22 Eylül 2018, Cumartesi

Üst Menu

Pakistan Türkiye Kardeşliği Nereye?

Pakistan Türkiye Kardeşliği Nereye?

Bir efsanedir Türkiye Pakistan kardeşliği.

 

Slogandan ve söylemden öte, binlerce tezahürü vardır.  Sayısız defalar bizzat kendimiz de yaşamış şahit olmuşuzdur.

 

Türkiye’nin 28 Şubat’ında önümüzü göremediğimiz, nefes alamadığımız o karanlık günlerinde yeryüzünde bir nefes alabileceğimiz, yaşayabileceğimiz bir avuç toprak parçası ararken, hiç hesapta yok iken Pakistan da bir seçenek olarak gelivermişti önümüze.

 

“Allah korusun, bir hafta bile kalamayız” dediğimiz Pakistan’da tam bir yıl ailece kaldığımızda, Malatya gibi korkarak gidip de, Ensar’lığın, kardeşliğin en müstesna örnekliklerini yaşamıştık.

 

Bu vefa duygusu iledir ki Keşmir depremi sonrası nicelik açısından pek değeri yoktu belki ama nitelikli bir dayanışma adına ailece, o acılı günlerinde yanlarına koşmuştuk.

Son olarak (IMWU) Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği konferansı İslamabad’da gerçekleştiğinden, Türkiye üyesi olarak bende katıldım.  Bu sene ilk olarak Türkiye’den bir kadın grubu olarak katılmıştık.

 

Ankara’dan İlkder başkanı Özden Sönmez ve dernek yöneticisi arkadaşları ile İstanbul’dan Emine Yılmaz ve Aslı Karaca arkadaşlarımız olmak üzere sekiz kişilik bir grup idik.

 

İstanbul Konsolosluğuna vize için başvurduğumuzda elimizde davet mektubu olduğu halde son derece zorlaştırıcı ve yavaş işleyen bir prosedür ve uygulama ile karşılaştık. Hatta artık dayanamayıp kendilerini şikâyet edeceğimi ‘bu davranışlarının çok yanlış olduğunu ve yaptıklarının Pakistan Türkiye kardeşliğine yakışmadığını’ söyledim.

 

‘Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz?

 

Ülkenize misafir gelmesini engelliyorsunuz.

 

Ülkeler turist çekmek için yarışıyor, siz de sanki Ülkenize insan gelmesin diye uğraşıyorsunuz.  Bu yaptıklarınız kendi aleyhinize.‘

 

Avrupa ülkelerinin uyguladığı zorlaştırıcı uygulamalardan belki de fazlasını yapıyorlardı. Daha önce ki gidişlerimizde yaşamadığımız davranışlardı. Biletim alınmamış olsaydı kesinlikle gitmekten vazgeçecektim.

 

Bir kadın görevli gelip izah etmeye çalıştı ama ona da şikayet edeceğimi söyleyerek ‘uygulamanın insan kaçırdığını’ ifade ettim.

 

Sonradan anladığıma göre ‘Diplomatik teamüller gereği’ böyle davranıyorlardı. Türkiye’nin Pakistan vatandaşlarına yaptığı vize almayı zorlaştırıcı uygulamalarına onlarda böyle pasif uygulama ile karşılık veriyorlardı.

 

Pakistan’a gidiş için yaşadığımız sıkıntılar burada bitmemişti.

 

Dönüşümüz Emine Yılmaz ile birlikte idi. Programların yoğunluğundan İslamabad caddelerine ayak basamadan dönüyordum.

 

Son İslamabad akşamımızı, toplantıda yaptığı konuşma ile dikkatimizi çeken bir entelektüel hukukçu ve siyasetçi Zaferullah Han’ın davetlisi olarak VIP bir yemek ve doyumsuz bir fikir sohbetinin ardından, araba ile de olsa İslambad’ın halka kapalı diplomatik bölgelerinde seyahatle noktalayıp, havaalanının yolunu tutmuştuk.

 

Havaalanına girişte başlayan sıkıntılar, üç buçuk saatin sonunda uçak havalanıncaya kadar devam eden bir sinir harbi silsilesine dönüşmüştü.

 

Akıl’dan, izan’dan olduğu kadar, misafirperverliğe de yakışmayan son derece zorlaştırıcı, anlamsız uygulamalar ve muameleler i yaşarken neredeyse ‘Uçağı kaçıracağız ve Türkiye’ye dönemeyeceğiz’ endişesini yaşar hale gelmiştik.

 

200 milyonluk devasa bir nüfusa sahip kardeş Pakistan’ın İslamabad havaalanında, asla akıl ve izan ile tarifi mümkün olmadığı gibi, teknolojik ve gelişmişlik ile de uzaktan yakından alakası olmayan bu uygulamalara şahit olmak ve yaşamak üzüntü verici idi.

 

Gece yarısı havalanmak üzere olan bir uçağın merdivenlerinin dibinde ve yüzlerce yolcu uçağa binerken Türkiyeli iki kadın olarak yaşadıklarımız anlaşılır gibi değildi.

 

Kardeş Pakistan, en azından yabancı misafirler ile muhatap olmak zorunda kalan bütün görevli ve yetkililerini behemehal ve acilen teknolojik ve medeni uygulamalar noktasında bilinçlendirme çalışmaları başlatmalıdır.

 

Her şeye rağmen Pakistan- Türkiye kardeştir ve hep kardeş kalacaktır.

 

Zindabad Pakistan…

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.