisi 2. gün Adnan FIRAT ve Nuşirevan ELÇİ

Yazı dizisi 1. gün Feridun YAZAR ve Ayhan BİLGEN