18 Ekim 2018, Perşembe

Üst Menu

'Mahpus Hakları El Kitabı' tanıtıldı

'Mahpus Hakları El Kitabı' tanıtıldı
Hak ihlalleri ile gündeme gelen cezaevlerinde, hak ihlalleri ile karşılaşan tutsaklara haklarını anlatan "Mahpus Hakları El Kitabı"nın tanıtımı yapıldı.
09 Nisan 2015
-A +A
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nin hazırladığı cezaevlerinde hak ihlalleri ile karşılaşan tutsaklara haklarını anlatan ve alanında çıkarılan ilk kitap olan "Mahpus Hakları El Kitabı", Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe'nin de katıldığı toplantıda ilk sözü kitabın yazarı Mustafa Eren aldı. Yapılan çalışmalar sonucunda kitabın çıkarılması ihtiyacının ortaya çıktığını söyleyen Eren, kitabın içeriği hakkında bilgi vererek kitapta, tutsakların hak ihlalleri ile karşılaşmaları durumunda sahip oldukları yasal haklara ilişkin bilgilerin bulunduğunu söyledi. 
 
Türkiye de tutsak sayısının 2000 yılından bu yana yüzde 200 artığının altını çizen Eren, 2000 yılında 49 bin 512 olan tutsak sayısının 2015'te 165 bin 33'e ulaştığını söyledi. Meclis Alt Komisyonu'nda kabul edilen "Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanun Tasarısı"nın cezaevlerindeki hak ihlallerinin daha da artmasına neden olacağını belirten Eren, yasa ile ilgili duyduğu endişeleri dile getirdi. Eren, cezaevleri ile ilgili toplumu yanıltan algının üzerine gidilmesi gerektiğini vurguladı. 
 
Kitabın diğer yazarı Başak Ekinci ise, Türkiye'de cezaevleri ile ilgili kanunların yetersiz olduğunu ve açık olmadığını ifade etti.