17 Eylül 2019, Salı

Üst Menu

IŞİD İstanbul'da kandırdığı gençleri savaşa sürüklüyor

IŞİD İstanbul'da kandırdığı gençleri savaşa sürüklüyor
IŞİD, İstanbul'dan dahi gençleri kandırıp, savaşa sürüklüyor. Güngören'de internet ortamında "İbrahim Usame" nickini kullanan bir IŞİD üyesi tarafından kandırılarak savaşa sürüklenen ve aralarında Kürtlerin de bulunduğu 6 çocuktan geriye sadece birlikte çektikleri bir fotoğraf karesi kaldı.
09 Nisan 2014
-A +A
Ömer Çelik ve Bedran Özkan'ın DİHA'daki haberine göre, IŞİD, İstanbul'dan dahi gençleri kandırıp, savaşa sürüklüyor. Güngören'de internet ortamında "İbrahim Usame" nickini kullanan bir IŞİD üyesi tarafından kandırılarak savaşa sürüklenen ve aralarında Kürtlerin de bulunduğu 6 çocuktan geriye sadece birlikte çektikleri bir fotoğraf karesi kaldı.
 
El Nusra ile birlikte geçtiğimiz yaz boyunca Rojava'ya yönelik saldırıları ile sık sık gündeme gelen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), bugüne kadar verilen destekle palazlandırılmasına rağmen geçtiğimiz haftalarda Suriye'de yer alan Süleyman Şah Türbesi'ne dönük saldırıları ile tehdit olarak algılanmaya başlandı. Uyguladığı vahşete varan insanlık dışı yöntemler nedeniyle El Kaide'nin bile geçtiğimiz günlerde "Bizimle bir alakası yoktur, faaliyetlerinden sorumlu değiliz" açıklaması yaptığı bu örgüt, "Cihat" adı altında kandırdığı gençleri savaşa sürüklemek amacıyla İstanbul'da yoğun bir örgütlenme faaliyeti yürütüyor. 
 
Güngören, Bağcılar ve Başakşehir başta olmak üzere Kürt nüfusunun da yoğunlukta bulunduğu ilçelerde bulunan bazı mescitleri örgütlenme merkezi olarak kullanan IŞİD üyeleri, internet ortamında özellikle Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin yanı sıra çıkardıkları bazı dergilerle de psikolojik propaganda yolu ile gençleri kandırıyor. 
 
Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk
 
Bu çeteci örgütün İstanbul'daki faaliyetlerini bir süre önce tutuklansa da bugüne kadar Ebu Hanzala kod ismini kullanan Halis Bayancuk yürütüyor. 2008 yılında İstanbul'da ikinci sinagog baskını eylemini planlarken yakalanan Halis Bayancuk, bir yıl sonra tahliye edildi. 2011 yılında 42 kişi ile birlikte bir kez daha tutuklanan Bayancuk, 24 Ocak 2013 tarihinde yeniden tahliye edildi. Bu yılın Ocak ayı başında İHH'ya yönelik polis operasyonu ile bir kez daha tutuklandı. 
 
Söz konusu operasyonda basılan adresler arasında Tevhid Dergisi büroları da yer aldı. Halen Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ebu Hanzala ismini kullanan Halis Bayancuk'un yazıları da Tevhid Dergisi'nde yayımlanıyor. Söz konusu dergiye ve Bayancuk'a ait bazı eğitim notlarına, geçtiğimiz yaz aylarında Rojava'ya yönelik saldırılar düzenleyen IŞİD üyelerinin kaldığı, YPG tarafından ele geçirilen bazı noktalarda da rastlanılmıştı. 
 
Kürt gençler hedefte
 
Halis Bayuncuk cezaevinde olmasına rağmen hücre yapılanmasının diğer üyeleri tarafından çıkarılmaya devam edildiği gibi internet ortamında da yayını sürdüren derginin sitesinde yer alan yazılar ve çıkarılan kitaplar, örgütün örgütlenme faaliyetleri içerisinde özellikle dini hassasiyetleri bulunan Kürt gençlerini hedef aldığı da görülüyor. Kürt gençlerini kandırmaya dönük olarak, derginin sitesinde çıkarılan kitaplar arasında Abdullah R. Xweser imzalı Kürtçe "Werin Îslamê (İslam'a Gelin)" kitabının da bulunması bu yönlü amaç ve faaliyetleri de ortaya koyuyor.
 
Mescitler örgütlenme merkezi gibi çalışıyor
 
IŞİD örgütlenmesinin oldukça aktif çalışma yürüttüğü ilçelerden biri Güngören, Kürt nüfusunun yoğun olduğu ilçelerden biri. Örgüte eleman kazandırmak için yürütülen çalışmalar özellikle de Haznedar, Mareşal Çakmak ve Merkez mahallelerinde ağırlıkta. Edinilen bilgilere göre; İstanbul'da son dönemde kandırılarak Suriye ve Rojava'ya yönelik saldırılara sürüklenen gençlerin çoğunluğu bu mahallelerden götürüldü. Bu götürülenler arasında yine çok sayıda Kürt de var. Bunun açık bir kanıtı ise söz konusu mahallelerde yaşayan bazı gençlerden geriye kalan bir fotoğraf.
 
