22 Şubat 2018, Perşembe

Üst Menu

İslamcılık Üzerine (3)

İslamcılık Üzerine (3)

 

Türkiye’nin yoğun gündemine ve içimizi acıtan olaylara rağmen geçen iki yazımda İslamcılık üzerine bazı değerlendirmeler yapmaya çalışmıştım. Bir kez daha yazdıklarımın hüküm vermeye yönelik olmadığını ifade ederek İslamcılık üzerine yazmaya devam etmek istiyorum. Yazdıklarım kendi adıma bir yüzleşmeyi ifade etmektedir. 

19.yüzyılın ortalarından itibaren ve 20. yüzyıl boyunca sömürü, işgal ve zulme karşı Müslümanların verdiği mücadele önemli ve değerlidir. Bugün de aynı direnişi dini ve ahlaki ölçüler içinde gösteren Müslümanlar vardır. Bu zorunlu ve onurlu mücadeleyi sürdürmek de kuşkusuz İslam dininin gereğidir.

 

Ancak Müslümanların bu onurlu direnişlerini dünyevileştirerek, politize veya terörize ederek iktidar kavgasına dönüştürdüğü ideolojik ve siyasal İslamcılığı, İslam’dan ayırmadan ve ayrıştırmadan İslam’ın müstakim yolundan yürümek imkânsızdır.

 

Müstakim yol; egemenlik ve hükümranlık tesis etmekle değil iman ve hidayet ile mümkündür. Buna göre İslam İMAN merkezlidir, İslamcılık ise İKTİDAR merkezlidir. İslamcılık ideolojik ve siyasi bir akımdır. İktidar amacıyla örgütlenmiş, bunun için de meşruiyetini dinden almayan ve ahlaki olmayan araçları kullanarak hedefe varmaya çalışan kurum, kuruluş ve gruplardan oluşur. Söylem ve iddia itibariyle kullandıkları referanslar dini olsa da milliyetçilik gibi İslamcılık da dünyevi bir harekettir.

 

Gerçekten İslam bugün bir din olarak değil bir ideoloji ve dünyevi bir araç olarak hüküm sürmektedir. Kimliklerin öne çıktığı çağda yaşıyoruz. Kimlikler gibi din de siyasallaşmış, araçsallaşmıştır. Artık ortada din yok, din adına veya din ile iç içe geçirilmiş cemaatler, tarikatlar, kurumlar, partiler, örgütler, siyaset ve ideolojiler vardır. Bu örgütlü yapıların birçoğu egemen sistemle, iç ve dış derin yapılarla dolaylı veya doğrudan işbirliği içindedirler. Türkiye örneğinde olduğu gibi, İslamcı bir iktidarla birlikte neredeyse bu kesimlerin tamamı doğrudan yolsuzluk ve talan düzenine ve devletçi ideolojiye eklemlenmiş ve entegre olmuş durumdadır.

 

Kanaatime göre, çağımızda coğrafyamız ve Müslümanların aşağılanması ve mücadelelerinde başarısız olmasının en önemli nedenlerinden biri; DİN üzerinden ideolojik, siyasal ve dünyevi örgütlenmedir. Bunların her biri Kur‘an’ın bütünü yerine Kur’an’dan kendilerine uyduğunu zannettikleri bölümleri seçerek Din’e hizmet ettikleri iddiasındadır.

 

"Yoksa siz, Kitab'ın bir bölümüne inanıp da bir bölümünü inkâr mı ediyorsunuz? Artık sizden böyle yapanların dünya hayatındaki cezası aşağılık olmaktan başka değildir; kıyâmet gününde de azabın en şiddetli olanına uğratılacaklardır.'' (2/85).

 

İslam üzerinden dünyevileşme arzusu, siyaset ve iktidar hırsı Müslümanların Allah’a doğru dönüşüm ve değişimini öteliyor, erteliyor veya engelliyor. Allah ile aramıza giren her engelin PUT olduğunu çoktan unutmuşa benziyoruz. En önemlisi de; özünde şiddeti barındıran ve gerektiğinde fiiliyata da döken ideolojik ve siyasal İslamcılık İslam dininin insanlığa ve dünyaya bakan sivil ve rahmet yüzünü örtmüştür. Bugün dünyada İslam’ın olumsuz algısının en önemli sebebi budur.

 

Müslümanların bugün yapması gereken kapalı ve ideolojik örgütlenmek değil, her kesimle insan hakları, hukuk,  eşitlik, din ve vicdan hürriyeti, Adalet, özgürlük gibi temel değerler için aynı siyasi çatı altında dürüst, samimi, takiye yapmadan birlikte olmayı başarmaktır.

 

Bugün İslam; yeniden bütün farklılıklara, inançlara açılarak ve yeryüzünün her köşesinden toplayabildiği bütün bilgeliklere ulaşarak rahmet ve adalet yürüyüşünü başlatabilir. Çünkü İslam dini’nin asıl karakteri,  hayatın tümünü yani ekonomik, ahlak, sosyal ve siyasal boyutu ile İlahi boyutunu bir araya getirerek bütünleştirmiş olmasıdır.

 

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

14.Ağustos.2016 Pazar
08.Ağustos.2016 Pazartesi
01.Ağustos.2016 Pazartesi
17.Temmuz.2016 Pazar
11.Temmuz.2016 Pazartesi
04.Temmuz.2016 Pazartesi
27.Haziran.2016 Pazartesi
20.Haziran.2016 Pazartesi