17 Eylül 2019, Salı

Üst Menu

Newroz ve Zekiye Alkan

Newroz ve Zekiye Alkan

1990'lı yıllar her açıdan bir dönüm noktasıdır.Kürtler ve Türkler  açısından kader ve keder seneleri.Devletin yetmiş yıllık inkar  ve sömürü sistematiği, Kürt sorunu karşısında giderek çözümsüz kalırken,aynı süreç Kürtler için  yeni  bir dönemin sayfalarını açıyordu. Bugün Türkiye'nin siyasal ve sosyal dokusunu oluşturan  dengeler, birazda  o yılların eseri. PKK'nin 90'lı yıllardan itibaren Kürt sorununu, politik sahaya taşıma girişimleri, Kürt  tarihinin geneli açısından da  yeni bir eşikti.  Kürt özgürlük mücadelesi hızla yaygınlaşırken, beraberinden yükselen en büyük dinamik kuşkusuz Kürt kadın hareketiydi. Öyle ki  kadın mücadelesinin, kitlesel ve bireysel katılım potansiyeli hareketin tamamını bile etkileyecek  bir dinamizm yakalamıştı.Bu dinamizm Kürt siyasal hareketine ulusal ve evrensel nitelikler bağlamında sayısız özellik kazandırmıştır. Ancak asıl başarı zirvesi sembolleşen devrimci kadın  direnişlerinde ortaya çıkmıştır. Bir nevi Kürt hareketinin,  direnme  ve başarma enerjisinin sırrı, Kürt kadının  irade olma kararlılığı ve toplumsal özgürleşme çabasıyla paraleldir. Hatta kadın  mücadelesi, geliştikçe hareketin rotası  ve  bilinç kodları kadın sorunu eksenli olarak  süreklilik kazanmıştır.Bu süreklilik ideolojik ve kurumsal   alandaki destek,stratejik dönüşümlerle beraber Kürt hareketini de, Kürt kadınlarını da modern ve güçlü  bir  toplumsal  merkez olarak,dünya siyasetine dahil etmiştir.

 Kürt kadın hareketinin, bu siyasal başarısı elbette bu mücadele içindeki kadınların özgürlüğü her alanda talep etmelerinin sonucu. Bu yönüyle Kürt kadın mücadelesinde hem ciddi bir siyasal,örgütsel birikim oluşmuş,hemde  öncülük vasfıyla donanmış sayısız devrimci ve aydın kadın figürü ortaya çıkarmıştır. Zekiye Alkan,Rahşan Demirel,Gülnaz Karataş Zeynep Kınacı, Sema Yüce gibi,  hareketi eylem ve idealleriyle ileriye taşımış bir çok tarihi kişilik  bu yılların güçlü simgelerinden.. Her biri ayrı ayrı bir döneme damga vurmuş bu kadınlar, kadın hareketi için  daima referans noktasıydılar. Ancak burada Zekiye Alkan'ın konumu biraz daha öne çıkıyor.Zira onun, seçtiği tarih ve ‘an’ bir politik çığır mahiyetinde. Zekiye Alkan'in  Newroz eyleminden sonra, Kürt Kadın hareketinin ciddi bir sıçrama yakaladığına şahit olurken, bu günkü politik mevki ve düşünce düzeyi bir nevi Zekiye Alkan'daki  idealin devamı gibidir. Zekiye Alkan, belki de Kürt özgürlük mücadelesinde, kadınların duruşunu ve amacını en erken kavrayan  politik ideollerden. Zira O, 1990'lı yılların baskıcı,yasakçı havasında, Newroz'un  tarihsel bilgiyle hareket edecek kadar, toplumsal ve tarihsel gelişmelerin bilinciyle bedenini ateşe vermiştir. Genç bir  Kürt kızının alevler içinde hakikati arama direnişi ,elbette bütün Kürtler için yeni bir çağ atlamayla eşdeğerdi.Ve onun eyleminden sonra Kürdistan'da, tarihin taşları gerçekten de yerinden oynamış, Kürt kadınları adına , onlarca yıllık sömürü, baskı, eşitsizlik ve hiçlik tarihide bu   ateşle yakılmıştır.

Genç bir Kürt kızı olarak Diyarbakır surlarında bedenini ateşe verdiğinde, Kürt kadınlarının yüreklerindeki özgürlük tutkusundan başka hiçbir şeyleri yoktu.Bugün devrimci bir kadın olarak anıldığında ise, Kürt kadınlarının özgürlük  ideaları  modern dünyayla yarışıyor. Bir kadın olarak bedenini ateşe verdiğinde,    adı yasaklıydı. Ancak tarih Zekiye Alkan’i ölümünün 24.yılında  geleceğin meşalesini taşıyan bir  efsane, bir gelenek olarak ülkesine emanet edeli çok oldu. Bugün  onun kendini yaktığı kentte, milyonlarca insan , hoş geldiniz  Zekiye Alkan‘ın yurduna! diyerek Newroz'u kutluyor.

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Ekim.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
13.Temmuz.2015 Pazartesi
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe