23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Gezi ve Mazlumder'deki İktidar Seviciler (1)

Gezi ve Mazlumder'deki İktidar Seviciler (1)

 İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) 1991 yılında kurularak, “Kim olursa olsun zalime karşı kim olursa olsun Mazlumdan yana” sloganı ile yola koyulmuştur. Kurucularının çoğu dindar insanlardan oluşmakta, tarihi referansını Mekke’de yeminle kurulan ve ayrımsız uygulamalarla çalışan, Hz. Peygamber’in de içinde olduğu ve peygamberliğinden sonra da olumlu atıflarla bahsettiği Hilfu’l- Fudul oluşumundan alır. İktidarda kimin olduğuna bakmaksızın insan hakları mücadelesini erdemli bir şekilde yürütmektedir.

 

Son günlerde kuruluşun adı kamuoyuna yansıtılan birkaç ismin istifa, üyeliğini askıya alma ve kuruma yönelik eleştirel söylemleri ile gündeme geldi. Kuruluşun içerisindeki bu cılız eleştirel zemin iktidar sevici bir kısım medya patronları tarafından adeta Mazlumder’i karalama kampanyasına dönüşerek gündemde yerini aldı. Peki Mazlumder’de ne oluyordu, ne idi bu polemiğin nedeni?

 

Basını biraz takip edenler bilirler. Mazlumder bundan bir yıl evvel yayınladığı Suriye raporunda bugünü öngörmüş uygulanan hak gasplarına ilişkin rejimi uyararak halkın sesine kulak vermeye çağırmıştı. Ve şimdiye kadar Suriye’ye ilişkin yaptığı tüm açıklamalarda. (www.mazlumder.org.) Esed yanlısı olmamakla beraber AKP’nin Suriye’de desteklediği muhaliflerin yanında olmamış, Suriye meselesine bilhassa oradaki Kürtlerin durumunu iktidarın perspektifi ile değerlendirmemiş, vicdan ve adil duruşu esas almıştır. Hal böyleyken Mazlumder’deki iktidar seviciler Mazlumder’i meseleye iktidarın baktığı yerden bakmadığı için Esed yanlısı olarak suçlamışlardır.

 

Bir başka gerekçe; Mazlumder’in Gezi olaylarının ilk günlerinde polisin orantısız güç kullanıma ilişkin yaptığı eleştirel açıklamalardır. Ki Mazlumder Gezi olaylarından çok daha öncede Polis şiddetine ilişkin bir çalışma içerisindeydi. Dolayısıyla Gezi olaylarında alanda en çok olması gereken kuruluştur. Zira kullanılan biber gazlarının, göz altıların, polis şiddetinin haddi hesabı yoktur… Ve beklide Gezi olayları sırasında yurt dışında bulunan Başbakan’ın ülkeye gelişinde kendisini karşılayan Mazlumder’deki birkaç iktidar sevici Mazlumder’in kurumsal olarak bu karşılamada yer almamasını hazmedememişlerdir.

 

Kısacası Mazlumderdeki iktidar seviciler Mazlumder’i tıpkı Suriye meselesinde olduğu gibi Gezi eylemelerine hükümetin baktığı yerden bakmadığı için ulusalcılarla yan yana durmakla, savrulmalarla suçlayarak ya üyelikten istifa etmiş ya da üyeliklerini askıya almışlardır. Yani hükümetin arka bahçesi gibi davranmadığı için, yani kendinden olana onurlu bir şekilde muhalefet ettiği, zor zamanlarda sözünü söylemenin erdemliğini gösterdiği, kuruluşundaki Hılful-Fudul emanetine ihanet etmediği, onur ve ahlakı koltuğa tercih etmediği, iktidardaki İslamcı hükümete rağmen başörtüsüne anayasal güvence istediği, Roboski dediği, iktidar endeksli bakmadığı iktidarı kutsamadığı için…

 

Varın siz değerlendirin iktidardaki İslamcı söyleme rağmen, hak ve adalet uğruna İslami kesimdeki muhalefet geleneğini yitirmeyen ender kuruluşlardan biri olan Mazlumder’in böyle bir dönemde neden yıpratılmak istendiğini…

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.