23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Hüda-Par ve Cemaat BDP’ye Rahat Nefes Aldıracak

Hüda-Par ve Cemaat BDP’ye Rahat Nefes Aldıracak

Seçime kısa bir süre kala CHP ve bazı sol kesimler, HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder’in oyları böldüğünü, HDP’nin İstanbul’da aday çıkarmakla AK Parti adayı Kadir Topbaş’a çalıştığını dillendiriyor. Sosyal medya ortamında, Perde gerisinde ‘’AK Parti-HDP işbirliği’’nden de söz ediliyor. AK Parti’nin Batı’daki HDP faktörüne karşılık Doğu’da BDP’yi destekleyeceği, önemli yerlerde güçsüz adaylar göstererek bir çeşit seçim ittifakı yapıldığı da çokça dillendirilen iddialardan.

 

BDP/HDP-AK Parti’nin işbirliği iddiasının yanı sıra Cemaat-CHP işbirliği ve AK Parti’ye karşı MHP-CHP işbirliği de konuşulan iddialar arasında.

17 Aralık süreci ile beraber, cemaati destekleyen @fuatavni Twitter hesabından AK Parti’ye karşı CHP ve MHP seçmenlerine işbirliği çağrıları yapılmakta. @fuatavnı ve benzer hesaplardan CHP’nin güçlü olduğu yerlerde MHP seçmeninin CHP’ye oy vermesi, MHP’nin güçlü olduğu yerlerde de CHP seçmenlerinin MHP’yi desteklemesi çağrısı yapılıyor.

Bu çağrıların esperisi;  AK Parti’yi ‘’devirmek’’.

 

CHP-MHP ittifakı

 

İdeolojik açıdan birbirine zıt olan siyasi rakiplerin işbirliği-ittifak arayışı 17 Aralık’ın ortaya çıkardığı bir durum.

Cemaat-AK Parti kavgası, AK Parti’nin her seferinde oy’unu yükselterek seçim kazanması, MHP-CHP’nin muhtemel ittifakı şimdilik partiler düzeyinde gündeme gelmese de tabanda dillendirilmeye başlanan bir seçenek.

 

İttifak-işbirliği tartışmaları yapıladursun Partilerin kendi çizgi ve özgün projeleri ile AK Parti’ye alternatif olamaması üzerinde düşünülmesi gereken bir garabet…

 

Bölge seçimleri; Hüda-Par-Cemaat faktörü

 

Malum olduğu üzere bölgenin iki güçlü partisi BDP ve AK Parti.

Bu iki partiye güçlü bir aktör olarak Hüda-Par eklenir mi, göreceğiz.

Türkiye geneli yapılan anketlerde Hüda-Par’ın oy oranını yüksek gösteren bir ankete rastlamadım. Hüda-Par’ın kitlesi, alacağı oy soru işareti.

Partileşme sürecinden önce Mustazafder öncülüğünde organize edilen, yüzbinlerce insanın katıldığı mevlit mitinglerini baz alırsak, katılanları Hüda-Par’ın kitlesi olarak kabul edersek belli yerlerde yüksek oy alacakları tahminini yapabiliriz: Diyarbakır, Batman ve Van gibi. Fakat mevlit mitinglerine katılanları bir partiye mal etmenin doğru olduğu kanaatinde değilim.

Daha önce de yazmıştım, mevlit mitinglerine katılan kitle homojen değildi. AK Parti, Saadet ve az olmakla beraber BDP’ye oy verenler de o etkinliklere katıldı.

Medyadan, ajanslardan takip ettiğim kadarıyla mevlit mitingleri kadar kalabalık bir Hüda-Par mitingi olmadı.

Başta Batman ve Diyarbakır olmak üzere farklı illerde görüştüğüm Hüda-par’lılar önceki seçimlerde AK Parti’ye oy verdiğini belirtti. Önceki yerel seçimlerde az sayıda kişi hariç çoğu Mustazafder gönüllüsünün AK Parti’ye oy verdiği sır değil.

Peki, partisi (Hüda-Par) kurulan bu insanlar tekrar AK Parti’ye oy verir mi? Hiç sanmıyorum.

Hüda-Par bölgede çok sıkı bir çalışma yürütüyor; ev ev, dükkan dükan dolaşıp oy isiyor.

 

Hüda-Par’ın bir önceki seçimlerde AK Parti’ye giden oyları asıl adresine döneceği için iktdar partisinde bazı illerde oy düşüşünün yaşanması gayet doğal.

Hüda-Par’ın, AK Parti’nin oy pastasından alacağı her dilim BDP’ye rahat nefes aldıracak. Şöyle ki; Hüda-Par’ın diğer illere göre daha güçlü olduğu tahmin edilen Diyarbakır ve Batman’da alacağı oylar AK Parti’nin oy bakiyesinden düşeceği için BDP ile AK Parti arasındaki oy farkının daha da artacağını düşünüyorum.

BDP’nin güçlü olduğu Diyarbakır, Batman dışında Muş, Ağrı, Siirt ve Bitlis’le ilgili 2009 yerel seçim sonuçlarını referans alarak kısa bir analiz yapmak istiyorum:

 

2009 yerel seçimlerinde Muş’ta 14 bin oy alan AK Parti belediyeyi kazanırken, DTP 10 bin 315 oyla ikinci parti oldu.

 

Bitlis’te 7.795 oyla belediyeyi kazanan AK Parti oldu. İkinci olan DTP’nin aldığı oy 6226.

Siir’te 25 bin oyla belediyeyi DTP kazanırken, AK Parti 23 bin oyla ikinci oldu.

Ağrı’da 13.884 oy alan AK Parti belediyeyi kazandı. İkinci parti olan DTP ise 11.347 oy aldı.

2009 yerel seçimlerine ilişkin 4 il için verdiğim rakamlardan anlaşılacağı üzere BDP-AK Parti rekabetinde kaybedilen-kazanılan illerde 2-3 binlik oylar çok hayati.

Siyaset sahnesine yeni giren Hüda-Par belki de en ciddi rakibi olan BDP’ye istemeden de olsa rahat nefes aldıracak. Örneğin; Hüda-Par’ın Muş’ta alacağı 3-4 bin oy seçimin kaderini değiştirebilir. Genel Başkan Yapıcıoğlu’nun Bitlis’te yaptığı kalabalık miting düşünüldüğünde Hüda-Par’ın bu ilde alacağı birkaç binlik oy BDP’ye can simidi olabilir.

 

Hüda-Par’ın siyaset sahnesine girmesi ve Cemaatin AK Parti’den esirgeyeceği oylar göz önünde bulundurulduğunda bölgedeki BDP’li adayların diğer seçimlere oranla daha başarılı sonuçlar elde edeceğini tahmin etmek zor değil.

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.