21 Eylül 2018, Cuma

Üst Menu

Diyalize alternatif giyilebilir böbrek

Diyalize alternatif giyilebilir böbrek
Daha önce birçoğumuzun kullanmadığı giyilebilir ürünler sağlık alanında çığır açacak gibi görünüyor.
09 Haziran 2016
-A +A
Akıllı saatler, fitness bileklikleri, Google Glass gibi ürünlerle gündemimize giren giyilebilir teknoloji şimdi de sağlıkla hayatımıza giriyor.  Böbrek yetmezliği çeken hastaları diyaliz derdinden kurtaracak bir cihaz geliştirildi. Yapay böbrek, kanı zararlı maddelerden arındırırken vücuttaki fazla su ve tuzun atılmasını sağlıyor. Üstelik kemer gibi bele takılıyor.
 
 Milliyet'in haberine göre, ABD’de Washington Üniversitesi uzmanlarının geliştirdiği yeni bir teknoloji böbrek yetmezliği çeken hastaların hayatını değiştirmeyi vaat ediyor.
 
Testlerine başlanan “Giyilebilir yapay böbrek”, diyaliz makinesini kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor ve böbrek hastalarının hayatlarına kısıtlama olmadan devam etmelerini sağlıyor. Cihaz, hastanın kanını zararlı maddelerden arındırırken, vücuttaki fazla su ve tuzun atılmasını sağlıyor.
 
Cihazın en büyük özelliği ise, hastalara uygulanan diyette gizli. Diyalize giren hastaların çok sınırlı bir beslenme programları bulunurken, yeni teknoloji ürünü cihazı kullanan hastaların beslenmelerinde hiçbir değişikliğe ve kısıtlamaya gitmeleri gerekmiyor. Testlerde herhangi bir yan etki göstermeyen cihazı deneyenler diyalize oranla çok daha büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.