20 Eylül 2018, Perşembe

Üst Menu

HDP yeni bir program olur mu?

HDP yeni bir program olur mu?
"Sosyalist Türk solu"nun Türkiye'de zemin kazanamamasının temel sebebi İslam ile arasına çizdiği boşluktur. Bu boşluk, esasen hem sosyalizm ile kurulan ilişki hakkında fikir veriyor hem de toplum ile kurulan ilişki hakkında. Bana kalırsa çift uçlu bu "boşluk", mahiyeti hakkında kendilerinin de fikir sahibi olamadıkları bir aymazlığı da işaret ediyor. Yani Türkiye'de Sosyalistler çoğunlukla cahildir ve çoğunuzun gülerek/küçümseyerek karşılayacağı bu yargı, şimdilik burada kalsın.
 
PKK üzerinden ciddi bir beden kazanan "Kürt solu"nun farkı, PKK'nin; halkın hak talebinin karşılık geldiği "Özgür Ülke" idealine yaslanma becerisini kazanmış olmasıdır. Ortada PKK adına zikredilesi bir başarı varsa o da bir ulusal kurtuluş ülküsünden gelmiş olmasıdır. PKK'nin varlık sebebi budur. PKK, Kürt Milliyetçiliğinden beslenmiştir ve beslenmektedir ve bu yargının aksini iddia edenlerin durduğu yer, "Sosyalist Türk solu"nun bulunduğu yeri PKK'ye tembihleyenlerden başkası değildir. PKK'nin kendini "Kürt Milliyetçisi" olarak tanıtlamıyor olması onun temel varlık sebebinin Kürt Milliyetçiliği olduğu gerçeğini gizlemez. 
 
Dolayısıyla PKK üzerinden beden kazanan "Kürt Solu"nun "Türk solu"na nazaran başarısı, PKK'nin Kürt Milliyetçiliğinden beslene geliyor olmasındadır. Türk solunun Milliyetçilik ile kurduğu ilişkinin aynısını PKK için Kürt milliyetçiliği ile kurmasını tembihlersek sap ile samanı karıştırmış oluruz. Sosyalizme dair, nesnel gerçekliği anlaşılır, anlamlı ve öngörülür kılmaya dair gerekliliği ıskalamış oluruz.
 
"Kürt Hareketi"nin, HDP projesi üzerinden kendisi için yeni bir beden teşekkül etme gayretinde olduğu ortadadır. Bu gayreti bana kalırsa dikkatlice izlenmelidir. Ulusal kurtuluş ülküsünden önemli ölçüde vazgeçip yüzünü "enternasyonel" devrimciliğin güncel formlarına çevirmesi yeni bir gidişatın doğrultusunu sağlıyor.
 
"Sosyalist Türk solu"nun "Kürt Hareketi"nden öğreneceği şey, Kürdistan'da sosyalist olmak ile Türkiye'de sosyalist olmanın aynı reel ve tarihsel tekabüliyetler sağlamadığı gerçeğidir. Hatta politik öncelikler açısından da bu böyledir. "Sosyalist Türk solu" sadra şifa olmamış kendi toplum, tarih ve İslam yorumunu "Kürt Hareketi"ne önermemelidir. 
 
"Kürt hareketi" de, sosyalizmin "İslam'a rağmen" bu topraklarda herhangi bir dönüştürücü işlev kazanamayacağını bilerek "Türk solu"nu dönüştürücü bir işlev kazanmalıdır. HDP, başlangıçta yüzünü sadece "Türk solu"na çeviren bir hareket olarak kendini takdim ediyordu ve sanırım bu yanlış nisbi de olsa fark edildi. Türk toplumunda karşılığı olmayan bir şeyin "Kürt hareketi"ne de bir karşılık kazandırması mümkün değildir. 
 
Ayrıca "Kürt Hareketi" Türkiye'yi dönüştürücü bir işleve gözünü dikmiş ise bu gücünü, AKP karşıtlığı üzerinden siyasi söylemini bilenmiş yer yer -post-modern, yer yer modern(ist), veya ulusalcı/modernist taifenin öfkesi ile gerçekleştiremeyeceğini bilmelidir. HDP'ye gelecek olan bu tür "tepki oyları" mevzisel başarıyı getiriyorsa da, o oyları HDP'ye getiren saikler ortadan kalktığında geri gideceğini de hesaba katmak lazım. 
 
Türkiye'de imtiyazı elinden alındığı için öfkelenmiş bir sınıf vardır ve bu sınıf CHP'nin AKP'ye karşı onulmaz yenilgilerinden bezdikleri için esasen "AKP karşıtçılığına" verdikleri oy üzerinden bu seçimde tercihlerini yapabilirler. Bunların HDP tercihi onlar açısından esasi bir tercih değildir ve eğer bu topraklarda dönüştürücü bir rol üstlenmek gibi bir siyasi amaç var ise bunu fark etmek gerekir.
 
HDP eğer, ideolojik tercihleri farklı görünse de özgürlük ve eşitlik temelinde bir araya gelebilmiş kadroların dönüştürücü bir harmonisini inşâ etmek istiyorsa kendine bu topraklarda daha önce görülmemiş bir siyasi program ön görmelidir. Bu program da İslam ile kurduğu/kuracağı ilişki temel noktada duruyor. 
 
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

14.Ağustos.2016 Pazar
29.Temmuz.2015 Çarşamba
21.Temmuz.2015 Salı
11.Ekim.2014 Cumartesi
12.Ağustos.2014 Salı
28.Temmuz.2014 Pazartesi
05.Mart.2014 Çarşamba
23.Haziran.2013 Pazar