22 Şubat 2018, Perşembe

Üst Menu

McGurk'tan Musul açıklaması

McGurk'tan Musul açıklaması
ABD Başkanı Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'taki askeri ve siyasi gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, "Bu süreçte önemli olan Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonudur ancak IŞİD sonrası Musul'un da göz önünde bulundurulması lazım" diye konuştu.
12 Ağustos 2016
-A +A

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile bir araya geldikten sonra başkent Bağdat'ta basın toplantısı düzenleyen McGurk, IŞİD'le mücadele ve bu konuda ABD'nin Irak'a desteklerine değindi.

Irak'ın egemenliğinin çok önemli olduğunu dile getiren McGurk, "ABD olarak bunun çok iyi bir şekilde korunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden Iraklı yetkililer, söz konusu operasyona hangi güçlerin katılacağına kendileri karar vermelidir. Bu süreçte asıl önemli olan IŞİD sonrası Musul'da güvenlik ve istikrarın istenip istenilmemesidir" ifadelerini kullandı.
 
IRAK'A MALİ YARDIM
 
"Petrol fiyatlarındaki ciddi düşüşten dolayı Irak'ın büyük bir ekonomik krizin içine girdiğinin farkındayız" diyen McGurk, şunları söyledi:
"ABD, mali yardımda Irak'a destek çıkmaya devam edecektir. Bildiğiniz üzere John Kerry (ABD Dışişleri Bakanı), bazı ülke temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Irak için iyi bir mali destek toplamayı başardı. Bunun yanında son birkaç yılda Irak'a milyon dolarlık yardımlarda bulunduk. Irak'ın ekonomisine mali desteğin sunulması, ABD'nin önemli bir stratejisidir."
 
TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ
Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine değinen McGurk, "Bize göre Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi, direkt olarak Suriye'nin iç durumuna etki yapacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
İki ülkeyi girişimlerinden dolayı tebrik eden McGurk, Suriye'nin durumunun tüm Ortadoğu'yu etkilediğine dikkati çekerek, Rus yetkililerin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.
 
SPUTNİK