17 Ekim 2018, Çarşamba

Üst Menu

Fotoğraf Duyguyu Cümlelere En iyi Yerleştiren Araçtır

Fotoğraf Duyguyu Cümlelere En iyi Yerleştiren Araçtır
''Fotoğraf aslında bir sözdür. Bir bakıma kendini ifade etme yöntemidir. Bazı şeyler var onu anlatarak aslında hak ettiği anlamı veremezsiniz, hatta anlatırken anlamsızlaştırırsınız. İşte fotoğraf aslında anlatmak istediğiniz olay, olguya veya duyguya hak ettiği değeri veren en iyi ifade yöntemidir.''
22 Ocak 2014
-A +A

Röportaj: Sidar Basut

 

Sertaç Kayar; 1983 yılında Mardin'in Savur İlçesi'ne bağlı Yeşilalan (Barman) Köyü'nde doğdu. İlokul'u 3. sınıfa kadar köyde okudu, sonrasında 1992 yılında koruculuk baskısından dolayı Diyarbakır'a göç etmek zorunda kaldılar. Türkçe, hayatına ilkoluk 4. Sınıftan itibaren girmeye başladı. 1996 yılında Hizbullah baskısından dolayı tekrar göç etmek zorunda kaldılar. Bu kez güzergah Mardin oldu.  Ortaokul ve Lise'yi burada okuyan Kayar,  2003 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde eğitim hayatına devam etti. 2006 yılında Dicle Haber Ajansı'nda (DİHA) gönüllü muhabir olarak çalışmaya başladı. Üniversiteyi 4. sınıf 2. dönem baskılardan dolayı terk ederek, gazeteciliğe devam eden Kayar, 2009 yılına kadar İstanbul ardından da Diyarbakır'da çalışmaya devam etti. 2012 yılında DİHA'dan ayrılarak, Gali Kurdistan televizyonunda muhabirlik yapmaya başlayan Kayar, bir taraftan çalıştığı televizyon kanalına güncel haberler hazırlarken, diğer taraftan an’ları fotoğraflamaya devam ediyor.

 

Sidar Basut: Sizin gözünüzden bize fotoğrafı anlatabilir misiniz? Fotoğraf size neyi ifade ediyor?

 

Sertaç Kayar: Fotoğraf aslında bir sözdür. Bir bakıma kendini ifade etme yöntemidir. Bazı şeyler var onu anlatarak aslında hak ettiği anlamı veremezsiniz, hatta anlatırken anlamsızlaştırırsınız. İşte fotoğraf aslında anlatmak istediğiniz olay, olguya veya duyguya hak ettiği değeri veren en iyi ifade yöntemidir. Bir insan konuşurken yorulur, ben de fotoğraf çekerken bir duyguyu yakalamaya çalışırken yorulurum. Herkesin söylemek istediği bir sözü var. Kimi şiir yazar, kimi roman, belgesel vs. Benim de sözüm fotoğraftır. Hele hele günümüzde sözün çokça tüketildiği ve çoğu zaman anlamsız kaldığı bir zamanda fotoğraf duyguya yeniden anlam yükleyip sözcükleri cümlelere en iyi yerleştiren bir araçtır benim için....

 

 

Sidar Basut:Sizi daha çok toplumsal olaylardaki fotoğraflarınızla tanıdık. Ama zaman zaman portre ve doğa fotoğraflarını da paylaşıyorsunuz, hangisi sizi daha çok heyecanlandırıyor?

 

Sertaç Kayar: Fotoğraf konusunda hiçbir eğitim alma fırsatım olmadı. Hala makinanın birçok özelliğini bilmiyorum. Aslına bakarsanız ilk çektiğim fotoğraflar toplumsal olaylardır. Yani diğer konularda çok çekmezdim. Gazetecilikten kaynaklı haber kaygısı nedeniyle çekerdim. Ama zamanla toplumsal olaylarda bazı olay ve olgular beni daha çok kendine çekti. Yani daha derine, yüz ifadesine, duruşa, bakışa kısacası duyguya çekti. Çok sonra doğa, kadın, toplum yaşam, çocuk vs. konularda çekmeye başladım. Ve çekmeye başlayınca daha çok kendine çekti ve derinleştirdi. Beni en çok heyecanlandıran insana dair bir duyguyu yakalamaktır. Yani bir duygunun kendisini fotoğraflamaktır. Onun için insana ve doğaya dair herşeyi fotoğraflamak büyük heyecan uyandırır.

