09 Aralık 2019, Pazartesi

Üst Menu

Menbic'den sonra hedef Bab

Menbic'den sonra hedef Bab
Demokratik Suriye Güçleri'nin Menbic'i IŞİD'den kurtarmasının ardından bir sonraki hedef Bab olarak belirlendi.
14 Ağustos 2016
-A +A
Demokratik Suriye Güçleri'nin Menbic'i IŞİD'den kurtarmasının ardından bir sonraki hedef Bab olarak belirlendi. ANHA'nın haberine göre bugün Bab Askeri Meclisi’nin bir basın açıklamasıyla ilan edildiği duyuruldu. Bab, Halep'in doğu kırsalında IŞİD kontrolündeki en büyük kent.
 
Menbic'in IŞİD'den alınmasının ardından bugün 7 devrimci gücün birleşmesiyle Bab Askeri Meclisi'nin kuruluşu ilan edildi. Açıklamada, "IŞİD'in zulmü altındaki Bab halkını özgürleştirmek için hamle başlatacağız" denildi.
 
Basın açıklaması Bab kırsalında gerçekleşirken konuya ilişkin açıklama Bab Askeri Meclisi Genel Komutanı Cemal Musa tarafından yapıldı.
 
Musa açıklamada şunları kaydetti:
 
“Suriye’de 5 yıldır devam eden kriz derinleşerek daha da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bölgede yaşanan vahşet sarmalı korkunç derecelere varmıştır. Bu bölgesel ve uluslararası güçlerin bölgedeki şiddet ve kriz sarmalı öyle bir merhaleye gelmiştir ki, artık toplum hedef alınmaktadır. Ancak buna rağmen ulusal birlik anlamında olumlu arayışlar da durmamıştır.
 
Yıllardır Bab ve kırsal bölgelerinde yaşayan halkımız çetelerin her türden acı, vahşet ve dehşetine maruz kalmaktadır. Son olarak da DAIŞ çeteleri ortaya çıkarak gayrı ahlaki ve gayrı insani uygulamalarıyla bölgenin çoğulcu kültürel dokusu olan ortak yaşam ve kardeşlik bağlarını tamamen ortadan kaldırmak istemiştir.
 
Yıllardır DAIŞ çeteleri ve tekçi Baas rejimine karşı ülkenin dört bir yanında halkların korumak pahasına mücadele ettik. bu uğurda önemli zengin tecrübe ve deneyim elde ettik. Ortak yaşam ve halkların kardeşlik bağlarından gelen tüm tabur, tugay ve yurtsever devrimci güçler olarak bizler tarihi ve ahlaki sorumluluğumuzu halkımıza karşı yerine getirmek ve komşumuz özgür Minbic’in tecrübesi, halkımızı özgürleştirmek için ortak mücadele adımı atmayı bize farz kılmıştır. Suriye’nin tamamının özgürleştirilmesi, demokratik, özgür ve ortak bir vatan inşasının gerçekleşmesi için bir adım daha atıyoruz.
 
Bu sebeple Bab Askeri Meclisi oluşumunu ilan ediyoruz. Bu meclis Bab toprakları için devrimcilerin gerçek çatısı olacaktır. Bizler meclis çatısı altında Bab ve kırsalının sınırları içinde mücadele edecek ve bölgemizi zulüm ve vahşetten kurtaracağız. Bab devrimin bir sembolü ve Demokratik özgür ve çoğulcu bir Suriye inşasının temeli olacaktır.
 
Meclisimiz tüm halkların düşmanı DAIŞ çetelerine karşı savaşacak bölgedeki tüm yurttaşlara ayrım uygulamaksızın özgürlük ve kurtuluşu getirecektir.
 
DAIŞ çetelerinde karşı bir safta savaşmak için tüm tabur, yurtsever ve demokratik kişilerin bu Meclise katılımları için kapılarımız sonuna kadar açıktır.
 
Bu temeller üzerinden Bab ve kırsalındaki tüm halkımıza, özellikle de gençler ve göçmenlere saflarımıza katılmaları, ulusal ve insani görevlerini halkına karşı yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz.
 
Suriye’deki ulusal, demokratik güçlere ve diğer güçlere Bab ve kırsalındaki halımızı kurtarmak için meclisimize destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz. Yine ABD öncülüğündeki DAIŞ karşıtı uluslararası koalisyona halkımızı DAIŞ çetelerinden kurtarma mücadelemizde bize destek vermeleri çağrısında bulunuyoruz.
 
Bab Askeri Meclisi 16 komutandan oluşmaktadır:
 
Genel Komutan: Cemal Mûsa
 
Yardımcı Komutan Cîgir: Yûsif Mihemed, Ehmed Ebû Cebel ve Sultan Mehmûd
 
Bab Askeri Meclisi içerisinde yer alan güçler şöyle:
 
Bab Devrimciler Cephesi
 
Qebasîn Şehitleri Tugayı
 
El-Selacîqa Tugayı
 
Bab Kırsalı Şehitleri Taburları
 
Ehrar Erîma Taburları
 
Şehit Silo El-Raî Tugayı
 
El-Kiêba Şehitleri Tugayı
 
Meclisimizi ilan etmekle birlikte, halkımıza tüm enerjimizle adaletin gücü, halkımızın desteği ve uluslararası koalisyonun da desteğiyle Bab ve kırsalını kurtaracağımızın sözünü veriyoruz.
 
Yaşasın Özgür ve Demokratik Suriye
 
Yaşasın Bab Askeri Meclisi”