09 Aralık 2019, Pazartesi

Üst Menu

PKK'den Kızıltepe ve Diyarbakır'daki saldırılara ilişkin açıklama

PKK'den Kızıltepe ve Diyarbakır'daki saldırılara ilişkin açıklama
PKK’nin askeri kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG), Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki patlamayı üstlendi.
14 Ağustos 2016
-A +A
HPG Basın İrtibat Merkezi, 10 Ağustos’ta Diyarbakır’ın Sur ilçesi ile Mardin’in Kızıltepe ilçelerinde meydana gelen patlamalar konusunda yazılı bir açıklama yaptı.
 
Açıklamaya göre, “Yapılan araştırmaların sonucunda, Sur’da gerçekleşen patlama ile HPG ve Amed eyalet güçlerinin herhangi bir ilişkisi olmadığı” belirtilerek, şöyle denildi:
 
“Ancak bu eylemin yerel düzeyde farklı bir birim tarafından, Türk devletinin Sur’da ve Amed’de devreye koyduğu uygulamalarına karşı gerçekleştirdiği bir eylem olduğu anlaşılmıştır. Mardin’in Qoser ilçesinde yapılan eylem ise HPG’ye bağlı bir birim tarafından gerçekleştirilmiştir.”
 
Eleştiri konusu
 
HPG daha sonra şu ifadeleri kullandı:
 
“Her ne kadar Sur’daki eylem doğrudan HPG’ye ait olmasa da bu tür birimler üzerinde daha fazla denetim ve kontrolün sağlanamamasından dolayı sorumluluk yine de HPG’ye aittir. Gerek Sur’daki, gerekse de Qoser’deki eylemlerin yapılış mekanı ve uygulama biçiminde ciddi yetersizlik ve eleştiri konusu yapılacak hususlar söz konusudur.
 
Bu yüzden soruşturma açılmıştır. Bundan sonra yapılacak eylemlerde sivillerin herhangi bir biçimde zarar görmemesi için, salt sömürgeci işgal güçlerinin hedeflenmesi hususu üzerinde büyük bir ciddiyetle durulacaktır.
 
Ancak Sur yerle bir edilirken, tam da bu eylemin gerçekleştiği saatlerde Amed’in Kulp, Lice ve Silvan ilçelerine bağlı 20 civarında köy AKP devlet güçleri tarafından yakılıp yıkılırken, AKP devletinin bu pervasız şiddet uygulamalarına karşı hiçbir açıklama yapmayıp tepki göstermeyen, ama sömürgeciliğin bu vahşetine karşı yapılan bir eylemin hatalarından hareketle hemen ortalığa çıkıp basın açıklamaları yapanların ciddiyetle hiçbir alakaları yoktur.
 
Kürdistan’da gerçek anlamda bir sivil toplum anlayışı, her türlü şiddete ve haksızlığa karşı çıkmalıdır. Sömürgeci güçlerinkine karşı çıkmayıp, salt devrimcilerin hatalarına karşı açıklama yapmanın, sömürgeciliğin değirmenine su taşımaktan başka hiçbir işe yaramayacağı açıktır. Bu tür çevreleri bu konuda daha adaletli ve daha gerçekçi olmaya davet ediyoruz.
 
Bu her iki olayda sivil insanlarımızın yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülerimizi belirtiyor, yaşamını yitiren insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz.”
 
8 kişi hayatını kaybetti
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün akşam gerçekleşen bombalı saldırı sonucu aynı aileden 5 kişi yaşamını yitirmiş, 5'i polis 12 kişi de yaralanmıştı.
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yine bombalı araç ile düzenlenen saldırıda, 1 polis ve 2 sivil yaşamını yitirmiş, 5'i polis 20 kişi de yaralanmıştı. 
 
RUDAW