22 Kasım 2019, Cuma

Üst Menu

Furuğ Ferruhzad, Yaşam Belki...

Furuğ Ferruhzad, Yaşam Belki...

20. yüzyılın Doğu yakasındaki büyük şairlerinden, Furuğ Ferruhzad'in güzel şiirindeki gibi ‘Yaşam Belki…..!’ uzun bir ‘belki’nin, dünyayı içine alması kadar uçsuz bucaksız bir tahmindir. Hangi yerden bakılırsa bakılsın, 'belki'nin hep yerini koruduğu bir çaresizlik belki de!

Furuğ Ferruhzad, şiirsel ve sanatsal donanımıyla doğunun makus tarihini yenebilmiş istisna bir şair. Ferruhzad'in şiir gücü kendiliğinden sınırları, fikirleri, engelleri ve dikkatsizlikleri tek tek aşıp kendi değerini yakalar. İran'ın bir dünya meselesi halinde olan izolasyonu, ve kültürel ambargo mağduriyetini tek başına hiçleştirecek kadar fikir ve simge birleşimidir. Furuğ, adı anıldığı zaman herkesin saygı sunduğu ve hayran olmaktan kendini alamadığı bir Şair. Ferruhzad'in hayatıda tıpkı diğer doğulu kadınlar gibi, hüzün ve acıyla dolu. Zorlu yaşamından; sanatçı bir kimliği, entelektüel ısrarı ve şiirin en güzel seslerini çıkarmayı başarmış bir kadın aynı zamanda. 

Sn. Ali Ural'ın köşesinde kaleme aldığı “Şairin ölümü” yazısı bazılarımızın dikkatini çekmiştir. İnsan düşünmeden edemiyor, doğu neden ölülerini kimsesiz ve sahipsiz kaldırır. Doğunun ölüleri niçin sahipsiz kalır? Hele hele Şairleri! Doğunun şairleri, onca emeklerine dünyayı kelimelerden kuran içtenliklerine rağmen ölümleri bile niçin adressiz kalır? Yine adını Sn. Ali Ural'dan da duyduğum Ahmed El-Mahmud’un, çağımızın insanlık derecesini ölçen ölümü. Sn. Ali Ural’ın, bilgilerinden hareketle: yirmi yaşında girdiği hapishanede 47 yaşında ve 37 kiloya düşmüş bir şairin ölümünden söz ediyoruz. Artık iktidarlar için; hapis yetmiyor, yanında açlık var. Artık öldürülmek yetmiyor, yanında eritilmek var. Artık tutukluluk yetmiyor, yanında işkence var. Artık genç ömrü çalınmak yetmiyor, yanında dünyası karartılmak da var.!

Ortadoğu'daki İktidarların, demokrasi, hak, hukuk, eşitlik ve adalet konusunda atamadıklar adımlar, nedense ölüm hapis işkence ve yasaklar mevzu bahis olunca ışık hızında ilerliyor. Ahmed El-Mahmud, belki Furuğ Ferruhzad'ın yolunda, onun gibi hayati her açıdan kavrayan  sözcüklerin gönüllüsüydü. ‘Belki de’ kendince inandığı dünyayı şiirle, anlamla sindirmek isteyen bir şiir heveslisiydi. ‘Belki’  Siyasal, Sosyal yaklaşımları Furuğ Ferruhzad'dan ve bugün bizden de çok daha farklıydı! Ama ne değişir ki? İnsan oluşu, şairliği, genç oluşu, yetmiyor mu? 27 yıl boyunca günümüzün moda deyimiyle en ‘’ağır tecrit’e’’ maruz bırakılması ve ardından bir savaşın en amansız yerinde üstelik hapishanede, öldürülmesi  yeterince incitci değil mi? Suriye Savaşında; en az rejimin kendisi kadar, sözde komşu olarak Türkiye'nin bu savaştaki iştahlı hali acaba bu durumda da azımsanabilinir mi? Hapishaneler, şairler, gençler ve akıbetleri… Bir şairi, faili meçhule kurban gitmiş, dünyanın en karanlık geçmişine sahip bir ülkenin, komşudaki hak düzen, demokrasi ve özgürlükler konusunda söyleyecekleri ne kadar samimi, ya da inandırıcı olabilir. Açıkça  bu bilgi toplumunda genç şairini; açlıktan, kimsesizlikten, yalnızlıktan ve farklı düşüncelerinden dolayı öldüren tarafla, gençlerini rasgele gün ortası bombalarla param parça eden taraf arasında ne fark var! İster şair, isterse de açlık, yoksuluk ve sefaletle  terbiye edilmek istenen çocuklar olsun. Nihayetinde ikisinin de kaderi açlık, baskı ve öldürülmek değil mi? İster Şam’da, ister Şırnak’ta isterse de başka yerde, bu savaşın ve öldürülmenin gerçekliğini hafifletir mi?

'yaşam belki
uzun bir caddedir, her gün filesiyle bir kadının  geçtiği
yaşam belki
bir urgandır, bir adamın daldan kendini astığı
yaşam belki okuldan dönen bir çocuktur
yaşam belki, iki sevişme arası rehavetinde yakılan bir sigaradır
ya da birinin şaşkınca yoldan geçişi
şapkasını kaldırarak
başka bir yoldan geçene anlamsız gülümsemeyle “günaydın” diyen

benim bakışımın senin buğulu gözlerinde kendini paramparça yıktığı
ve bir duyumsama var bunda
benim ay ve karanlığın algısıyla birleştireceğim.'

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Ekim.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
13.Temmuz.2015 Pazartesi
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe