19 Şubat 2018, Pazartesi

Üst Menu

HDP Anayasa toplantısına neden çağrılmadı?

HDP Anayasa toplantısına neden çağrılmadı?
AKP Sözcüsü Yasin Aktay, MYK sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.
10 Ağustos 2016
-A +A
AKP Sözcüsü Yasin Aktay, MYK sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aktay, ‘Af’ tartışmalarına ilişkin, "Cezaevlerinin durumu, suç ve ceza dengesindeki adaleti bozmayacağı birtakım çalışmaların yapıldığını biliyoruz" dedi.
 
Aktay, gri memurluk tartışması ile ilgili bir soruya Aktay, "Henüz böyle bir çalışma henüz yok. Birtakım çalışmalar elbette yapılıyor. Bütün maksat devlet içerisinde bu ihanet şebekesinin unsurlarının ayıklanmasıdır. Bu işe bulaşmamış hiç kimsenin mağdur edilmemesi konusunda hassasiyet var" diye yanıt verdi.
 
Geçmişe dönük 5 yıllık af çıkacağı yönünde çalışmalar yapıldığı iddialarının sorulması üzerine Aktay, "Detaylarını çok fazla bilemeyeceğim şu anda. Adalet Bakanlığı'nın bünyesinde cezaevlerinin durumu, suç ve ceza dengesindeki adaleti bozmayacağı bir takım çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Bu çalışmalar kısa süre içerisinde bitirilecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır" diye konuştu.
 
HDP ANAYASA TOPLANTISINA NEDEN ÇAĞRILMADI?
 
Aktay, HDP'lilerin anayasa görüşmesine davet edilmemesiyle ilgili şunları söyledi: "HDP'lilerin katılması ile ilgili bir problem HDP'lilerin şu anda ne yazık ki şeye katılmamış olması. Hala bu oluşan bu milli birlik havasını sürdürebilecek şekilde kendilerini ayarlayamamış olmaları. Terör ile aralarına hala bir mesafe koymuş değiller. Hala PKK nedeniyle şehit verdiğimiz mücadelenin devam ettiği bir terör örgütünden bahsediyoruz. Bir takım verilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü ile de çok açık, çok açık olmasa bile bir takım işbirlikleri içerisinde olan bir yapı var. HDP'liler Parlamentomuzda bulunan halkımızın seçtikleri milletvekilleri. Evet her ne kadar son zamanlarda kendi seçmenleri ile irtibatlarını ve desteklerini büyük ölçüde kaybetmiş olsalar da … bölgede şahit olduğumuz bir manzara. Şu anda ilgileri, endişeleri, ilgi alanları itibari ile oylarını almış oldukları halklarından kopuk vaziyetteler" diye yanıt verdi. (DHA)