21 Eylül 2018, Cuma

Üst Menu

“Türkiye mülteciler için güvenli ülke değil!”

“Türkiye mülteciler için güvenli ülke değil!”
Uluslararası Af Örgütü: "AB ile ortaklıklar yapmaya devam etse de, Türkiye mülteciler için güvenli ülke olmayacak"
13 Mayıs 2016
-A +A

Uluslararası Af Örgütü'nün (UAF) Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, AB ve Türkiye arasında mültecilere ilişkin yapılan antlaşmayı, Türkiye'nin mülteciler için güvenli ülke olduğu varsayımı üzerinden yapılması nedeniyle eleştirdi. "Türkiye, mülteciler için güvenli ülke değil!" diyen Gardner, "AB ile ortaklıklar yapmaya devam etse de, Türkiye mülteciler için güvenli ülke olmayacak" diye de ekledi.

 

 

Uluslararası Af Örgütü ve Rosa Luxemburg Vakfı tarafından İstanbul Elit Otel'de düzenlenen "Uluslararası toplum ve mülteciler" başlıklı konferansın öğleden sonraki bölümünde Türkiye'deki mültecilerin yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı. Bu bölümün moderatörlüğünü gazeteci Burcu Karakaş yaparken, konuşmacı olarak ise Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Erdoğan, Mültecilerle Dayanışma Derneği'nden İrem Somer, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç, Mülteci Hakları Derneği'nden Veysel Eşsiz,Uluslararası Af Örgütü'nden Araştırmacı Andrew Gardner yer aldı.

 

 

Doç. Dr. Erdoğan: Türkiye'nin mülteci değil, Suriye politikası var

 

 

İlk konuşmacı olan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Erdoğan, bir mülteci politikası olmadığını söylediği Türkiye'nin, bunun yerine bir Suriye politikası olduğunu ifade etti.

 

 

Türkiye'deki kayıtlı Suriyeli sayısının 2 milyon 748.367 olduğunu, kayıtsızlar da düşünüldüğünde Türkiye'nin dünyanın en fazla mülteci sayısına sahip ülkesi haline geldiğine dikkat çeken Erdoğan, "Mülteciler konusunda bütün dünyanın mantalitesini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.

 

 

AF Örgütü Araştırmacısı Gardner: AB, Türkiye'ye yaptığı gibi Fas'a da yaptı

 

 

Uluslararası Af Örgütü Araştırmacı Andrew Gardner ise Türkiye'deki incelemelerine ilişkin veriler paylaştı. Mülteci akımlarının yakın gelecekte de devam edeceğini belirten Gardner, AB'nin sağlanan mülteci anlaşması çerçevesinde, Yunan adalarından Türkiye'ye geri gönderilecek mültecilere ancak talep halinde geçici korunma sağlanması yönünde aldığı kararı da eleştirdi. Türkiye ve AB arasındaki antlaşmanın temeline bakıldığında Türkiye'nin 'güvenli ülke' olduğu varsayımı üzerinden bu antlaşmanın yapıldığını söyleyen Gardner, "Af Örgütü olarak söylüyoruz; Türkiye güvenli ülke değil. Bunun yüzlerce örneğine biz tanığız" dedi. Gardner, "AB ile ortaklıklar yapmaya devam etse de, Türkiye mülteciler için güvenli ülke olmayacak" diye de ekledi.

 

 

Geri Gönderme Merkezlerinin sayısı 38'e çıkacak

 

 

Gardner'in ardından Mülteci Hakları Derneği'nden Veysel Eşsiz söz aldı. Eşsiz, mültecilerin Türkiye'deki hukuki koşullarına ilişkin bilgiler paylaştı. Türkiye'de hali hazırda 17 geri gönderme merkezi olduğunu ve önümüzdeki aylarda 21 merkez daha kurulacağını belirten Eşsiz, bu merkezlerde ise toplamda bin 400'ün üzerinde insanın barındırılacağını kaydetti.

 

 

Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç ise, konuşmasında Türkiye ve AB arasındaki mutabakat metnini eleştirerek, metnin kendisinin resmi olarak açıklanmadığına dikkat çekti.

 

 

Türkiye'ye geri gönderilen mültecilere ilişkin devlet yetkililerinden bilgi talep ettiklerinde genelde olumsuz yanıt aldıklarını dile getiren Mültecilerle Dayanışma Derneği'nden İrem Somer de bilgi almanın neredeyse imkansız olduğunun altını çizerek, bunun yol açtığı sorunlar üzerinde durdu.

 

Yapılan sunumların ardından soru-cevap bölümü ile sona eren konferans, yarın devam edecek. (DİHA)