17 Ekim 2018, Çarşamba

Üst Menu

Freedom House: Türkiye’de basın bu yıl da özgür değildi!

Freedom House: Türkiye’de basın bu yıl da özgür değildi!
ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House, 2016 basın özgürlüğü raporunda Türkiye’yi ‘basını özgür olmayan ülkeler’ arasında saydı.
27 Nisan 2016
-A +A

ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House, 2016 basın özgürlüğü raporunda Türkiye’yi ‘basını özgür olmayan ülkeler’ arasında saydı.

Geçenlerde yayınlanan Sınır Tanımayan Gazeteciler’in raporunda da Türkiye basın özgürlüğünde üç basamak gerileyerek 151’nci sıraya düşmüştü.
Raporda hükümetin ve militan grupların gazetecileri susturmaya çalıştıkları görüşüne yer verildi: “Basın özgürlüğüne karşı güçlerin, hükümetlerin ve militan grupların gazetecileri susturmaya çalıştıkları, ‘Ya bizlesin ya da bize karşısın’ politikası izlenerek, gazetecileri taraf tutmaya, medya kuruluşlarını baskı altında bırakmaya yönelik eğilimler en güçlü olarak Ortadoğu’da ve Türkiye’de çıktı.”

Türkiye Freedom House’un geçen yılki raporda da da ‘basını özgür olmayan ülke’ diye nitelenmişti.

Türkiye en çok düşüş yaşayan üçüncü ülke

71 puanla, 199 ülke içinde basını özgür olmayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, 2015 yılında Nauru ve Bangladeş’in ardından altı puanla basın özgürlüğünde en büyük düşüşün yaşandığı üçüncü ülke oldu.

Raporda düşüş gerekçesi ise şöyle belirtildi: “Türkiye, milli güvenliğe ilişkin uydurma suçlamalarla medya mensuplarının hapse atılmasından, büyük olayların ardından internet hizmetlerinin yavaşlatılmasından, hapse atma ve sınır dışı etme de dahil olmak üzere yabancı gazetecilerin ağır şekilde kısıtlanmasından, medya mensupları yönelik süren şiddet ve ani yasal değişiklikler yüzünden düşüş yaşamıştır.”

Rapor, elinde sopa ve çekiç bulunan Erdoğan karikatürüyle yayımlandı
Freedom House, raporu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’i temsilen bir ejderha ve bir IŞİD’linin bulunduğu bir karikatürle yayınlandı. Karikatürde Erdoğan’ın bir elinde sopa, bir elinde de çekiç bulunuyor.

 

Raporda ‘kayyumlar’ da yer aldı

 

Raporun Türkiye’yle ilgili bölümünde Cemaat’e yakınlığıyla bilinen Kanaltürk, Bugün TV, Bugün ve Millet gazetelerinin sahibi İpek Koza Holding’e ‘kayyum’ atanarak el konması da hatırlatıldı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadık yetkili güçler, bağımsız medya kuruluşlarına saldırıp onları ele geçirerek kendi propagandalarını yapan kurumlar haline getirdiler.”

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) Türklüğü, cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi(ni alenen aşağılamayı düzenleyen 301’inci maddesine de vurgu yapılan raporda, ‘Erdoğan’a hakaret’, Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberi sebebiyle ‘casusluk’ suçlamasıyla yargılanması ve RTÜK kararlarına da yer verildi. (Diken)