25 Nisan 2018, Çarşamba

Üst Menu

“Roboskî Şairi Adıyan” Diyarbakır'da okuyucularıyla buluştu

“Roboskî Şairi Adıyan” Diyarbakır'da okuyucularıyla buluştu
Roboskî Katliamı ile ilgili bir kitap çalışması sırasında Roboskîli dört genç ile birlikte gözaltına alınan ve para cezasına çarptırılan şair Abdurrahman Adıyan, şiir dinletisi ve imza günü için Diyarbakır’daydı…
06 Kasım 2012
-A +A

Şair-Yazar Abdurrahman Adıyan, 2012’de yayınlanan “Sündüs Döşeği” adlı şiir kitabının tanıtımı kapsamında geldiği Diyarbakır’da okuyucularına hem şiirler okudu hem de yeni şiir çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır Ulu Cami yanında bulunan tarih Ahmed Arif Müze Edebiyat Kütüphanesi’nin avlusunda yapılan şiir dinletisi ve söyleşi şiir okurlarından büyük ilgi gördü.

Adıyan söyleşi sırasında yeni şiir kitabı çalışması hakkında; “Yaklaşık bir yıldır üzerine çalıştığım yeni şiir kitabı “ROBOSKÊ Nal Sesleriyle Yarenlik” isimli çalışmam bitti. Yayınevleriyle görüşmeler halindeyim. Bu kitabımın içeriği Roboskê köyünden 34 yurttaşın Savaş uçaklarından atılan bombalar ile yaşamlarını yitirmeleri üzerinedir. Bu çalışma bu 34 yurttaşımızın aileleri ile yapılan görüşmeler ve söyleşiler ile onların yaşadığı köy, mekânlar ile geçimlerini yaptıkları işler üzerinde yoğunlaşılarak şiir formatında kitaplaştırıldı. Her yurttaşımız adına yazılan ağıtların yanı sıra duygu ve düşüncelerimden süzülerek damıttığım imgelerden oluşan şiirler de bu kitapta mevcuttur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tarihî Diyarbakır Evlerinden biri olan Ahmed Arif Müze ve Kütüphanesi’nin bahçesinde yapılan şiir dinletisine çok sayıda şiir severin yanı sıra Diyarbakırlı şairler A. Hicri İzgören ve Azad Ziya Eren, Roboskî’de yaşamını yitiren 34 yurttaştan Adem Ant’ın kız kardeşi Narin Ant ile birlikte, Roboskî’den Ankara’ya Barış mesajını götürmek için üç ay boyunca yürüyerek etkinlik yapan vicdani retçi Halil Savda ve onunla birlikte Ankara’ya yürüyen Barış aktivisti İbrahim Yaylanlı da katıldı.

Barış aktivisti İbrahim Yaylanlı, Abdurrahman Adıyan’ın dinletisine katkı yapmak için kendisinin Roboskî’deki yurttaşlar üzerine yazdığı “33+1” adlı şiirini okudu.

 şiir dinletisi ve söyeşiden sonra kitaplarını imzalayan Abdurrahman Adıyan; “Buradaki mistik ortam ve okuyucularımdan almış olduğum sıcak havayı tazelemek için yeni çıkacak şiir kitabım “ROBOSKÊ Nal Sesleriyle Yarenlik” nedeniyle Diyarbakır’a tekrar gelip siz değerli şiir sever dostlarımla buluşacağım.” dedi.

(HÜR BAKIŞ - Siirtten Öte )

ABDURRAHMAN ADIYAN İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ YAKINDA HÜR BAKIŞ'DA...