20 Eylül 2018, Perşembe

Üst Menu

Kürdistan'da Bir Halk Kaderine Bir Anne Şehidine Dokundu

Kürdistan'da Bir Halk Kaderine Bir Anne Şehidine Dokundu

Ortadoğu coğrafyasının kadim halkı, kardeş ihanetinin ve ideolojik bataklıkların mağduru Kürtler, “vardi yoktu, karttı kurttu” derken sonunda bir daha kaderine dokunmayı başardı.

Bu defa kendilerinden daha emindiler.

Bu defa bir devlet olduklarını ve özgürlüklerini iliklerine kadar hissederek dokundular kaderlerine.

Özgür Kürdistan’ın mütevazi başkanı Mesut Barzani, seçim meydanlarında bizzat boy gösterdi.

Halkına geçmişlerini unutmamalarını, nerden geldiklerini, nerede olduklarını ve yarın ne olacaklarını düşünerek sandık başına gitmelerini söyledi.

 

Her konuşmasına Allah’ın adını anarak başlayan Başkan Barzani, Kürdistan’ın statüsünün bor çok özgür devletten daha güçlü olduğunu söylerken gönlündeki Kürdistan’ın gelecek portresini de çiziyordu.

 

Başkan, bağımsız ülkelerin seviyesinden geri olmayan bir gelecekten bahsederken, Kürdistan için dünya milletleri ve devletleri içinde saygın bir yer almanın zaman alacağını ancak o günün geleceğini meydanlarda müjdeliyordu.

 

Elbette diğer parçaların hüznünü ta kalplerinin derinliklerinde saklayarak yaptı bunu özgür Kürtler. Batı Kürdistan’I her seferinde hatırlayarak mitinglerini yaptılar. Kuzey Kürdistan barış sürecinin Kürtler için başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarına söz verdiler.

Başkan Talabani’nin yokluğu bir hüzün vesilesiydi.

Ancak, modern bir devlete yakışı bir olgunlukta, centilmen bir propaganda döneminin ardından şüphe duyulmayan bir seçim döneminden sonra KDP birinci parti gelirken Goran hareketi ilk başarısının bir tesadüf olmadığını ispatlarcasına KYB’nin önüne geçerek ikinci sırada tamamladı seçimi.

Islami Partiler toplamda %15ten fazla bir oy alarak iddialı olduklarını ortaya koydular.

 

Rudaw Tv, Zagros Tv ve Kurdistan Tv'den Kürdistan halkının seçim heyecanna ortak olmaya çalıştım.

Daha doğrusu kendi heyecanımı yaşadım.

Dünyanın bu en genç devletinin modern sistemleri nasıl profesyonelce kullandığını gördüm.

Bu kadar çabuk bir sürede, içinden böyle güçlü bir muhalefet çıkarmış olması bazı Kürtleri korkutsa da kanaatime göre demokrasi kültürü açısından Kürdistan siyasal tarihinin erken bir zaferdir.

Umarım muhalefet kanadı olarak nam salan Goran Cephesi muhalefetini özgür Kürdistanın kazanımlarını perçinleyecek, uygar demokrasi kültürünü yerleştirerip Kürt evletlarının yarınlarını düşünerek hareket edecek ve Kürt düşmanlarının beklentilerinin aksine muhalefetiyle Milli birliğin güçlü temeller üzerine kurulmasına sebep olacak çalışmalalar yapacaktır.

 

Yüzyılların yorgunuluğunu üzerinde hisseden Kürt halkı bu kadar kısa bir zamanda neredeyse asırlık ömrü olan bir sürü devletten daha fazla yol almışa benziyor. Kürtlerin bu genç devletine aşiret olarak bakanları kıskandıran ciddiyette ve sevıyede cereyan eden seçimlerin sonucu da bir o kadar taktire şayan.

Bundan sonra yıllarca düşmanlarının tezgahına gelerek birbirine kurşun sıkan iki büyük Kürt partisinden biri olan KDP, seçimdeki oy oranlarına rağmen YNK ile yollarına devam edeceklerini söyleyerek bir yandan Kürdistan’da huzur ve istikrara verdikeleri önemi ortaya koyarken diğer yandan geçmişte düşmanların kışkırtması ile birbirlerine ve Kürt halkına yaşattıklari acıları unutturmak için fiili olarak özür dilemiş oldular.

 

Bir de Ermenisinden Keldanisine Türkmeninden Arabına herkesi temsil etmeye açık olan seçim sistemi kendine büyük devlet diyen ve daha Kürt kelimesine tahammülü bulunmayan komşu devletleri utandıracak kadar Kürtleri onurlandırıyor.

 

Dünyanın dikkatle izlediği bu yüzakı seçimleri Zagros Tv den izlerken gözümden yaş akıtan iki sahnayi anlatarak bitiriyorum.

 

50 yaşlarında bir kürt annesi “evin erkeklerini hep şehit verdim. Buraya da Kürdistan için geldim.” Bu annemi dinlerken onun şehitlerine dokunmaya geldiğini hissettim.

 

Ve belliki hayatını cephelerde Peşmerge olarak harcamış olmasının verdiği bir sevinç ve özgüve halini kelimlerle somutlaştıran 70 yaşlarında bir Kürt babası “Allah'a sükür ki biz bizeyiz ve kaderimizi biz belirliyoruz. Bundan sonrası kendi aramızda halledeceğimiz basit meselelerdir.”

 

Böylece bir halk kaderine, bir anne şehitlerine ve bir peşmerge emeğine dokunurken dostlar seviniyor düşmanlar çıldırıyordu.

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.