22 Eylül 2018, Cumartesi

Üst Menu

Sistemin Kurbanları ve Yakup Köse Davası

Sistemin Kurbanları ve Yakup Köse Davası

Yakup Köse adını bilmeyeniniz yoktur.

 

Sistemin varoluşuna kurban seçtiği masum çocuklardan biridir o.

 

Sicili bozuk devletin kirli sayfalarından birisidir Yakup Köse davası.

 

İHL öğrencisi ve delikanlılığa henüz adım atmış 14 yaşında bir çocuktur. Dar gelirli ailesinin durumu ortadır ama o parasını kuruş kuruş biriktirerek bir hafta sonra gideceği Sezen Aksu’nun konserine bilet almıştır.

 

Diğer taraftan o dönemlerde televizyonlardan canlı yayınlanan ve kamuoyunu oldukça meşgul eden bir gündem vardır. Çeçenistan davası için kaçırıldığı söylenen Avrasya feribotuna yapılan operasyon ve şehirlerde destek eylemleri devam etmektedir.

 

Yakup okulda arkadaşlarından duyduğu bu olaya destek için yapılan bir eyleme katılır. O akşam ailece sofrada oldukları sırada kapıya vurulur. Lokmalarını yutabilmiş midir Yakup. Annesinin, babasının ellerinden koparılarak götürülür. Gidiş o gidiştir.

 

Sistemin çocuk kurbanlarından biridir o. Uğur gibi. Ceylan gibi ama o yaşarken öldürülenlerdendir.

 

Ne de çok sever çocuk kurbanları, devlet denen canavar sistem. Öylesine azgındır ki tek ek değil, 34 can’a birden kıyabilir Roboski’deki gibi…

 

Yakup’un yaşına bakmazlar. Adını bile sonradan öğrendiği bir örgüt üyesi olmakla suçlanır.

 

İdam ile yargılarlar Yakup’u ve sonra müebbede çevirir devlet, babalığını gösterircesine.

 

10 yılını çalarlar hayatından, gençliğinden. Tıpkı hala hapislerde bulunan binlerce gencin hayatları ve gençlikleri çalınmaya devam ettiği gibi.

 

‘28 Şubat’ı bitirdik’ diye halklar coşturulurken, bu darbe döneminin suçlularının hepsinin tahliye olduğu, tek bir zanlının bile tutuklu kalmadığı, hesabının sorulamadığı hatırlanmaz.

 

Yıllardır hapislerde unutulan binlerce gencin nasıl kurtarılacağı hiç hesap edilmez.

 

O karanlık günlerin kıskacında hapsedilip sonradan beraat eden ağabeyi Ramazan Kayan’ı evinde misafir ettiği için hapis cezası alan Nureddin Kayan hapishaneye konulurken, hala ‘Biz özgürlük getirdik, biz adalet getirdik’ sözleri ile kirli sayfaların kapandığını zannedenler daha hangi acıları ve gerçekleri görmelidirler.

 

Türkiye’nin kirli süreçlerinin kurbanları hep gençler olmuştur.

 

Evet, Yakup Köse’de bu gençlerden biridir derken Pınar Selek’i de hatırlamamak mümkün mü? Çünkü Yakup için son kararı açıklayacak olan Yargıtay 9. Dairesidir. Pınar Selek davasından defalarca beraat ettiği halde ona ceza vermekte ısrar eden dairedir.

 

Bizler Türkiye halkı olarak birbirimizin inanç ve düşünce farklılıklarına bakmadan sistemin kurban seçtiği gençlerimize hep birlikte sahip çıkmazsak yeni Yakup’lar, yeni Pınar’lar ve cezalandırılmaya ve Roboskili çocuklar gibi yok edilmeye devam edecek.

 

Bugün Yakup ve hepimiz için güzel bir gün olmasını diliyorum…

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.