18 Ekim 2018, Perşembe

Üst Menu

Yanlış hesap HDP’yi değil totocuları baraja gömer!

Yanlış hesap HDP’yi değil totocuları baraja gömer!

Yunanistan’da büyük bir devrime imza atan Aleksis Çipras’ın Syriza’sı sadece Türkiye’de değil Avrupa’yı da derinden sarstı. Halkların umudu ve aynı zamanda özlemi olan yeni siyaset anlayışını hayata geçiren Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'de Selahattin Demirtaş'la özdeşleşritildi, HDP Syriza'ya benzetildi. Kürt coğrafyasından Türkiye partisi olma yolunda önemli mesafeler kat eden HDP, şimdi Türkiye’nin tek umudu. Sadece Kürtlerin değil, ezilen ve ötekileştirilen tüm halkların eşit, özgür ve demokratik bir yaşamda buluşmasını arzu eden bu anlayış, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri’ne aylar kalmışken birilerini şimdiden ürkütmüş durumda.

12 Eylül darbeci zihniyetin ürünü olan % 10 barajının arkasına sığınanlar, HDP’nin barajı aşamayacağından emin olacak ki AKP Genel Merkezi’nin kapısını aşındırıyor bugünlerde. Hem de öyle böyle değil. “Diyarbakır’da 11-0” yapacağız diyen aday adayların profillerinin birçoğu siyasi birikimi “sıfır”, “eyvah” dedirten, ihaleden ihaleye koşturan, memlekete “sıfır” faydası olan kişilikler olduğunu göreceksiniz.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı muradına ermiş, Aksaray’ına kavuşmuş olmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan da kendini HDP’nin baraj altında kalacağına inandırmış. Öyle ki kendini AKP’nin Genel Başkanı sanıp her gün bir yerlerde propaganda yapıyor. Bursa’da yaptığı konuşmada “400 vekil istiyorum” diyor. Cumhurbaşkanlığı yemini etmiş bir Cumhurbaşkanı, Başkan olmak için halktan “Bu kez sandıktan 400 vekil çıksın” di-ye-mez. Erdoğan göreve gelmeden ettiği yemini çiğniyor ve Anayasal suç işlemiş sayılıyor:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir başarı elde eden Selahattin Demirtaş, HDP’yi her geçen gün Türkiye partisi olmaya biraz daha yakınlaştırıyor. Tabi lider olarak Demirtaş ön planda ancak HDP kadroları, yüzde 10 barajını aşmak için hummalı bir sürece hazırlanıyor. İl kongreleri tamamlandı, geçtiğimiz günlerde de HDP’nin yeni il eşbaşkanları Ankara’da buluştu. Halkların demokratik birliği için ortak kararlılık vurgusu HDP’nin öyle kolay kolay baraj engeline teslim olacağını göstermiyor. Eline kalemi alıp toto dolduran AKP’liler, bu halkın en zor dönemde bile “ip tekniği”, “isim ezberletme” yöntemlerini unutmasınlar. Aksi halde o baraj onları da yutar.

 

Yasal Uyarı​

  • Yazarın yazıları, fikir ve düşünceleri tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar.
  • Haber ve Köşe yazılarına yapılacak yorumlarda yorum yapan kişi yasal sorumludur. Sitemiz yorumlardan yasal sorumlu değildir.