Geriye bir fotoğraf kaldı
 
Söz konusu fotoğrafta cafe gibi bir mekanda yan yana oturan ikisi henüz çocuk yaşta 7 genç görülüyor. Fotoğrafı önemli kılan ise söz konusu 7 gençten 6'sının üç hafta önce IŞİD saflarında savaşa sürüklenmesi. Aynı mahallelerde oturan bu gençler, edinilen bilgilere göre, diğer bazı semtlerde olduğu gibi Haznedar'da bulunan, Hz. Hamza Mescidi'nde "din eğitimi" adı altında etki altına alındı. Gençlerin Facebook'ta IŞİD'e yönelik paylaşımları ile dikkat çeken "İbrahim Usame" nickini kullanan Kürşat isimli bir IŞİD üyesi tarafından kandırılarak etki altına alındığı ve Suriye'ye götürüldüğü öğrenildi. 
 
Savaşa sürüklenen 6 gençten 4'ü Diyarbakırlı 
 
Fotoğrafta yer alan gençlerden sol baş taraftaki Mesut Yönay, hemen yanındaki Mehmet Hanifi Kırtay, soldan üçüncü sıradaki henüz çocuk yaşta olduğu görülen kişinin ismi de Batuhan. Ailesine ulaşılamasa da Facebook'ta birbirlerinin arkadaş listesinde de yer alan Batuhan'ın soy isminin Soydan olduğu anlaşılıyor. 
 
Fotoğrafın sağ baş tarafında yer alan kendisi ile aynı yaşlarda gözüken çocuğun ismi ise Hasan Baran Açar. Aynı sırada hemen yanında ise Özkan Güngör yer alıyor. Sağdan üçüncü sırada yer alan gencin ismi ise Osman Bilgiç. Aynı fotoğraf karesinde isimleri bilinen bu altı gencin tam ortasında yer alan tekbir işareti yapan gencin ismine ise ulaşılamadı. Yine Suriye'ye giden bu altı genç ile birlikte Suriye'ye gidip, gitmediği de bilinmiyor. Fakat edinilen bilgiler söz konusu bu gencinde diğer gençlerle birlikte gittiği yönünde. Savaşa sürüklenen bu gençlerden 4'ü ise Kürt. Mesut Kırtay, Mehmet Hanifi Kırtay, Osman Bilgiç ve Özkan Güngör Diyarbakır nüfusuna kayıtlı. 
 
İstanbul'a çalışmaya gelmişti
 
Suriye'ye götürülen bu gençlerden ikisinin ailelerine ulaştık. IŞİD tarafından kandırılan gençlerden biri olan 22 yaşındaki Mesut Yönay'ın ailesi Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Kayhan köyünde ikamet ediyor. İstanbul'a bir süre önce çalışmaya gelen Mesut, amcasının Güngören'deki evinde kalıyordu. Kuzeni Sani Yönay, Mesut'un bir süredir akşamları eve gelmediğini, sorduklarında ise "arkadaşımda kalıyorum" dediğini anlattı.
Mesut'un sık sık Haznedar'da bulunan Kemal Kaya İlköğretim Okulu'nun etrafında birkaç kişi ile biraraya geldiğini belirten kuzeni, "Arkadaşlarından tanıdığım Hanifi var onunla geziyordu. Silvanlı biriydi. Evden kaçıyordu sürekli. Kürşat diye biri vardı. Yine Karadenizli çocuklar vardı arkadaşları. Yaklaşık 7-8 kişi gitmişler. Hepsini görsem tanırım. Beraber geziyorlardı zaten. Her gece en az bir saat biraraya geliyorlardı. Çok uyardık ama fayda etmedi" dedi.
 
'Bizler sizden beriyiz!'
 
Kandırılan gençlerden Özkan Güngör (20) de henüz 1 aylıkken babasını kaybetmesi nedeniyle Güngören'de dayılarıyla kalıyordu. Daha önce uyuşturucu kullanan ve bu yüzden de 5 ay cezaevinde kalan Güngör de yine aynı IŞİD üyeleri tarafından kandırıldı ve Suriye'ye götürüldü. Güngör'ün dayısı Sebahattin Güngör, yeğeni Özkan'ın cezaevinden çıktıktan sonra Kemal Kaya İlköğretim Okulu'nun taraflarına çok fazla uğramaya başladığını anlattı. Okulun önünde "İbrahim Usame" kod adlı Kürşat diye birinin süt sattığını ve yeğenini de sürekli onun yanından gördüğünü söyleyen Güngör, "Özcan'a bu adam kim diye sorduğumda bana; 'dini çok iyi bilen biridir o. Biz onun yanında Kuran-ı Kerim öğreniyoruz. Namaz kılıyoruz. Bizler sizden beriyiz' diyordu" diye ifade etti. 
 
Özkan Güngör'ün teyzesi Rındihan Güngör de Özkan'ın gittikleri gece eve gelmediğini kapıda kendisine bu gece arkadaşlarında kalacağını söylediğini belirtti. Yeğeninin sürekli evde Suriye'ye IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamları ve Usame Bin Ladin'in videolarını izlediğini söyleyen teyze Güngör, "Buralarda 6-7 arkadaş olarak geziniyorlardı. Onlar da gitmiş" dedi. (DİHA)