17 Ekim 2018, Çarşamba

Üst Menu

Mevcut Kurban Geleneği Kuran'a Göre Günah

Mevcut Kurban Geleneği Kuran'a Göre Günah
 
Ticari bir katliam olarak vuku bulacak yeni bir "Kurban Bayramı" arifesindeyiz. Oysa inancını Kuran kılavuzluğunda yaşayanlara, Kuran'ın bu vecibeye dair söyledikleri, inancımız olarak bize ezberletilenden bir hayli farklı:
 
"Istılah da, (Kurban Bayramı’nda) sadece “harem-i şerif’te, yani Kâbe-i Muazzama da” Hac farizasını yerine getirenler kurban kesebilir."
 
 حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِّن رَّأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِّن صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنتُمْ فَمَن تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَن لَّمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ
 
Kitab, sık sık "oku" diyor ama biz terennümle yetinip bağışlanmış akıl ve kalbimize nankörlük ediyoruz. Başkalarının adeta şirh koşarak, kendi egemenliklerinin bekası adına bize ezberlettikleri çakma din geleneğiyle güdülmeye boyun eğiyoruz.
 
Bu sene yan pazarı hariç, sadece boğazlanacak hayvanlara 5 milyonluk bir pazar payı var. Israrla İdris figurunu sahici manasından koparıp, bize ezberletildiği üzre insana tevekkül olarak alıyoruz. Hayerettin Karaman ve ekibinin, bedava dağıtılan Kuran'da Maun suresini kapitalizmin sonsuz sermaye birikimini caiz gösterecek şekilde tahrif ederek tercüme etmesinin mağdurları yaşıyor bu coğrafyada. Nicelik olarak coğrafyanın en kalabalık maüğdur grubu maalesef "inanç mağdurları".
 
Bakara (inek) Suresi, 196'ncı Ayet, Kurban'ı hiç de bize içtimai olarak ezberletilen gibi tasvir etmiyor. 
 
Bu surede Kurban, Hac ve Umre vecibesini yerine getiremeyenler için oruç ve sadaka alternatifli bir fidye. Ayrıca Umre'yi gerçekleştiren ama Hac'cı gerçekleştiremeyenler için "ya da" paraflı yani alternatifli bir fidyedir. Kurban kesemeyene Hac'da üç, memleketinde yedi, toplam on günlük bir oruç alternatifi vardır. 
 
Ve Kurban, kesinlikle hayvan boğazlamaktan ibaret değildir. Kubr (yakınlaşma) üzerine teferruatıyla anlatılan bir nefs mücadelsi seyridir. (Seneler önce kaleme aldığım alttaki yazıda var)
 
Kaldıki aynı surede, kubrdan bihaber hayvan katliamına dair ikaz da mevcut, üstelik "Allah'tan sakının ve Allah'ın cezasının şiddetli olacağını bilin." celaliyle
 
Maiden Suresi, 95. Ayet, kubr evresinde öldürdüğü hayvanın dengi bir ceza sunar insanoğluna. Kefareti ağırdır. Ayet "Allah mutlaktır, intikam sahibidir" ikazıyla biter.
 
Yine Maide Suresi'nin 276. Ayeti "Onlara Adem'in iki oğluyla ilgili haberi hakkıyle oku." der. Adem'in bir oğlunun karbanının kabul edilip, ikincinin kabul edilmediğinin sebebine dair ayeti. Bu ayet de "Allah ancak takva sahiplerinin yaptıklarını kabul eder." diye biter.
 
İnancını Kuran kılavuzluğunda yaşayanlar, Kuran'ın "oku" emrine riayet etmeyip, egemenlerin kendi statükolarını muhafaza etmek için bir şirh olarak yarattıkları din geleneğine itaat ettikçe, Kitab'larına göre günah işlerler. Tıpkı vecibe yalanı altında boğazladıkları hayvanların günahının, Kitab'larına göre cezasının ağır olduğu misali...
 
Ne dersiniz bir sivil itatsizlik kampanyası başlatalım mı? İnancımızın ya da inançsızlığımızın devlet ya da büyük kimlik gruplarınca kodlanıp tektipleştirilmesine karşı. Vergimin dine (?) dair kurumlara giden bölümünü ödemiyorum diye. Belli mi olur bir iki dilekçe bir anda çığ gibi büyüp bir sivil baskıya dönüşebilir.
 
Senelerdir bize tektipleştirici ve itaat ettirici bir tahakküm mekanizması olarak cehennem yaşatan modernizmin rasyonelizm olarak ilk başlangıcı kilise tahkkümüne karşı haklı bir direniş olarak başlamıştı. Daha sonraki militarist kirlenmesine bulaşmadan bu apriory sürecin geç kalmış bir tezahürünü gerçekleştirebiliriz belki sivil itaatsizlikle. 
 

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.