17 Ekim 2018, Çarşamba

Üst Menu

Size Rağmen Siyasi Propaganda Malzemesi Olabilir misiniz?

Size Rağmen Siyasi Propaganda Malzemesi Olabilir misiniz?
Televizyonlarda bir siyasi propaganda klibi dönmeye başladı: CHP belediye başkan adayları ve Kılıçdaroğlu, vokalisti ve söz yazarı Şenay Yüzbaşıoğlu feramuşa bırakılmış olsa da, kendisi günümüze kadar dayanan, her bayram mal bulmuş magribi gibi saldırılan "Hayat Bayram Olsa" şarkısı.
 
Şenay'ın son mülakatlarından birini ben yapmıştım Cumhuriyet Dergi için (editörünü tam hatırlayamıyorum Lale Tayla ya da İpek Çalışlar olduğu dönem). Arşivlerde mevcuttur.
 
Şenay bu mülakatta, seneler önce mitinglerinde Ecevit'ten önce çıkıp yüzbinleri coşturduğu CHP'nin geldiği noktayı "artık MHP'den farkı yok, aynı çizgide milliyetçi ve militarist" olarak niteliyordu.
 
Ne gam Kılıçdaroğlu da, MHP'den tarnsfer Ankara belediye başkan adayı Mansur Yavaş'la beraber bozkurt işareti yapıyor demeyin. Tamam her şeyin kendisi değildir, göstereni gösterilene tekabül etmeyebilir ama mevcut söyleminde CHP, Şenay'ın MHP'ye ikizlediği iki husustan imtina etmiyor ama Şenay o mülakat ve Marie Claire dergisine yaptığımız bir diğer mülakat ve Evrensel'in yelpaze sol iddiasında bulunduğu ama kısa zaman sonra parayı veren düdüğü çalan fraksiyonluğuna ricat edince istifa ettiğim ve bu sebeple yayınlanmamış üçüncü bir mülakatta üstüne basa basa bundan duyduğu rahatsızlığı belirtmişti.
 
Hukuki boyutunu araştırmadım, müzik eserlerinin belli bir zaman sonra teliften muaf olması gibi bir durum var hatırladığım. Hayat Bayram Olsa bu süreci tamamladı mı? Şenay-Şerif Yüzbaşıoğlu'nun mirasçılarından müsaade alındı mı bilmiyorum ama yayınlanmış beyanına rağmen, karşı olduğu bir şeyin promosyonunda bir insanının eserinin kullanılması ne kadar etiktir merak ediyorum.
 
CHP'nin klibinde Şenay'ın vokali kullanılmıyor, belediye başkan adayları yorumlamaya çalışıyor. Orjinali Hırvatça olan şarkının orijinal ismi "Söz/The Promise" manasına gelen "Obecanje" ilk yorumcusu da devrin Yugoslavya'sının önemli popüler müzik yorumcularından Ljupka Dimitrovska'dır (1971). Bestesi Nikica Kalogjera'nın, düzenlemesi ise Ivan Ivezic'indir. Ama TC2'de kolektif hafızada şarkı Şerif Yüzbaşıoğlu'nun orijinalinden hayli farklı düzenlemesi ve Şenay'ın tercüme olmayan sözleriyle bakidir.
 
Şenay, Hayat Bayram Olsa'nın da, ondan önceki ilk çıkışı bir İsrail bestesi olan Sev Kardeşim'in de melodilerini çok basit bulduğu için o kadar da gönüllü sahiplenmediğini ama yazdığı sözler ve kocası, ilk duyduğu bir şarkı için 15 dakika sonra beynelmilel bir festivalde orkestrayı yönetebilecek kadar absolute bir kulak, bir müzik dehası olan Şerif Yüzbaşıoğlu'nun melodiyi zenginleştiren düzenlemeleriyle kendisinin kılmaya çalıştığını anlatmıştı.
 
İlk CHP'den mitinglerde söyleme teklifi geldiğinde, o dönem CHP'nin statükodasın ortanın soluna kaymasını çok önemli bulduğu için düşünmeden kabul ettiğini söylemişti. Bu bir popüler şarkıcı için büyük bir riskti, seneler önce TKP mitinglerinde Safiye Ayla bile şarkı söylemese de çıkmış, yani Şenay ilk olmasa da, 70'lerde merhum Ulus Baker'in dediği gibi partizanlığın ideolojiik değil, GS-FB taraftarlığı fanatikliğinde yaşandığı bir dönemde dinleyicisinin yarısını peşinen kaybetme riskini göze almıştı Şenay. Ecevit'in Karaoğlan lakabıyla zaferle çıktığı mitingin gösterge bilimsel fenomenleri Ecevit'in köylü kasketi ve mavi gömleği, beyaz güvercinler ve Şenay'dı. Ama Heraklitos'u haksız çıkarmasa da sular tersine akmış, İdris Küçükömer'e gizliden şapka çıkartıp ortanın sağına kayıvermişti CHP.
 
Bu mülakatlarda, epey sonra Ergenekon yayınları başlayınca bana "aaaa!" dedirten derin yapıya dair de ürkünç şeyler anlatmıştı. Ama o dönem maalesef ön yargı olarak bu anlattıklarına dair bana söylenen tabiri amiyane ile "biraz kafayı yedi"yi kabul edip, yazılara almadım bu bölümleri ama ses bantlarında duruyor. Önce ortaya serilip, sonra "aa pardon" denilen Ergenkon da başta bize sunulduğu gibi derin yapıyla bir hesaplaşma değil, lokal derin yapının konjonktüre hizmet etmeyen egemenlerinin değiştirilmesi harekatıydı sadece, Wallerstein'ın merkez-çevresi'ne çaktırmadan selam çakarak.
 
Şenay çocukluğumda şarkılarıyla belki bende anti-militarizm tohumlarını atmıştı. Dönemin halet-i ruhiyesinin epey haricinde bir duruşu, tarzı olan ama bir dönemde olsa popülerliği en üst seviyeye çıkmış bir şarkıcı ve şarkı yazarıydı. Detaylamayacağım, ölümünün akabi başladığım ama iki seneye yakındır sürüklediğim "Sessiz Bir Yer" başlıklı yazıyı bitirmek nasip olursa paylaşırım.
 
Bir de not. Son demokratikleşme paketinde (?) yeniden düzenlenen siyasi partilere hazine yardımının iradelerimize ne biçim tecavüz olduğunun farkında mıyız acaba? Çocukları öldürenlerin maaşını ödeyip, katliam mühümmatıını satın almamızdaki suç ortaklığımızdan farklı değil.
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.