17 Eylül 2019, Salı

Üst Menu

Ekmeğin Dünü ve Bugünü

Ekmeğin Dünü ve Bugünü

Ölüme gram gram direnen bir çocukla, 6.ticari filo sahibi olabilen çocuğun, iktidar farkını kim görmezden gelebilir artık? Bir ekmeğin karşısında lekelenen adalet ve vicdanın ağırlıgını hangi başarı “ak”layabilir. Paraya, iktidara, zorbalığa tercih edilen onca gerçekle, artık kimin ekmegi temiz kalabilir? Son bir yılda siyasi ayrımcılıktan dolayi 8. gencini vuran bir zihniyet, hangi özgürlüğün teminatını sağlayabilir? Şu bir senede öldürülen cocukların sayısı bile, memleketteki yaşam hırsızlığının, yolsuzluğunun kimleri beslediğine delilken. “Çocuk’ta olsa, Kadın da olsa, güvenlik güçleri gereği neyse onu yapacaktır” sözü hala Kürtlerin kulaklarında yankılanırken, Berkin Elvan’ın “demir misketlerinin” keşfi bizleri niye şaşırtsın ki? Berkin Elvan’dan evvel 12 yaşindaki bir çocuğa 13 kurşunla suçlu karnesi çıkaran aynı zihniyet değil miydi? Berkin, Ceylan, Ali İsmail ya da Uğur...Bu isimlerin her biri ya da toplamı bu ülkenin ölü çocuklarının ortak yazgısı olan öldürülmenin değişmezligine işaret etmiyor mu?

 

Yaşlarının toplamı bir ömrü doldurmayan bu gençlerin ülkesinde, çocuktan çocuğa; etnik, siyasi, iktidar ve ticari fark hep devlet sırrı sınıfında olmadı mı? İktidardaki Babalarin cocuklari, zorla adam sıfatına konulur! Erkenden iş hayatına terfi edilir. Gemide askerlik yaptırılır. Yurt dışında okutulur.Gözaltına alınmaz. Kimlik sorulmaz. Hapis nedir bilmez, hasbel kadar düşerse de, babaları adaleti altüst etmiyorlar mıydı? Ömürleri çalınan çocukların babaları ise, adil olmanın onurunu kurtarmıyorlar mıydı her dafasında?! Çocuklari, tek tek, sokak sokak  ayrı tarih ve şehirlerde vurulsa da..!

 

Ancak artık yaşlarının toplamı bir ömür etmeyen o çocukların, bir ülkeye getirdiği bir şey vardı. Burada artık ekmeğin iki ayrı dönemi var.

     

 Eski dönem

 Ekmek aslanın ağzında:

 Ekmek düşmanı

 Ekmeğinden olmak:

 Ekmeğine göz koymak.

 Ekmeğine kan doğramak

 Herkes ektigini biçer.

 

  Yeni dönem

  Ekmek kurşunun ardında!

  Ekmek kapsülün ağzında!

  Ekmek polis’in hedefinde!

  Ekmek geminin karşısında!

  Ekmek  kutunun peşinde!

  Ekmek Yolsuzlugun yakasında!

  Ekmek  iktidarın çok  uzağında!

       

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Ekim.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
13.Temmuz.2015 Pazartesi
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe