23 Eylül 2018, Pazar

Üst Menu

Hükümden Düşüren Sözler

Hükümden Düşüren Sözler

Komplo teorilerinin insanı çeken tarafının ne olduğu zihnimi kurcalamıştır hep. Ne vakit ortalık toz-duman olsa veya aklın, sırra ilişkin kuşkuları peyda olsa kalbin bir yerinde, muhakkak surette herkesin saklısında bir teorinin varlığı kendini aşikâr eder. Bu aşikâr olma süreci o kadar derine işlemiştir ki teori, gün yüzü görene kadar sahibi nezdinde kendini gerçek kılar. Bu, yadsınacak bir durum da değildir ayrıca. Çünkü sahih bilgiye olan inancın hayatımızdan çekilip alınması başkaca bir sonucun ortaya çıkmasına hep engel olmuştur.

 

Tarım toplumundan sanayi toplumuna ve dahi bilgi toplumuna uzanan süreçte modern insanın hakikat ile kurduğu ilişkide komplo teorileri, modern dünya için biçilmiş kaftan olabilirdi. Hakikatle insan arasındaki görünmez bağın kesilmesi demek bütün olarak insanın mevzi kaybetmesi demekti çünkü. Öngörülerde zerre şaşma olmadı. Her şey olması gerektiği gibi oldu, hiçbir şey de olmaması için sahneye adım dahi atamadı.

 

Tarihsel süreci bir anlık gözümüzün önüne getirdiğimizde bu varsayım artık bir gerçekliğe tekabül ediyor ne yazık ki.  Sanayi devrimi ve ardından hemen onra gelen bilgi toplumu ile artık bireylerin istedikleri hatta kimi zaman da istemedikleri kadar çeşitlikte ve yoğunlukta bilgiye erişme olanakları artmış; televizyoninternet ve cep telefonu gibi çeşitli medyalar aracılığıyla neredeyse sınırsız bir çeşitlilik arz edilmiştir. Artan bilgi akışı insanları gelen bu bilgilerin doğruluğundan daha az emin olmak gibi kolay bir yola sevk etmeye başladı.

 

Devasa bir bilgi akışının olduğu yeni bir dünyayı  karşısında bulan insanoğlu, muhatap olduğu bu bilgileri akıl ve kalp süzgecinden geçiremez bir hale geldi ne yazık ki. Burada söz konusu bilgilerin niteliğinden çok niceliği önemli… Zira bu bilgilerin içinde sahih olanlar ile birlikte çoğunlukla sahih olmayan ve manipüle edilmiş bilgilerin olduğunu görmemiz ve kabul etmemiz gerekiyor. Böylece dayanağı olmayan bir denklem kurulmuş oldu. Öz’den yani muhakeme için temel oluşturacak bilgilerden ( fıtrat ) başlayarak insanın düşünme ve tefekkür etme serüveni zaman içerisinde kirlendikçe kirlendi. Kirlendikçe hakikat arayışı bir yana böyle bir olgunun olduğu bile tartışmaya açık hala geldi.

 

Altı çok önceden pışpışlanmış bir keşmekeşin özneleri oluverdik en sonunda. Gelinen noktada memleketin haleti ruhiyesi de komplo teorilerinden nasibini almış görünüyor. Bu memleket komplo teorilerinin bolca dile getirildiği ve bu teorilerin itibar gördüğü; hatta daha da ileri gidecek olursak komplo teorilerini hava gibi içine çeken bir coğrafya. Aklımızın ve kalbimizin sınırlarını hizaya çekemediğimiz zamanlarda bir komplo teorisinin gölgesinde serinlemek bir alışkanlıktan öte bir hale tekabül ediyor.

 

Toplumsal/siyasal/ekonomik veya bireysel, hangi alanda olursa olsun hemen herkesin olan biten hakkında kendine göre/kendince bir açıklaması var. Herkes, her şeyin ayırdında/farkında. Şıpın işi yaşananları çözme noktasında mahir olarak görüyoruz kendimizi. Anında, vakit kaybetmeden, düşünmeden ve dahi sakınmadan her şey hakkında yorum yapabilecek güç ve kudrette hissediyoruz kendimizi. Yapıp ettiklerimizin ve söylediklerimizin bir hakikate tekabül etmesinden çok hemencecik formel bir kalıba sokarak, tedavüle girmesi için çırpınıp duruyoruz. Ancak çırpınıp dururken dolaşıma sokmaya çalıştığımız bu dil, sözün hükümden düşmesine kapı aralıyor. Söz’ün hükümden düşmesi demek toptan bir zayiat demek aslında… Söz’ün hükümden düşmesi, iletişimin/tartışmanın/anlaşmanın/anlaşmamanın/bağdaş kurmamanın /sevip saymanın/küfretmenin/helalleşmenin  kapı önüne konulması demek.  Körü körüne kendini kaybın hanesine yazdırmak yada…

 

Öyle ya yapıp ettiklerimiz, göze aldıklarımızı karşılamıyor bile.

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

11.Haziran.2014 Çarşamba
24.Mart.2014 Pazartesi
18.Kasım.2013 Pazartesi
24.Eylül.2013 Salı
01.Eylül.2013 Pazar
16.Ağustos.2013 Cuma