17 Eylül 2019, Salı

Üst Menu

Paris cinayeti

Paris cinayeti

Gar de Nord, Paris’in en eski garlarından, Avrupa’nın da  sayılı tren  istasyonları arasındadır.  Aynı  Gar de Nord, üç yıldır, bir halkın belleğini yaralayan cinayetin de son istasyonu, son tanığı. Dünyanın dört bir yanına yolcu taşıyan bu tarihi istasyon, bir tek yolcuya güzergahını esirgedi. Bir tek yolcuya uzun bir ayrılığı layık gördü.

 

9 Ocak 2013... Gar de Nord’tan bilet alıp yoluna pusu kurulan o yolcu Sakine Cansız’dı. Yanında Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez vardı. Tarihini yaratan adıyla Sara, Kürdistan’daki adıyla Sakine Cansız. Yaşamına; başkaldırı, hapis, işkence, tutsaklık, gerilla ve siyasetçi kimliğiyle 57 yıl sığdırabildi.

 

Birçok kişiye anlatım ve tanıklık olarak yansıyan zamanları birebir yaşadı. Başta Diyarbakır işkenceleri, 12 Eylül ve ardındaki karartma yılları olmak üzere Kürdistan’daki tarihi virajlar onun yaşamından kesitler oldu. Kürdistan’daki bütün siyasal gelişmelere öncülük etti. Kürt kadınları içinde sembolleşen Sakine Cansız, iki arkadaşıyla Paris’te bir Ocak günü öldürüldü.

 

Cinayete dair sayısız teori ve ihtimal sürüp gidiyor. Kürtler için ciddi ve kaygı uyandırıcı olan böylesi politik cinayetlerin hiçbir zaman açığa çıkarılmadığı gerçeğidir. Sakine Cansız’ın sahip olduğu 40 yıllık politik esaslar bu olayı katliam derinliğine indirgemektedir.

 

Sakine Cansız, Kürt özgürlük mücadelesinde canları pahasına kadın özgürlüğüne alan açan, birikim oluşturan bir savaş ağının yaşayan tanıklarından biriydi. Hareketin kadın özgürlüğü konusundaki rotası bir nevi Sakine Cansız’ın yaşamı ve düşünceleri üzerinden karakter kazanmıştır. Sadece bir figür değil, aynı zamanda bir fikir oluşturacak kadar emek ve etki bıraktı. Kürt halkının her kesiminde yarattığı anlam bileşimi, uyandırdığı saygı ve Kürt kadınlarının siyasal mücadelesinde savunduğu önermeler onun evrensel bir simge olarak anılmasını yaşarken sağlamıştı.

 

Sakine Cansız’ın hedef seçilmesi günümüz politik zemininde biraz daha nedenlerini ele veriyor. Bu açıdan Paris cinayeti  yüreğimizde ve aklımızda da katillerin resmini netleştiriyor.

 

Unutmadan, unutturmadan Paris cinayeti 3. yılında.

 

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.

 

Yazarın Son Yazıları

30.Ocak.2016 Cumartesi
27.Kasım.2015 Cuma
16.Ekim.2015 Cuma
16.Eylül.2015 Çarşamba
13.Temmuz.2015 Pazartesi
07.Temmuz.2015 Salı
01.Temmuz.2015 Çarşamba
18.Haziran.2015 Perşembe