22 Eylül 2018, Cumartesi

Üst Menu

Lice, Gezi Kadar Yakın!

Lice, Gezi Kadar Yakın!
Son Lice olayları ile endişelerimiz daha da arttı. 
 
Yurdumuzun doğusu, tam duruldu derken Gezi haraketinin patlaması ile yaşanan orantısız devlet gücü ve şiddeti ne oluyor ? Doğudaki şiddeti besleyen görevliler şimdi de batıyı mı Şırnak'a ve Hakkari 'ye benzetecekler demiştik.
 
"Savaş değil,barış istiyoruz"
 
Evet, aynen böyle yazıyordu Lice'de ki kadınların tuttuğu afişte. Televizyonlar Lice olaylarını haber verirken, kanalların pek çoğunda her zaman yaptıkları gibi görüntüler ile sözlü haberin tezatı yansıyordu ekranlara.
 
Yerel kıyafetli kadınların çoğunlukta olduğu kalabalık grup, ellerinde "Savaş değil, barış istiyoruz" yazılı bir afiş taşıyorlar ve kürtçe sloganlar atıyorlardı. 
 
Barış'a öylesine inanınıyorlardı ki, artık karakol görmek istemiyorlardı. 
 
Barış'a giden yolda arıza çıkarmaya niyeti olmayanlar için neden hala karakol inşa edilirdi ki? 
 
Diyarbakır'da geçirdiğimiz günler içerisinde esnafından taksicisine,sokaktaki satıcı çocuktan farklı ailelere kadar hep 'barışı' sormuştum. 
 
Barış süreci hakkında ne düşünüyorlardı? Barışı gerçekten istiyorlar mıydı? 
 
İstisnasız olarak hepsi, en küçüğünden en yaşlısına kadar gerçek anlamda 'barışa iman etmişer ve bütün güçlerini barışa badamışlardı.' 
 
Bunun aksine olabilecek en ufak bir örnek gösterebilmek mümkün değildir. Böyle iken bu istek ve teslimiyeti, hükümet ve resmi güçlerde çok iyi biliyorlarken, Lice'de barış isteklerini ve taleplerini ifade eden topluluk tam da
geri dönerlerken, askeri güçlerin ateş açması ne anlama geliyor? 
 
Gezi'de de aynısı olmamışmıydı? 
 
Son gün dayanışma platformu tam bir çadırla sembolik temsiliyetin haricinde, parkı boşaltmaya başlayıp, bireysel katılımcılara da anlatmaya çalışmaları haberlerde bile yayınlanmış iken, aniden ve şiddetli bir müdahale
başlamamış mıydı? 
 
Doğusu ve Batısı ile bütün bir Türkiye halkı olarak yaşadığımız onca acılardan sonra, barıştan bir adım daha geri dönme lüksüne sahip değiliz. 
 
Her kim veya hangi taraf olursa olsun barışı hafife almanın bedelini ağır ödeyecektir.
 
Hepimiz Barışa Mecburuz...
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.