23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Gülsüm Koç’un Hayatını Karartmayalım!

Gülsüm Koç’un Hayatını Karartmayalım!

Anne feryadı...

"O bir karıncayı bile incitmez. Hayvan kesildiği zaman ağlardı. Sözlerimi ifade edemiyorum. Ben onları Allah'a havale ediyorum. O gizli tanığa da sesleniyorum, elini vicdanına koysun ve ona göre ifade versin" 

 

 
Yukarıdaki sözler,  Bingöl'de 15 Mayıs 2011 günü akşamı polis aracına düzenlenen ve bir polisin yaralandığı saldırıya katıldığı gerekçesiyle tutuklu bulunan lise öğrencisi Gülsüm Koç'un annesi Derdiye Koç’a ait.
 
Çaresiz bir anne...
 
Önce Gülsüm Koç olayını hatırlayalım:
 
Bingöl'de 15 Mayıs 2011 polis aracına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda araçta bulunan polis Hasan Hüseyin Korkut ayağından yaralanırken, Reşat Onan ise yara almadan kurtuldu. 
 
Olaydan hemen sonra evine baskın yapılan Gülsüm Koç’u bulamayan polisler, Koç’u bir arkadaşının evinde ders çalışırken gözaltına alıyor.
 
Olayı takip eden Remzi Budancir’in Taraf’ta çıkan haberinde (03.03 2013)  Gülsüm Koç’un mağduriyeti apaçık belli:
 
‘’Polis aracına silahlı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Diyarbakır’da yargılandığı mahkemece ‘gizli tanık’ ifadesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Koç’un davasında, gizli olmayan tanıkların ifadeleri dikkate alınmamış. Koç’un dava dosyasında gizli tanık dışında, ‘kimliği açık’ tanıkların da ifadesi yer alıyor. Söz konusu tanıklar, Gülsüm’ün olay gecesi yanlarında olduğunu ve birlikte ders çalıştıklarını söylüyor. Olaydan sonra yakalanan üç PKK’li da benzer ifadeler veriyor. Söz konusu PKK mensupları ifadelerinde Koç’tan hiç bahsetmedikleri gibi olayın faillerinin isimlerini bile veriyor. Bu ifadelere itibar etmeyen mahkemenin, gizli tanık ifadesini dikkate alarak hüküm verdiği anlaşılıyor. 2 yıl önce Bingöl’de bir polisin yaralanmasının ardından başlatılan soruşturmada Gülsüm Koç, gizli tanık ifadesiyle tutuklanmış, ardından ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Saldırıya uğrayan polis memurları da mahkemeye verdikleri ifade de Koç’u görmediklerini söylemişti. Koç’la ilgili haberlerin basında yer almasının üzerine Adalet Bakanlığı ilgili dosyayı mahkemeden istemişti.
 
Diyarbakır Özel Yetkili 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Gülsüm Koç, “Devletin birliğini bozmak” suçundan müebbet hapis cezası; polis memurlarını öldürmeye teşebbüs suçundan 26 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Kanarya ve Avcı isimli gizli tanıkların ifadelerindeki çelişki de gözlerden kaçmıyor. Zira gizli tanıklar olay mahalinde Gülsüm’ü gördüklerine dair net bir ifade kullanmıyor. Tanık Kanarya, Gülsümü olayın yaşandığı yerin dışında başka bir bölgede gördüğünü söylemesi dikkat çekiyor.
 
Ahmet D., Dilek K. ve Osman D., adlı tanıklar; Gülsüm’ün olay gecesi yanlarında olduğunu, birlikte ders çalıştıklarını söylüyor. PKK mensubu olduğu iddia edilen S.T, Ş.A, Ç.B adlı tanıklar ise ‘15.5.2011 tarihinde Bingöl’de polise saldıran PKK mensuplarının Çektar Kod (Ç.B) ve Tolhildan Kod (A.D) olduğunu belirtiyor. Bu üç PKK örgüt sanığı, Gülsüm Koç aleyhine herhangi bir beyanda bulunmuyor. Mahkemenin kararına bakıldığında ise PKK’li oldukları belirtilen sanıklar ve üç tanığın ifadesi dikkate alınmamış’’ 
 
 
Henüz 18 yaşındayken cezaeviyle tanışan Gülsüm’ün, olayın olduğu saatlerde ders çalıştığı tanık ifadeleri ile sabit olmasına, yakalanan PKK’lilerin Gülsüm Koç hakkında aleyhte bir ifade vermemesine rağmen, mahkeme gizli tanık ifadesine dayanarak Gülsüm Koç’u ömür boyu hapis cezasına çarptırıyor.
 
Olayın medyada yankı bulmasından sonra Adalet bakanlığının  Gülsüm Koç dosyasını istediği yönünde haberler çıktı.
 
Bakanlık müfettişleri nasıl bir çalışma yapıyorlar bilmiyorum ama kamuoyunda vicdanları mutmain edecek bir girişimin beklendiği herkesin malumu.
 
Gülsüm için imza kampanyası
 
Gülsüm Koç'un ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasının ardından 'imza.la' adlı bir internet sitesinde 'Gülsüm Koç'a özgürlük' başlığıyla  imza kampanyası başlatıldı.
 
Bilgisayar ortamında binlerce imzanın atıldığı kampanyaya ilgi artarak devam ediyor.
 
İnanıyorum ki, adalet bakanlığının dosyayı incelemesinden sonra Gülsüm Koç’un annesine müjdeli haberler verilir…
 
Lösemi hastası Solin’in annesini cezaevinden çıkartan irade pekâlâ Gülsüm Koç’u da çıkartabilir.
 
Kamuoyu vicdanının beklentisi budur….
 
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.