25 Nisan 2018, Çarşamba

Üst Menu

Midyat belediyesinde yolsuzluk depremi: Savcılık iddianame hazırladı, başkanlar yargılanacak

Midyat belediyesinde yolsuzluk depremi: Savcılık iddianame hazırladı, başkanlar yargılanacak
Yolsuzluk yaptığı iddiasıyla Midyat belediye başkanı Nasıroğlu'na savcılık tarafından soruşturma açıldı.
15 Eylül 2013
-A +A
Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aralarında AK Parti'li Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu'nun da bulunduğu 56 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, Başkan Nasıroğlu'nun partisinin Midyat İlçe Başkanı Hüseyin Çelebi'ye yönelik "ruhsatsız inşaat alanları yarattığı, yaya yollarını işgaline göz yumduğu ve kanuna aykırı birçok icraatına göz yumduğu" ortaya çıktı. 
 
Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti'li Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu'nun da ralarında bulunduğu 56 kişi hakkında yürüttüğü soruşturma sonrası hazırladığı iddianamede bir birinden önemli iddialar yer buldu.
 
Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerinin desteğiyle AK Parti Midyat İlçe Örgütü Başkanı Hüseyin Çelebi'nin sahibi olduğu HSC Mühendisliğe yönelik kanun dışı imar izni verilmesinden, yaya yolunun işgaline kadar birçok kanunsuzluğa göz yumulduğa ver verilen iddianamede, Nasıroğlu hakkında 29 kez "Görevi kötüye kullanmak" ve "Özel belgede sahtecilik" suçların cezalandırılması talep ediliyor. İddianamenin birçok yerinde AK Parti İlçe Örgütü Başkanı Çelebi'nin inşaatlarına ve işgallerine de "göz yumulması" dikkat çekiyor. 
 
İddianamede, imar planı ve mimari projelerine aykırı olarak yapı ruhsatı verilmesi, ayrıca ruhsat ve eki projelerine aykırı olarak tamamlanan bazı yapılar için izin belgesinin düzenlemesi suretiyle İmar Kanunu'na aykırı hareket ederek, söz konusu kişilere menfaat sağlanıldığına yer verilen isimlerin başında HSC firmasının yetkilisi olan AK Parti Midyat İlçe Örgütü Başkanı Hüseyin Çelebi geliyor. 
 
 
Çelebi'nin İmar Kanunu'na aykırı inşaatı
 
İddianamede, ilçeye bağlı Ulu Cami Mahallesi'nde 514 ada, 91 parsel numarasında Hüseyin Çelebi adına kayıtlı 5 bin 050,58 metre kare yüzölçümü taşınmazın "ayrık nizam 4" olarak belirlenen imar durumunun, plan notlarına istinaden "ada bazında uygulama" ile kat sayısının artırıldığı, ancak aynı plan notunda emsalin sabit kalması koşulu getirildiği görüldü. Buna göre yapının toplam inşaat alanı 6 bin 666 metre kare olması gerekirken, 8 bin 818.24 metre kare olarak gösteriliyor. Ve bu şekilde Çelebi'ye 2 bin 151.47 metrekare alanlık fazla yapı hakkı verilerek, kendisine "menfaat sağladığı" ortaya çıkıyor. Yine iddianamede, söz konusu inşaat alanında 484.20 metrekare sığınak alanının yapılması gerekirken, 101.07 metrekare yapılarak imar planına aykırı bir yapının inşaatına göz yumularak yapılmasına izin verildiği belirtiliyor. Söz konusu inşaatta otopark alanının da tahakkuk ettirilmediği gibi inşaatta yapılması gereken yangın merdivenin de yapılmamasına rağmen, yapı kullanma izin belgesinin düzenlenmiş olması Çelebi'ye ait inşaata belediye tarafından kamu arazilerinin nasıl "peşkeş" çekildiği ve eksikliklerine "göz yumulduğu" görülüyor.
 
 
Söz konusu usulsüzlüğe ilişkin ruhsatlarda imzası bulunan Belediye Başkanı Nasıroğlu ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Belediye Çalışanları Murat Akgün, Şerif Soysal'ın bu şekilde TCK'nin 257/2 maddesi kapsamında "görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği kaydedildi. 
 
Sahibi olduğu Alışveriş Merkezine merdiven yaptı
 
Çelebi'nin sahibi olduğu firma tarafından yapılan 7 ayrı bloktan 6 bin 256 metrekare alan üzerine yapılan biri 11 kat, diğeri 10 kattan oluşan 2 bloğun ruhsatsız şekilde yapılması, belediyenin "göz yumduğu" bir diğer husus. Söz konusu ruhsatsız yapılaşmaya ilişkin belediyenin herhangi bir suç duyurusu bulunmazken, Çelebi'ye ait Beyaz Saray Alışveriş Merkezi önünde bulunan yaya yoluna işyeri için merdiven yapılmasına ilişkin "işgal cezası"na tabi tutulmaması da iddianamede yer verilen bir başka usulsüzlük. 
 
'Yolsuzluk' davası 27 Eylül'de
 
İddianamede, Çelebi'ye yönelik göz yumulan bir diğer usulsüzlük ise, adına kayıtlı 2 parsel arasındaki 7 metrelik yaya yolunun "revizyon planı" kapsamında kaldırılarak, Çelebi'ye fazla inşaat yapma hakkı verdiğine yer verildi. Yine aynı alandaki parsellerde bahçe mesafelerinde yapılan değişiklikle parsel sahibi Çeleyi'ye menfaat sağlanırken, söz konusu "revizyon planı"nın kamu yararı sağlaması gereken yerde Çelebi'ye menfaat sağlayacak şekilde yapılması dikkat çeken bir diğer ayrıntı. 
 
AK Parti'li belediyenin AK Parti'li Çelebi'ye ruhsatsız inşaatlarından işgallerine kadar göz yumduğu davanın duruşması 27 Eylül'de görülecek. (diha)