08 Aralık 2019, Pazar

Üst Menu

Yanlış hesap Bağdat’tan döner…

Yanlış hesap Bağdat’tan döner…
Adına “İç Güvenlik Paketi” denen “Ölümleri Meşrulaştırma Yasası” için “AKP ateşle oynamaya” devam ediyor. Polise sınırsız yetki getiren, ölümleri meşrulaştıran ve en küçük demokratik tepkiyi suç sayan bu paket, HDP ve CHP’li vekillerin direnişi, AKP’li vekillerin çekiçli saldırısıyla dünyanın gündemine taşındı.
 
Aksaray’ın Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kurmayları, ısrarla bu paketi savunmaya devam ediyor. Güya “6-7 Ekim olayları Meclis’e taşınıyormuş”, “Çözüm sürecine dinamit koymak isteyenler sahneye çıkmış”mış… İnandırıcılıktan uzak bu gerekçeler, paketin kendisi gibi Türkiye’nin demokratikleşmesine de Kürt sorununun barışçıl çözümüne de dirhem faydası yok. Barışın önüne takoz gibi konan bu paket, ayrıca 2 yıldır örülen barış köprüsünü bertaraf etmeye aday. İktidar partisinin ısrarına karşı muhalefetin de “İç Güvenlik Paketi”ne karşı olağanüstü direnişi sürecek. Dün gece Meclis'te oturma eylemi başlatan HDP ve CHP'li vekiller farklı eylem biçimleriyle pakete olan tepkilerini sürdürecek. 
 
Hal böyle iken eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de tartışmaya dahil oldu. Gül’ün “Arkadaşlarımızın, hükümetin bu paketi bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ederim” açıklaması , AKP kökenli bir siyasetçinin bugüne kadar ki en sağduyulu açıklamasıydı. Benzer bir söylem HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi. Paketteki bazı maddelerde değişiklik isteyen Demirtaş, “hükümete gerilimi yumuşat” mesajı verse de bu henüz karşılık bulmuş değil. AKP, bu iki makul çağrıya kulak tıkarsa gerilimin dozu sokağa taşabilir. Hükümet bu riski göze alır mı bilinmez ancak arzu edilen şu ki bir an evvel polis devletinden vazgeçilmesi.
 
Yol yakınken bu paketten vazgeçilmesi yeni ölümlerin de önüne geçecektir. Aksi bir durum seçim arifesinde gerilimli günlerin habercisi olacaktır.
 
Memleketin bir diğer gündemi ise 7 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri. AKP açısından tüm stratejiler HDP’nin baraj altında kalacağı üzerine yapılmış durumda. Diyarbakır’da 10 vekil çıkaracağından emin olunacak ki bir vekil de seçimlerde HÜDAPAR’ın hanesine yazılmış. O nedenledir ki AKP İl Örgütü’nün kapısını aşındıran aşındırana... Toplam başvurucu sayısı 100 civarında. Önceki akşam aday adaylık başvurusu sona erdi, sıra ilk 11’e girme kulislerinde. AKP Genel Merkezi baş döndürücü ziyaretçi trafiği yaşıyor, diğer yandan da teamül yoklamaları için teşkilatlar vaat bombardımanı altında. 
 
HDP’de ise geçmiş seçimlere göre daha sakin ve daha seçici bir tutum gözleniyor. Aday adayı profilleri ise daha inceden ele alınıyor. İstanbul’dan Selahattin Demirtaş, Urfa’dan Osman Baydemir, Antep’ten Abdullah Demirbaş gibi kamuoyunda belli bir sempatisi olan isimleri aday göstermeye hazırlanan HDP, son kamuoyu yoklamalarıyla kararlı adımlarla barajı aşmaya doğru ilerliyor. Şimdilik bir şey söylemek için erken ama  yanlış hesap Bağdat’tan dönecek gibi…
 
 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.