22 Şubat 2018, Perşembe

Üst Menu

'Rusya her zaman Kürdleri kendi çıkarlarına kurban etti'

'Rusya her zaman Kürdleri kendi çıkarlarına kurban etti'
TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Abdulselam Ehmed, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinde ana gündemin ‘Rojava ve Kürdler’ olduğunu söyledi.
13 Ağustos 2016
-A +A
TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Abdulselam Ehmed, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinde ana gündemin ‘Rojava ve Kürdler’ olduğunu söyledi.
 
TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Abdulselam Ehmed, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesinn Rojava’ya etkisini BasNews için değerlendirdi.
 
'Rusya ve Türkiye ilişkileri uçak krizinden önceki düzeyi aşamaz'
 
Erdoğan ve Putin’in yaptığı görüşmede esas olarak Rojava’nın durumunun konuşulduğunu belirten TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Abdulselam Ehmed, Türkiye ve Rusya’nın, ekonomik olarak birbirine muhtaç olduğunu bu yüzden iki ülkenin yakınlaştığını ancak iki ülkeyi birbirinden uzaklaştıracak çelişkilerin daha fazla olduğunu vurgulayarak, ‘’Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler uçak krizinden önceki düzeyi aşamayacaktır. İlişkilerin daha fazla ilerleyebileceğini sanmıyorum’’ dedi.
 
'Erdoğan, Kürd karşıtı ittifakı canlandırmak istiyor'
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rojava’da Kürd karşıtlığı için ‘Türkiye-Irak-İran ittifakını yeniden canlandırmak istediğini savunan TEV-DEM Yönetim Kurulu Üyesi Ehmed, ‘’Hatta Erdoğan, Suriye ve Türkiye arasında imzalanan Adana Anlaşması’nı da tekrar gündemleştirmek istiyor’’ ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’nin, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Efrîn üzerindeki kuşatmayı kaldırma çabalarını ve Efrîn’in Kobanê Kantonu ile birleşmesini engellemeye çalıştığını ileri süren Abdulselam Ehmed, ‘’Efrîn ve Kobanê arasındaki Şehban bölgesinin IŞİD’den temizlenmesini istemiyorlar. Çünkü Türkiye, bu kanal üzerinden Suriye’de desteklediği gruplara yardım gönderiyor’’ şeklinde konuştu.
 
Üç kantonun birleşmesi halinde Kuzey Suriye ve Rojava Federalizmi’nin meşruiyet kazanacağını belirten Abdulselam Ehmed, ‘’Türkiye, Rojava devrimini yenilgiye uğratmak için Rusya ve İran’a daha fazla taviz verecektir ve Rojava’daki federasyonun başarıya ulaşmaması için elinden geleni yapacaktır’’ dedi.
 
'Rusya her zaman Kürdleri kendi çıkarlarına kurban etti'
 
Abdulselam Ehmed, Kürdlerin bağımsızlık hayaline karşı her zaman olumsuz bir rol üstlenen Rusya’nın, Çarlık ve ardından Komünist rejim döneminde de Kürdlerin düşmanlarını desteklediğini  belirterek şunları kaydetti:
 
‘’Kürdlerin tarihine bakacak olursak; Ruslar, Çarlık döneminde de Sovyetler döneminde de Kürdlerin bağımsızlık davasına karşı olumsuz bir rol üstlenmişlerdir. Her zaman Kürdleri kendi çıkarlarına kurban etmişler. Kürdlerin direnişine karşı faşist Atatürk rejimini desteklediler. Rusya, 1999 yılında da Ecevit hükümeti döneminde de birkaç dolar için PKK lideri Öcalan’a siyasi iltica hakkı tanımadı. Rusya, Kürdlere karşı her zaman faşist Türkiye ve Mola İran rejiminin yanında durdu. Şimdi de Suriye rejimini, Suriye ve Rojava’da yeniden hakimiyet kurması için desteklemektedir.’’
 
'Kürdler bölgenin en önemli aktörü olacak'
 
Abdulselam Ehmed, YPG-YPJ ve QSD’nin uluslararası koalisyon güçlerince desteklendiğini ve Rojava’da ABD’nin etkili belirterek, ‘Bu yüzden Türkiye’nin, Rojava’ya karşı Rusya ile görüşmesi bizi etkilemeyecektir. Çünkü Kürdler özellikle Rojava’da çok güçlü bir dönem yaşıyor. Ve uluslararası toplumun gözünde teröre karşı en etkili mücadeleyi Kürdler veriyor’ diyerek sözlerini şöyle sonlandırdı: ‘Ortadoğu yeniden dizayn edlirken, Kürdler bölgenin en önemli aktörü olacaktır.’