 

Sidar Basut:Sizi en çok etkileyen karenizi sorsam, hangisi derdiniz?

 

Sertaç Kayar: Beni en çok etkileyen fotoğraflar değil de yaşanan olayların kendisi oldu. Birkaç örnek verebilirim. 16 Mayıs 2011 tarihinde Şırnak'ın Qileban İlçesi'ne bağlı Bilican Tepesi'nde HPG'lilerin cenazelerini almaya giden halka askerlerin saldırmasıyla yaşanan olaylar... Bir tarafta ellerinde ağır silahlı askerler ve diğer tarafta sivil halk... Orada bir asker ve elinde pet şişe olan askerin karşılaşmasını çekmiştim. Ne kadar yansıttım bilmiyorum ama bu aklıma kazınan olaylardan biri oldu. Yine Nusaybin'de utanç duvarına karşı yapılan polis müdahalesinde bir çocuğun tek başına polis barikatına yönelip taş atması. Yine Diyarbakır'daki polis müdahalesinde tomadan sıkılan tazyikli su ile bir yaşlı bir annenin metrelerce öteye düşmesi. Bu kare aynı zamanda çekerken insanlığımdan utandığım bir kareydi. Bunlar unutamadığım anlardan sadece bir kaçı...

 

Sidar Basut: Doğrusu söz ettiğiniz kareler bizim de hafızamızda unutulmamak üzere yerini aldı. Siz aynı zamanda Gali Kurdistan TV'de haber muhabirliği de yapıyorsunuz, hangisinde daha çok kendinizi buluyorsunuz?

 

Sertaç Kayar: Aslında yukarda da söylemiştim; konuşmak artık yoruyor, hem de çok! Bu yüzden gazetecilikte yazmak istediklerimi fotoğraf çekerek anlatmak istiyorum. Bundan dolayı fotoğraf ile kendimi ve kendimle birlikte başkasının yaşadıklarını daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Yani sayfalarca bir haber yazarsınız, bir de tek kare ile sayfalara yani yazıya gerek bırakmayan fotoğraf çekersiniz... İşte bu ince çizgiden dolayı kendimi daha çok fotoğrafa yakın buluyorum.

 

Sidar Basut:Fotoğraf sanatçıları an’ların sessiz kahramanlarıdır. Bu anlamıyla emeğinizin sömürüldüğünü düşündüğünüz zamanlar oldu mu?

 

Sertaç Kayar: Bunu çok yaşadım. Yani çoğu fotoğraflarım başka bir kişi, sayfa, ajans, gazete vs. imzalarıyla yayınlandı. Hatta kendi çektiğim bir fotoğraftan dolayı neredeyse hısızlıkla suçlandığım zamanlarda oldu. Bunu çok yoğun yaşadığım için Facebook'ta "Sertaç Kayar Photography" adlı fotoğraf sayfası açtım ve çektiğim bütün fotoğrafları imza kullanarak bu sayfaya atıyorum. Bazen imza attığım için de eleştiriliyorum. Aslında haklı bir eleştiri, yani imzalar fotoğrafın görüntüsünü bozuyor ama atmayınca da başka yerlerde farklı imzalarla yayınlanıyor. Bu da emeğimin gözardı edilmesine neden oluyor. Onun için imza kullanıyorum.

 

Sidar Basut:Ödül alan fotoğrafınız oldu mu? Buna paralel olarak fotoğraf üzerine bir projeniz var mı?

 

Sertaç Kayar: Bugüne kadar çektiğim fotoğraflarla herhangi bir yarışmaya katılmadım. Nedenini sorarsanız ben de bilmiyorum. Hiç aklıma gelmedi. Fotoğraf üzerine, yıllarca süren savaşı neden ve sonuçları üzerine anlatan bir foto-belgesel çalışmam var. Yine sergi açmayı düşünüyorum. Ama ikisini de halen yapamadım. İkisini yapabilmem için desteğe ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.