20 Eylül 2018, Perşembe

Üst Menu

Gagauz Kürtleri mi Olmalıydık?

Gagauz Kürtleri mi Olmalıydık?

Malum olduğu üzere bu günlerde diyanet yetkilileri büyük bir sevinç ve heyecan içindeler.Bu sevincin sebebi 30 yıldır üzerinde çalıştıkları TDV İslâm Ansiklopedisinin tamamlanması.

 

Bu vesile ile yapılan törende devletin en üst kademelerindekiler de hazır bulundu. Konuşmacılar yapılan hizmeti öve öve bitiremediler. Belki de haklıydılar, zira 44 ciltlik bu dev eserde toplam 2000’i aşkın ilim adamının 500 kaynak eser tarayarak yazdıkları 16.855 madde bulunuyor.

 

İnternette hizmete açılan bu ansiklopedinin giriş sayfasına baktığımızda konu ile ilgili şu iddialı paragrafla karşılaşıyoruz “İslâmî ilimler, İslâm kültür ve medeniyeti ile ilgili A’dan Z’ye bütün terimler... İslâm dünyasında din, ilim, siyaset, sanat ve edebiyat alanlarında yetişmiş önemli şahsiyetler... İlim ve kültür hayatımıza değer katmış eserler... İslâm mezhepleri, tarikatlar, akımlar, ekoller… Fas’tan Endonezya’ya kadar bütün İslâm ülkeleri, önemli şehirler... Amerika’dan Rusya’ya, İngiltere’den Avustralya’ya kadar İslâmiyet ve Müslüman topluluklar.”

 

Buraya kadar her şey normal görünüyor, değil mi?

 

Biz de bu iddialı tanıtımdan sonra merakla arama kısmına Müslüman topluluklardan “Kürtler” ifadesini yazıyoruz. Karşımıza şu kahredici sonuç çıkıyor “Kayıt Bulunamadı.”

 

Öyleyse bu ansiklopediye göre ya böyle bir Müslüman topluluk Fas’tan Endonezya’ya kadar ki coğrafyada bulunmuyormuş. Ya da bu topluluktan din, ilim, siyaset, sanat, edebiyat, alanında yetişmiş tek kişi bile çıkmamış. Veyahut bu Kürtler, ilim ve kültür dünyamıza hiçbir şey katmamışlar…

 

Sonra “belki bir yanlışlık yapmışız” deyip bu kez “Kürt” yazıyoruz, yine sonuç aynı: “Kayıt Bulunamadı” bıkmadan son bir ümitle “Kürdistan” yazdığımızda ise sonuç yine aynı: “Kayıt Bulunamadı.”

 

“Kürd” ifadesini yazdığımızda bu kez şaşırtıcı bir şekilde madde isimleri çıkıyor hem de altı tane… tam türk -kürt kardeşliğine inananları haklı çıkaracak bir argümanla karşılaşmış olabileceğimi düşünürken bir anda madde içeriklerine gözüm kayıyor. İbret için çıkan madde başlıklarını tek tek sıralıyorum: “1-ACEM-KÜRDÎ Türk musikisinde bir birleşik makam. 2- KÜRDÎ türk musikisinde bir perde ve makamın adı.3- KÜRDÎ, Muhammed Emîn Mısır’da Nakşibendî-Hâlidî tarikatını yayan mutasavvıf. 4- KÜRDÎLİ-HİCAZKÂR Türk musikisinde bir makam. 5- MUHAMMED KÜRD ALİ Muhammed Ferîd b. Abdirrezzâk b. Muhammed ,Suriyeli edebiyat ve tarih âlimi, gazeteci ve yazar.6- MUHAYYER-KÜRDÎ Türk mûsikisinde bir birleşik makam. Evet, arkadaşlar, 44 ciltlik İslam ansiklopedisinde bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Ne kadar güzel değil mi? İki şahsiyetten bahsedilmiş, ama biri Mısırlı,öbürü Suriyeli.

 

Denilebilir ki “yahu bu adı üstünde İslam Ansiklopedisi” milletlerin orda ne işi var?

 

Ben de bu haklı eleştirinin cevabını bulmak için bu kez arama kısmına ayrı ayrı “Türk ve Türkler” ifadelerini yazıyorum. “Türk ifadesi 233 kayıtta Türkler ifadesi ise 9 kayıtta tespit edildi.” Notu çıkıyor. Yani Bu iki ifade, toplamda 242 defa ansiklopedide kendine yer bulmuşlar.

 

Yine ibret olsun diye çıkan bazı madde isimlerini buraya aynen yazıyorum. “( Eski Türkler’de Dağ Kültü, Türkler’de Dericilik, Irak Türkleri, Türkiye Dışındaki Türkler,Tüklerde Düğün,Türklerin islamiyeti kabülü, vs.)

 

Bu kez daha enteresan bir şey yapıyorum ve bu hazretlerin hazırladığı İslam!!! Ansiklopedisine “gagauzlar”ı soruyorum.   Çıkan sonucu aynen buraya kopyalıyorum “GAGAUZLAR cilt: 13,  sayfa: 288-29,Balkanlar’ın kuzeydoğu kesiminde yaşayan Hıristiyan Türk topluluğu.”

 

Yani kısacası, Türklerden önce İslamiyet’i kabul eden ve yüz binlerce alim, bilim adamı, sanatçı, siyasetçi, devlet adamı, komutan, şair, fakih, mutasavvıf, müfessir, kelamcı yetiştiren, Mezopotamya’nın en kadim halklarından olan ve bu gün nüfusu kırk milyonu aşan büyük bir Müslüman millet, Türkiye diyanet vakfı nezdinde yüz bin Hıristiyan Gagauz kadar bir değer ifade etmiyormuş.

 

Bu tutum ne bilimsel ahlakla, ne ansiklopedi mantığıyla ne de sabahtan akşama kadar dem vurdukları İslam kardeşliğiyle bağdaşmaz. Bağdaştığı tek şey Türk ırkçılığı…

 

Tek kişinin Türkçe bilmediği Kürdistan’ın en ücra köylerinde bile zorla Türkçe hutbe okutan diyanet kurumundan, Kürtleri ve Kürdistan’ı tanımasını beklemek abesle iştigaldir. Ancak şu da bilinmelidir ki, Milli Eğitim Bakanlığı yayınları arasında çıkan 1997 tarihli İslam Ansiklopedisinde bile V.Minorsky’’e yazdırılan “Kürtler” maddesi mevcuttur. Bu haliyle inkârcı politikada Diyanet Kurumu, Milli Eğitim’in de gerisine düşmüştür.

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

21.Haziran.2015 Pazar
24.Mayıs.2015 Pazar
08.Şubat.2015 Pazar
31.Ocak.2015 Cumartesi
19.Ekim.2014 Pazar
30.Ağustos.2014 Cumartesi
07.Temmuz.2014 Pazartesi
14.Haziran.2014 Cumartesi