21 Eylül 2018, Cuma

Üst Menu

İftarda yeryüzü sofrasında buluştular

İftarda yeryüzü sofrasında buluştular
Yeryüzü Sofrası Gönüllüleri ve Anti-Kapitalist Müslümanlar her Ramazan’da olduğu gibi bu sene de ilk iftarı Taksim Tünel’de kurduğu yeryüzü sofrasıyla açtı.
18 Haziran 2015
-A +A
Yeryüzü Sofrası Gönüllüleri ve Anti-Kapitalist Müslümanlar her Ramazan’da olduğu gibi bu sene de ilk iftarı Taksim Tünel’de kurduğu yeryüzü sofrasıyla açtı. İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık’ın katılımıyla oruç tutan tutmayan yüzlerce kişinin buluştuğu sofrada iftarı büyük dayanışma ruhuyla açıldı.
 
Ramazan’ın ilk iftarı Anti- Kapitalist Müslümanların ile Yeryüzü Sofrası Gönüllülerin çağrısıyla sokakta kurulan Yeryüzü Sofrası ile açıldı. Yüzlerce kişinin akın ettiği Yeryüzü Sofrasında İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık da yerini aldı. 7’den 70’e, oruç tutan tutmayan herkesin bir araya geldiği sofraya, insanların evlerinden getirdikleri yiyecek ve içecekler yerleştirildi. Ezanın okunmasıyla ise dayanışma içerisinde büyük afiyetle yenildi.
 
HER MAHALLEDE BİR SOFRA GEREK
 
ANF’ye konuşan Yeryüzü Gönüllüleri üyesi yazar Mehmet Lütfü Özdemir, bugün yaşanan atmosferi, “Bir kişi yemek yerse, bu kişisel bir eylem olur ancak binlerce insan sokakta sofra kurup paylaşıp dayanışma içerisinde olursa, bu politik bir eylem olur” sözleriyle özetledi. Bu sofrayı kurarak herkese aç ve garibanla empati kurmayı amaçladıklarını ifade eden Özdemir, “Ramazan nefsini tutma, kendini tutma, açın, garibanın halini anlamaktır” dedi. Yeryüzü sofrasının her yerde yayılması gerektiğini vurgulayan Özdemir, tüm mahallelerin sofraların açılması yönünde çağrıda bulundu.
 
İftar sonrası halk “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde sofrayı topladı.